Кременчуцька газета
Вівторок, 16 Липня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

 

 

Ви є тут

Чому влада Кременчука тролить журналістів та активістів і як з цим боротися

19 червня 2024 18:00

«Я думаю, що клубочок, хто за сайтом стоїть, ми все одно розмотаємо».

Журналісти часто стикаються з викликами і перешкодами у своїй професійній діяльності, особливо, коли йдеться про висвітлення питань, які можуть бути неприємними для діючих владних структур. Одним з прикладів подібної ситуації, яка є серйозним викликом для свободи преси та демократії, відбувається у Кременчуці, де журналіст продовжує висвітлювати теми, що цікавлять громадськість, незважаючи на тиск і перешкоди. Йдеться про тролінг з боку місцевої влади і наближених до нього медіа редактора «Кременчуцької газети», відомого у регіоні журналіста Олега Булашева. Аби дізнатися про ситуацію, ми поспілкувалися з ним на тему журналістських переслідувань.

Олег Булашев каже, що очолив «Кременчуцьку газету» у 2015 році і зараз видання є одним із лідерів у місті по кількості читачів інформаційних сайтів і другим у Полтавській області. Вже у перші роки становлення видання він відчув на себе кібербулінг.

«Не буду згадувати все, як це було. Згадаю, наприклад, 2019 рік, коли мною була придбана автівка. Вона придбана в кредит, який я виплачую ще й досі. На це є відповідні документи.

А є такий сайт, який в народі називають «Бред тудей» і який систематично поливає брудом політичних опонентів міського голови Кременчука Віталія Малецького та народного депутата України Юрія Шаповалова. Так ось, тоді на ньому з'явилася новина з фотографією моєї нової автівки з персональними даними - з номерами.

Тоді я звернувся до поліції та надіслав скаргу на матеріал сайту, який, я вважаю, порушує законодавство та професійні стандарти, до ініціативи «МедіаЧек», яку створили «Детектор медіа» та «Інститут масової інформації».

За підсумками розгляду моєї скарги було встановлено, що… я не хочу казати журналісти, а скажу - писаки цього сайту, порушили статті закону "Про захист персональних даних" та декількох пунктів Кодексу етики українського журналіста»,- каже Олег Булашев.

І якщо журналістські організації відкрито заявили про виявлені у матеріалі порушення, то поліція порушення закону не виявила. Так було і згодом з іншими заявами.

Наприклад, коли невідомими було створено телеграм-канал, який називався «Правда Булашева», до якої він не мав жодного відношення.

«І тоді я також подавав скарги до наших колег - в Інститут масової інформації. Вони також казали, що це є незаконно. Вони радили знову таки, звертатися в поліцію. Ми знову таки зверталися в поліцію і мені це нагадує таке коло  - Ми ходимо по колу, ходимо і нічого наразі ще особливо зробити не змогли…

Мабуть через те, що перший раз поліція порушень закону не виявила, другий раз порушення закону не виявила, ці писаки продовжують постійно писати якісь фейки відносно мене, відносно моїх колег. Враховуючи те, що є така системність цих наклепів, я вважаю, що це дійсно кібербулінг»,- констатує журналіст.

Олег Булашев каже, що крім нього подібні переслідування здійснюється ще над деякими людьми.

«Вони здійснюються відносно майже всіх політичних опонентів діючої міської влади. Наприклад, це родина депутата міської ради Богдана Лазоренка, його мами - редакторки «Кременчуцького телеграфу» і відносно його батька.

Наприклад, тиск здійснюється на ексвіцемера з команди вбитого народного мера Олега Бабаєва - Геннадія Музику.

Хочу вам, до речі, розповісти, що ще в 14-му році на Геннадія Миколайовича Музику писались наклепи. Він лише зараз у суді зміг відстояти свою правду. Він вимагав спростування наклепів, але суд не знає, від кого вимагати це спростування, бо не можуть знайти кінців цього кременчуцького сайту, який ми називаємо «Бред тудей».

Разом з тим, суд встановив - те, що було написано відносно діяльності Геннадія Музики, то є брехня і визнав описане таким, що не відбувалося.

Зараз і «Кременчуцька газета», і я звернулися до громадської платформи з прав людини і нам надали адвоката - це Євген Воробйов, який також у суді буде відстоювати нашу правоту і нашу правду»,- каже журналіст.

На запитання журналіста, чому редактор «Кременчуцької газети» прив'язує сайт, який обливає брудом його та інших містян до міської влади, Олег Булашев каже, що раніше власником торгової марки сайту був нинішній керівник Крюківської райадміністрації Кременчука Дмитро Лозовик, а по-друге – журналістів цього сайту роками ніхто не бачив на заходах, а вони звідти якось пишуть новини. При цьому на заходах ми бачимо комунальних журналістів, саме вони фотографують заходи і потім світлини з цих заходів з тих ракурсів, як фотографували комунальні журналісти, з’являються на сайті «Бред тудей».

«Також ми вже знаємо, хто здійснює хостинг цього сайту, суд викликав всіх людей до судової зали.

Хтось прийшов, хтось не прийшов, але, наприклад справа родини Лазоренко в суді ще триває і я думаю, що клубочок, хто за сайтом стоїть, ми все одно розмотаємо»,- каже журналіст.

Він також з майже стовідсотковою впевненостю зазначає, що за всім цим тиском на журналістів стоїть міська верхівка на чолі з мером міста Віталієм Малецьким.

«Якщо раніше мер Малецький був більш толерантним, то зараз він вже називає журналістів не комунальних, незалежних ЗМІ рупорами, називає їх пропагандистами та такими іншими словами.

Буквально нещодавно відбулось засідання виконкому, під час якого у мера викликали бурхливу реакцію логічні запитання. Наприклад, журналістка «Кременчуцької газети» запитала, чому напередодні, на відкритті сезону дачних поїздок, влада покликала лише комунальну телекомпанію, а так відбувається майже завжди, бо він з собою возить лише комунальних журналістів, то мера це обурило.

Він сказав, що телекомпанію Жеваго кликати не буде. Не знаю, кому це адресувалося. Ми не є телекомпанією.

А далі було питання від журналістки телекомпанії «Візит» - чому і коли у паркових зонах запрацюють нормальні туалети?

Далі мера знову понесло, то вправо, то вліво. Він казав, що журналісти багато плутають, не перевіряють інформацію.

Ну а як її можна перевірити? Відразу її можна було перевірити, якщо б ми були на місці разом з ним. А так нам доводиться довго перевіряти і коли ми починаємо перевіряти інформацію у владних колах, нам кажуть, що ми не можемо вам давати коментарі, інтерв'ю … телефонуйте ледь там на самому меру, щоб він нам дав на це вказівку.

Також хочу сказати, що представникам незалежних ЗМІ мер сказав, що слід створити такий собі Центр протидії дезінформації.

Ми лише радіємо цьому. Ми хочемо, щоб він запрацював і ми рекомендуємо меру розпочати його роботу саме не з нас, а саме з сайту «Бред тудей», який по висновках того ж Інституту масової інформації і інших журналістських організацій розповсюджує фейки»,- каже Олег Булашев.

«У чому ж причини такої поведінки мера та сайту відносно вас?» - запитує у пана Олега журналістка.

«Я вважаю, це пов'язано з тим, що чим більше ми пишемо, розслідуємо, тим більше шансів покарати винних. І вони розуміють це і тому «в них підгорає».

Коли ми знаходимо якесь порушення, ми, наприклад, звертаємось до поліції. Я розумію, що Кременчуцька поліція, яку наразі очолює Олександр Холондович, мабуть, безхребетна, бо справи закриваються. Я розумію, чому так. Мабуть, тому, що місцева влада на чолі з Віталієм Малецьким дала йому квартиру і він, імовірно, відпрацьовує цю квартиру. Але є посадовці обласного рівня, всеукраїнського рівня. Ми звертаємося до них.

Є група, наприклад, при керманичі Полтавщини Філіпові Проніну, яка називається «Прозорість і підзвітність» і туди ми також пишемо, коли виявляємо в тому чи іншому тендері перебільшені суми або інше подібне порушення, то вона підрізає цим любителям наживи з бюджету, скажемо так, крила», - розповідає журналіст.

А ще він каже, що люди читають його видання і довіряють, бо видання піднімає теми, які не до вподоби міській владі. Наприклад, навіть колишній керманич Полтавщини Дмитро Лунін заявляв, що саме постійне інформування «Кременчуцької газети» і їх колег змусило владу Кременчука робити укриття, а то ж майже рік з моменту повномасштабного вторгнення росії діти у місті в школи не ходили, як в інших містах. Теперішній керівник області Філіп Пронін постійно розглядає питання закупівель комунальними підприємствами за завищеними цінами і вже є факти відміни деяких тендерів.

До речі, Уповаженого міністр посольства Литовської республіки в Україні Гвідас Керушаушкас на одному із заходів у Кременчуці сказав меру, що завдяки таким опозиційним до влади ЗМІ, мера ще не покарали правоохоронці, бо ці ЗМІ вказують на помилки, і він виправляє їх, а так би був покараний.

«Тож ми робимо свою справу професійно і грамотно. І надалі це робитиме, а юристи нехай зроблять свою справу і покарають тих хто тисне на журналістів»,- резюмував Олег Булашев.

Ми намагалися зв’язатися з редакцією сайту, який пише фейки, проте на сайті не зазначено ані телефону, ані фізичної адреси редакції. Ми написали їм електронного листа, але відповіді на запитання не отримали.

Але ми маємо поради від експертів для Олега Булашева і його колег, які стали жертвами переслідувань влади та провладних медіа.

 

Як діяти в разі, якщо ви стали жертвами переслідувань влади та провладних медіа

Ці поради є алгоритмом дій, який вже використовується у роботі і який вже озвучувала керівниця юридичного напрямку «Інституту розвитку регіональної преси» Оксана Максименюк. Тож, в разі своєрідного кібкрбулінгу людині потрібно зробити наступні дії:

-          Задокументувати правопорушення і потім звернутися до поліції із заявою про переслідування з метою впливу та перешкоджання виконанню законної професійної діяльності. 

Наприклад, у випадку з Олегом Булашевим яскраво простежуються декілька проявів кібербулінгу:

  • Нападки. Потерпілий постійно отримує образливі повідомлення, коментарі під фото чи цілі пости про себе.
  • Наклеп. Булер поширює неправдиву інформацію. Це може бути не лише текстовий формат, а й меми, змонтовані відео чи фотошоп.
  • Публічне розголошення. Якщо фотографія приватного характеру потрапляє у мережу, це і називається публічним розголошенням. Те саме стосується секретної інформації, що стає відома великому колу осіб.

-          Звернутись до правозахисних громадських організацій. 

-          Надати фактам тиску розголосу.

Медіаюрист Інституту масової інформації Алі Сафаров вже неодноразово пояснював, що вплив на журналіста за допомогою будь-яких з цих форм підпадає під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 171 ККУ — перешкоджання законній професійній діяльності журналістів

«Законодавець не визначає, в якій саме формі має бути вплив, головне, щоб цей вплив мав на меті перешкодити діяльності журналіста. Причому варто пам'ятати, що, відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України, заява про злочин має бути зареєстрована в Єдиному реєстрі досудових розслідувань протягом 24 годин. При цьому заборонено робити кваліфікацію злочину, перевіряти відповідність фактів тощо. Але кременчуцькі правоохоронці, мабуть, іншої думки»,- каже юрист, але правоохоронці Кременчука, нажаль, мають іншу думку і закривають кримінальні провадження.

Нагадаємо, Думки з приводу: редактор "Кременчуцької газети" Олег Булашев про наклеп фейкометів, які з прес-релізу СБУ видумали велику "качку"

Кременчуцький волонтер звернувся до СБУ щодо наклепу на нього, колегу - волонтера і редактора Кременчуцької газети

Прокурор Полтавщини Гладій пообіцяв взяти під особистий контроль справу, пов’язану з фейковими новинами у «Брєд тудей»

 

Ліна Романченко

Відео Ігоря Борисевича


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися