Кременчуцька газета
Понеділок, 13 Січня 2025
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

АМГ та репродуктивне здоров'я: як цей гормон допомагає оцінити фертильність

10 грудня 2024 09:10

Антимюллерів (АМГ) гормон відіграє дуже важливу роль у період внутрішньоутробного розвитку, коли він формує генетично запрограмовану стать дитини. Він відповідає за формування чоловічої статі, а саме за редукцію мюллерових протоків, які формують жіночі статеві органи. Звідси й назва — антимюллерів гормон. У жінок роль АМГ зростає під час статевого дозрівання. У жіночому організмі цей гормон виробляють фолікули, він контролює їхній розвиток. Як пов'язані АМГ та фертильність? Як цей гормон допомагає в оцінці фертильності?

АМГ та фертильність

Рівень АМГ пов'язаний з оваріальним резервом — кількістю фолікулів у яєчниках жінки. Оваріальний резерв формується під час внутрішньоутробного розвитку, дівчинка народжується із готовим запасом фолікулів на весь період фертильності. Після народження нові фолікули не утворюються. Оваріальний резерв поступово витрачається. Частина фолікулів гине, частина проходить стадії розвитку, перетворюючись на антральні фолікули, а тоді на домінантні, з яких виходить яйцеклітина. Поступово оваріальний резерв зменшується, а його повне виснаження відбувається на момент менопаузи. Іноді він зменшується занадто швидко, тоді кажуть про передчасне виснаження яєчників.

АМГ як показник оваріального резерву

Оскільки АМГ виробляють фолікули, його рівень безпосередньо пов'язаний із їхньою кількістю, тобто з оваріальним резервом. Запас фолікулів з часом знижується, і це відбивається на рівні АМГ. Так, на піку фертильності показник АМГ становить близько 3-5 нг/мл, тоді поступово зменшується та до 40 років досягає 1 нг/мл. Рівень АМГ нижчий за 1,2 нг/мл є ознакою низького оваріального резерву. Це є віковою нормою у періоді перименопаузи, а у жінок фертильного віку може вказувати на низьку фертильність.

АМГ та оцінка фертильності

Логічно було б припустити, що оскільки АМГ відображає стан оваріального резерву, він також відповідає за здатність до зачаття, але це не зовсім так. Оваріальний резерв, навіть низький, становить сотні або десятки тисяч фолікулів, тоді як для зачаття достатньо однієї-єдиної яйцеклітини. Одночасно високий показник АМГ не дорівнює високій фертильності. Наприклад, у разі синдрому полікістозних яєчників (СПКЯ) антимюллерів гормон може бути дуже високим, перевищуючи норму у кілька разів. Тим часом СПКЯ — одна з найчастіших причин безпліддя.

Безпліддя можуть спричиняти не лише проблеми з кількістю фолікулів, а й з їхньою якістю та іншими чинниками: трубною непрохідністю, змінами цервікального слизу, аномаліями матки, ендометріозом тощо. Тому аналіз на АМГ не призначають з метою оцінки фертильності, якщо немає проблеми безпліддя.

Аналіз на АМГ використовують у комплексній оцінці фертильності в межах обстеження з приводу безпліддя, щоб виявити стан яєчників та виключити чи підтвердити один із можливих чинників. Разом з ним визначають рівень фолікулостимулювального гормону (ФСГ) та виконують УЗД яєчників з підрахунком антральних фолікулів.

АМГ та його роль у програмі ЕКЗ

Комплексна оцінка оваріального резерву надає дані, що допомагають підібрати оптимальний протокол гормональної стимуляції яєчників. За низького оваріального резерву звичайна стимуляція може бути недостатньо ефективною, а це є проблемою, оскільки знижує ефективність усієї програми ЕКЗ. У таких випадках може бути доцільним ЕКЗ у варіанті інтраплазматичної ін'єкції сперматозоїда, міні-ЕКЗ або ЕКЗ у природному циклі. Високий показник АМГ означає підвищений ризик розвитку синдрому гіперстимуляції яєчників (СГЯ), що також потребує особливого підходу до вибору препаратів для стимуляції та дозування.

Висновок: АМГ дає змогу оцінити один зі складників жіночої фертильності, який є важливим для вибору найвідповіднішої програми ЕКЗ.

Автор: Вацик Мирослава Михайлівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83
  • Київ, вул. Ірпінська 62-Б
На правах реклами

"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися