Події сучасності відродились на сцені.
Учора у Кременчук в рамках гастрольного туру завітали артисти Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім.М.Куліша. На сцені Міського палацу культури представили моновиставу з однойменною із туром назвою "Протитанкова відьма", але ще її називають "Буде тобі, враже, так, як відьма скаже".
Те, що кременчужан чекає щось незвичайне було зрозуміло ще у фоє, адже саму виставу ставили не Великій сцені і тут же розставлені стільці для глядачів. А щоб потрапити сюди треба було пройти по величезному стягу країни-агресорки росії.
Відомо, що свій прапор окупанти залишили в підвалі Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім.М.Куліша. І тепер артисти використовують у якості своєрідної декорації перед виставою.
Було незвично, що глядачі спочатку побачили не артистів (чи артистку, як анонсовано в моноспектаклі), а режесера-постановника Сергія Павлюка, який і розповів, що в основі сюжету історія жінки, яка пережила окупацію Херсона російськими військовими та зустріла звільнення міста. Вона втратила все після підриву армією рф Каховської ГЕС, та при цьому не зламалась.
Написала п'єсу херсонка Олена Маляренко. Жінка сама пережила окупацію рідного міста. В умовах відсутності зв'язку вона намагалась виходити в ефір і на своїй сторінці в Фейсбуці розповідала всім про своє життя і життя свого незламного міста. Ці повідомлення чекали українці у різних куточках країни.
Моноспектакль грає Народна артистка України Олена Галл-Савальська. І варто зазначити, що з перших хвилин налагодила контакт із глядачами.
Виявилось, що серед них чимало переселенців і саме з Херсонщини, які знали про події п'єси не з чуток. Самі пережили жахи життя поруч із ворогом.
Як і попереджав режисер, цього дня глядачі і плакали, і сміялись під час спектаклю. Адже смачні херсонські слова то і спадали з вуст головної героїні. І як тут не засміятися, хоч розповідь про щось страшне...
У неї затоплена квартира, води ледь не по коліна, а вона тішиться, що є дах над головою. У неї після підриву Каховської ГЕС "бардака на віка", а вона співає і танцює. При цьому все це розповідає кумі, яка виїхала за кордон.
Її декілька разів могли вбити вороги під час окупації, а вона з гумором пригадує, як врятувала сусіда, а він тепер віддячує щомісяця пляшкою самогону.
А ще вона не приховує, що відьма (принаймні хоче нею бути). Шиє ляльки-мотанки. Але більшим попитом користуються ляльки Вуду зображення путлера. Люди купують їх, втикають голки...релаксують.
Не можна не згадати, що впродовж вистави звучать сучасні українські пісні "Враже" гурту "Енджі Крейда" та "Як ти, Херсоне?" гурту "SPIV BRATIV".
А також...мелодія балету "Лебедине озеро", яка звучала з нагоди смерті генсеків за часів радянського союзу.
Тривалість моновистави була 75 хвилин, але вона промайнула дуже швидко.
Вже по її завершенню на сцену вийшов директор Міського палацу культури Кременчука Сергій Ситник. Від своїх колег із незламного міста він отримав оту ляльку Вуду, що фігурувала в виставі та ...херсонську каву. Так, є така!
Своєю чергою, він передав вітання від німецького Линдерхоф. А саме захоплення і підтримку робіт херсонського театру. А за цими словами були 2 тисячі євро фінансової підтримки від німецьких колег українським, саме Херсонському обласному академічно музично-драматичному театру ім.М.Куліша.
І насамкінець акцентуємо, що Кременчук став останнім містом майже річного гастрольного туру. Адже прем'єра цього спектаклю відбулась 2 грудня 2023 року в Херсоні та 3 грудня у Миколаївському академічному художньому драматичному театрі.
Виставу створили за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку USAID "Зміцнення громадської довіри (UCBI)". Над ним працювала команда Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім.М.Куліша.
Зовсім скоро на сайті Кременчуцької газети читайте інтерв'ю з режисером-постановником Сергієм Павлюком.
Світлана Павленко
Фото авторки