Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Субота, 10 Квітня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Чи є поховання праведниці на території колишніх артскладів, де збираються звести Меморіально-культовий комплекс?

 

29 березня 2021 13:00

Що має бути на місці, де нашарована історія ?

Днями журналісти телекомпанії Візит у передачі «Спецтема» досліджували питання, яке стосується території артскладів. Зокрема, того, чи дійсно там є поховання Сари Нахман, яку хасиди вважають праведницею.

Тему підняли не дарма - нещодавно кременчужанам презентували проєкт Меморіально-культового комплексу саме в тому місці.

З ініціативою його створення виступають депутат Кременчуцької міської ради Ігор Шварцман та Єврейське товариство міста. Як заявили у мерії, на старому єврейському кладовищі, що знаходиться на території колишніх артскладів, поховані донька Раббі Нахмана із Брацлава, засновника брацлавського хасидизму. Представники єврейської громади пропонують встановити на місці її поховання Меморіально-культовий комплекс. 

Проєктом передбачено спорудження отель-будинку на місці могил, створення меморіального парку, паломницького центру (розрахованого на 200 паломників) та благоустрій території навколо озера. На сесії затверджено внесення в генплан щодо змін із цим повязаних.

У «Спецтемі» журналісти повернулись до минулих подій. Згадали 22 грудня 2014 року, коли до Кременчука вже з’їжджались хасиди з різних країн саме до могили, яку облаштували на артскладах.

Ще тоді головний равин Кременчука Соломон Шломо Давид зробив лише припущення, що донька праведника Раббі Нахмана із Брацлава похована на цьому місці.

Проте історики і дослідники історії нашого міста вказують на факти, які дають пістави ваажати, що це не так.

Зокрема, архітектор Олексій Мацах вказує, що цегла, з якої складений будиночок виробництва кінця 19 ст, а не початку, а Сара Нахман померла в 1831 році, тож відповідно, і споруда мала б бути того періоду.

Сучасні і старовинні карти дослідив дизайнер, архітектор, дослідник історії Кременчка Олег Грисюк. Він наклав карти 1911 року, сучасні, а також електронну, де вказане місце поховання.

Виходить, що будиночок, який зведений нібито на місці поховання, знаходиться на краю старовинного єврейського цвинтаря. (Поруч був ще православний і караїмський).

«Там могли бути поховання, та чи поховали б праведницю на самому краю кладовища?» - говорить Олег Грисюк.

Далі найцікавіше: зараз є припущення, що Сара Нахман похована на старому кладовищі в Крюкові (хоч по документах вказано, що її поховання відбулося на території уже об'єднаного з Крюковом Кременчука).

Коли прокладали залізницю – його зруйнували.

Адже з 1817 року Крюків офіційно приєднали до Кременчука, тож її поховання може бути там, де і зараз пролягають колії. Це припускає кандидат мистецтвознавства, доцент Кременчуцького Національного університету імені Остроградського, дослідниця історії Кременчука Алла Лушакова.

То чому так активно зараз розкручується ця тема і вкладається в голови всім, що її могила саме на території колишніх артскладів?

Не дивно, що р. Мейлах Шейхет, директор Українського представництва Американського обєднання комітетів євреїв України, правозахисник, член Раввінського суду вказує, що можна комерціалізувати будівництвом на похованнях.

«Проте на цих похованнях будуть жити люди чи відбуватися громадські події. Ця територія є в духовному плані – негативна. Якщо нецільове використання – то велика кара», - його слова.

Є ще нагадування в передачі телекомпанії Візит про те, що не один рік у Кременчуці прихильність міської влади мають хасиди гілки «хабат», а Сара Нахман – то з гілки брацлавських хасидів. А чому так?

Згадали журналісти і про іншу сторону всієї ситуації, а саме про те, що на території колишніх артскладів виділили ділянки учасникам АТО. І нещодавно там був мітинг щодо того, що землі зараз непридатні для будівництва. Адже ніяких комунікацій не підведено. І в мерії Кременчука чітко сказали: будуть там якісь проекти, то інвестори підведуть комунікації, але і самі кременчужани, які мають там ділянки, теж мають вкласти гроші.

Говорили експерти і про те, що не так просто зараз освоювати території – перед цим має бути грунтовне вивчення на основі археологічних, геодезичних, експлуатаційних досліджень.

Наразі їх немає. І ось на це закривають очі, адже все це стосується проєкту, де крутяться великі гроші.

Але не можна забувати, що в тому місці, де збираються зводити Меморіально-культовий комплекс, поховані і православні, і старообрядці, і караїми. І не справедливо виокремлювати одну зону, вшановуючи пам'ять лише євреїв.

«Тут має бути парк Пам'яті для всіх», - пропонує Алла Лушакова.

На це вказують і інші експерти.

І це має бути під егідою міської влади. Адже територія дуже спірна, проте з таким нашаруванням історії.

Нагадаємо, Чи потрібно будувати Меморіально-культовий комплекс на місці старого єврейського кладовища на території колишніх артскладів? Результати опитування

Звинувачення і сутички: як у Кременчуці обговорювали будівництво Меморіально-культового комплексу на території колишніх артскладів

Нагадаємо, У Кременчуці мітингували проти будівництва Меморіально-культового комплексу

 Презентація: який Меморіально-культовий комплекс хочуть збудувати на старому єврейському кладовищі на території колишніх артскладів

Нагадаємо, питання про створення моморіалу на старовинному цвинтарі іудейська громада Кременчука підняла ще в 2016 році. 

Читайте: Чотири місця у Кременчуці, які соромно показати туристам.

Також: У Кременчуці вкотре осквернили могилу доньки св. цадика Нахмана.

«Кременчуцька газета» проводить оритування:  чи потрібно будувати Меморіально-культовий комплекс на місці старого єврейського кладовища на території колишніх артскладів?

Кременчук може стати другою Уманню? Що думають депутати міськради про будівництво меморіалу на старому єврейському цвинтарі

 

Марина Соловей

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися