
Де та як цього літа набиралися сил юні кременчужани.
На зміну сонячним теплим денькам прийшла осіння повсякденність. Але літо залишило по собі теплі спогади, особливо у дітей. Адже для них канікули – час не лише розваг, а й оздоровлення. Кременчуцька газета поцікавилася, скільки маленьких городян нашого міста побувало в таборах, і скільки коштував їхній відпочинок батькам чи міському бюджету.
Куди та за яким принципом відправляли
Ще у 2015 році депутати міськради затвердили Програму оздоровлення та відпочинку дітей Кременчука на 2016-2020 роки. Щороку переглядається фінансування цієї програми, а також затверджується перелік закладів літнього дозвілля. Серед них – пришкільні, профільні та позаміські дитячі оздоровчі установи.
Тож, згідно з відповіддю управління у справах сімей та дітей виконкому Кременчуцької міськради на наш запит, влітку 2019 року працювали 6 позаміських таборів:
- комунальний заклад «Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Зоряний» (с. Потоки, Кременчуцький район);
- філія «Спортивно-оздоровчий комплекс «Супутник» комунального закладу «Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Зоряний» (с. Дмитрівка, Кременчуцький район);
- дитячий оздоровчий табір «Сонячний» оздоровчого комплексу «Нафтохімік» ПАТ «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» (с. Омельник, Кременчуцький район);
- дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Чайка» ПАТ «Кременчуцький завод дорожніх машин» (с. Градизьк, Глобинський район);
- дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Енергетик» обласної профспілкової організації ПАТ «Полтаваобленерго», (с. Потоки, Кременчуцький район);
- дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Ерудит», є структурним підрозділом Кременчуцького педагогічного коледжу ім. А. Макаренка (с. Потоки, Кременчуцький район).
Зазначимо, до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку направляють дітей віком від 7 до 18 років. Насамперед тих, які потребують соціальної уваги та підтримки.
Щоб потрапити до «Банку даних» таких дітей, необхідно подати заяву (встановленої форми) від одного з батьків (або особи, яка їх замінює) та пакет документів. Зробити це можна через особистий кабінет на сайті департаменту «Центр надання адміністративних послуг» або принести документи до ЦНАПу за адресою вул. Гагаріна, буд. №14. Далі дані передаються до управління у справах сімей та дітей міськвиконкому. І вже там дітей відбирають та направляють на оздоровлення та відпочинок за принципом черговості.
За кошти міського бюджету дітей відправляють до табору, який виграє тендер. Цього року це був «Зоряний». Однак слід зазначити: якщо бажаючих буде більше, ніж місць у таборі, дитина не зможе туди потрапити. Але без путівки вона не залишиться, якщо батьки (або особа, яка їх замінює) викуплять путівку за повну вартість або дочекаються наступної зміни.
Слід зазначити, що на Полтавщині діє система часткового відшкодування вартості путівки до дитячих закладів області. Про це розповідають у Департаменті інформаційної діяльності та комунікації Полтавської обласної державної адміністрації. Батьки можуть купити путівку в табір, який оберуть із майже 30 запропонованих. У закладі їм необхідно отримати згоду на прийняття дитини. Згоду та весь пакет документів треба принести в ЦНАП. І тоді можна розраховувати на компенсацію у розмірі 2 тис 118 грн усім, хто має реєстрацію у Кременчуці.
Якщо батьки не претендують на жодні пільги чи компенсації, вони можуть самостійно обрати будь-який табір і придбати путівку за повну вартість безпосередньо в закладі оздоровлення. Ніякі документи в ЦНАП нести не треба.
Батькам, які працюють на заводах, що мають у підпорядкуванні табори, для придбання путівки необхідно звертатися безпосередньо до своїх профспілок. Якщо вони є членами профспілкового комітету – отримають знижку.
Прийом документів розпочинається із 2 січня наступного року.
Скільки на це виділяють коштів
Все має свою ціну. І навіть за моменти радості дітей необхідно платити. Так, повна вартість путівки до позаміського табору коливається від 6 до 10 тис грн.
А ось деякі діти, які потребують особливої уваги, відпочинуть чи оздоровляться за рахунок міського бюджету. Деяким батькам (опікунам, піклувальникам, іншим законним представникам дитини) таки необхідно буде доплатити 10, 20 чи 30% вартості путівки залежно від виду пільги. Наприклад, для сиріт і дітей учасників АТО путівки надаються безкоштовно, батьки дітей-інвалідів сплачують 10 %, талановитих та обдарованих – 20%, тих, хто перебуває на диспансерному обліку – 30%.
Зазначимо, що оплатити цю частку вартості путівки можна за рахунок джерел, не заборонених законодавством.
У 2018 році з міськбюджету на оздоровлення та відпочинок виділили 8 млн 079 тис 900 грн, у 2019 – 8 млн 415 тис 344 грн.
Щодо відпочинку в таборах дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, з міського бюджету на ці цілі у 2018 році виділили – 2 млн 80 тис грн, у 2019 році – 2 млн 294 тис грн.
Відповідно до даних управління у справах сімей та дітей, різними формами оздоровлення (зокрема це ігрові та розважальні майданчики) влітку 2018 року охоплено 13 тис 222 дитини, а у 2019 році – 13 тис 947 дітей.
За інформацією міського управління охорони здоров’я, кожен рік за кошти місцевого бюджету на базі денного стаціонару Кременчуцької міської дитячої лікарні маленькі кременчужани також проходять оздоровлення.
Працюють 6 турів (по 2 тури на кожен з літніх місяців).
Влітку 2019 ріку там побувало 290 дітей, зокрема дітей ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС – 3, дітей з інвалідністю – 6, з малозабезпечених сімей – 11, з багатодітних сімей – 13, дітей-сиріт та напівсиріт – 6, з інтернатних закладів – 1, із сімей учасників бойових дій – 8.
«Хотіли подарувати дітям більше літа»
Про деякі особливості таборового дозвілля ми дізнавалися у керманичів дитячих закладів. Як розповіла директорка табору «Сонячний» Ольга Шаповал, щоліта для дітей організовують чотири зміни. За її словами, таборування – це продуктивний і якісний відпочинок, коли дитина потрапляє в новий колектив, і перед нею відкривається широкий спектр можливостей, якого вона не мала в повсякденному житті.
«Будь-який табір пропонує альтернативні види дозвілля. Наприклад, цього сезону у «Сонячному» працювала система хабів (центрів активності – авт.), де діти об’єднувалися за інтересами, а не за віком. На заняттях як малюки, так і підлітки окреслювали проблеми, які їх реально турбують, і розробляли стратегію змін», – пояснила Шаповал.
А директор табору «Зоряний» Григорій Угніч розповів, що цьогоріч у них – два значних нововведення.
Вперше працювали чотири зміни (в усіх інших таборах, окрім «Сонячного», зазвичай по три). Адже кількість місць обмежена, а число бажаючих оздоровитися зросло. За цей період за кошти міського бюджету у «Зоряному» відпочили 395 дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки.
«Хотіли подарувати дітям більше літа», – говорить Угніч.
Досить вагомим відкриттям цього сезону був також відпочинок дітей з особливими потребами у «Супутнику» (філія «Зоряного»). Таке практикувалося вперше. Для інклюзивного відпочинку один із корпусів обладнали пандусом, спеціальною кімнатою гігієни та душем. Загалом за літо у таборі оздоровилося 46 дітей з інвалідністю, які мешкали в окремих кімнатах разом із батьками.
«Ми спробували об’єднати дітей без вад та дітей з особливими потребами у спільних заходах. Наприклад, дорослий спортсмен саджав на плечі хлопчика з ДЦП (дитячий церебральний параліч – авт.), і вони разом грали в баскетбол», – розповів Угніч.
Тетяна Красельникова