25 листопада, Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками. Віряни вшановують пам'ять святого священномученика Климента. До Нового року залишилося 36 днів. 25 листопада 2024 року — понеділок. 1006-й день війни в Україні.
Що за церковне свято
25 листопада, в православному календарі день пам’яті святого священномученика Климента. Він був одним із перших єпископів Риму та однією з найвизначніших постатей раннього християнства. Його життя відоме з церковних переказів, апокрифічних текстів та історичних згадок. Він вважається четвертим Папою Римським після святого апостола Петра.
Климент народився в Римі в багатій сім'ї. Його навернення до християнства, як вважається, сталося завдяки проповіді апостолів Петра і Павла. Після хрещення він став ревним проповідником і активним учасником ранньохристиянської спільноти.
Климент став Папою Римським приблизно в 88 році після св. Ліна і св. Анаклета. Він очолював церкву в часи важких переслідувань християн з боку Римської імперії. Його папство тривало близько 10 років, протягом яких він зміцнював церковну організацію, дбав про єдність віруючих і боронив апостольське вчення.
Климент написав "Послання до Коринф’ян", один із найдавніших текстів християнської літератури. У цьому творі він закликає до миру, покори й злагоди між християнами. Послання користувалося такою повагою, що читалося в багатьох церквах як священний текст. За переказами, Климент постраждав за віру під час правління імператора Траяна. Його заслали на каторгу до Херсонесу (теперішній Севастополь, Крим). Там він проповідував серед каторжників і навертав багатьох до християнства.
За наказом імператора Климента було страчено: його прив’язали до якоря й утопили в морі. За легендою, вода чудесним чином відступила, і християни змогли знайти його тіло, яке згодом поховали. На місці поховання святого з'явилася каплиця.
Прикмети 25 листопада
-
Дятел довго стукає — до поганої погоди.
-
Півні вранці розкричалися — чекайте на потепління.
-
На сухій траві іній — будуть морози.
Що не можна робити
Не слід жалітися на холодну погоду і морози. Цього дня, за повір'ями, на землю виходить Дух Морозу, який може накликати хвороби на цілу зиму. Не можна переїдати, інакше позбудетесь удачі.
Що можна робити
Жінкам цього дня рекомендовано займатися рукоділлям, щоб прикликати щастя в своє життя. Обов'язково вивішуйте випрані речі на вулицю — це принесе здоров'я і успіх.
Народні прикмети і традиції на 25 листопада
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
-
дивилися, який сьогодні день: багато снігу до вологого літа;
-
суха та малохмарна погода — чекайте на сувору зиму;
-
ворони літають низько — будуть опади;
-
немає вже листя на березах — прийде відлига.
В народі день називався Клим Холодний, тому що вже до цього часу встановлювалася холодна погода. Матері молилися святому за здоров'я дітей. А ще існувало повір'я, що будь-яку справу потрібно починати цього дня натщесерце.
Іменини: як назвати дитину, яка народилася 25 листопада
Які іменини: Андрій, Василь, Віктор, Григорій, Дмитро, Іван, Микола, Олександр, Павло, Петро, Семен, Ярослав.
Талісманом людини, народженої 25 листопада є альмандин. Один з різновидів граната. Згідно з віруваннями альмандин має тісний зв'язок з вогняною стихією. Він допомагає прогнати нудьгу.
Цього дня народилися:
-
1926 рік — український поет і композитор, фольклорист, автор пісні "Верховино, мати моя" Михайло Машкін;
-
1951 рік — український підприємець, політик, міський голова Києва (2006-12) Черновецький Леонід;
-
1975 рік — українська співачка, заслужена артистка України (2004) Марина Одольська.
Пам’ятні дати 25 листопада
Календар важливих подій в Україні та світі за 25 листопада:
-
1795 рік — Станіслав II зрікається престолу, відбувається юридична Ліквідація Речі Посполитої;
-
1905 рік — у Лубнах виходить друком перше число газети "Хлібороб", першої легальної україномовної газети в підросійській Україні;
-
1981 рік — Генеральна Асамблея ООН оголошує цей день Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства над жінками;
-
1992 рік — Кабінет Міністрів України видає постанову "Про випуск в обіг приватизаційних майнових сертифікатів";
-
2003 рік — Рада на пропозицію уряду Януковича ухвалює Закон про зменшення рівня мінімальної заробітної плати з 237 ₴ до 205 ₴;
-
2004 рік — на засіданні Вченої ради Національного університету "Києво-Могилянська академія" з формулюванням "дискредитація іміджу академії" було ухвалено позбавити Леоніда Кравчука звання почесного доктора;
-
2018 рік — Інцидент у Керченській протоці: перший випадок військової агресії Росії проти України, який вона скоїла відкрито, під своїм державним прапором, від початку війни у 2014 році.
Який день в Україні і світі
25 листопада в Україні і світі святкують Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками. Цей день був заснований Генеральною Асамблеєю ООН 1999 року, щоб привернути увагу до проблеми насильства щодо жінок і дівчат, яка залишається однією з найпоширеніших форм порушення прав людини у світі. Цей день обраний на згадку про сестер Мірабаль (Патрію, Мінерву і Марію-Тересу) — політичних активісток із Домініканської Республіки, яких жорстоко вбили 25 листопада 1960 року за наказом диктатора Рафаеля Трухільйо. Сестри стали символом боротьби проти несправедливості та насильства.
Цей день є початком кампанії "16 днів активізму проти гендерного насильства", яка триває до 10 грудня — Міжнародного дня прав людини. Основна мета кампанії:
- Підвищення обізнаності про проблему насильства.
- Заклик до урядів, організацій та громадян вживати активних заходів для її ліквідації.
- Підтримка постраждалих жінок та дівчат, надання їм допомоги і захисту.
У всьому світі проводяться акції, конференції, освітні програми, а будівлі та пам’ятники часто підсвічуються помаранчевим — символічним кольором кампанії, що означає надію та майбутнє без насильства. Участь у цьому дні — це можливість кожному висловити свою позицію щодо неприпустимості насильства та зробити кроки до створення суспільства, де жінки та дівчата почуватимуться у безпеці.
Фото Анатолий Сербин