
Запалення слизової оболонки глотки — одне з найпоширеніших захворювань верхніх дихальних шляхів. Воно зветься фарингітом та може мати вірусну, бактеріальну, змішану етимологію або розвинутися через вплив несприятливих чинників навколишнього середовища. Коректно підбирати ліки при фарингіті краще з лікарем, який на підставі причини захворювання й особливостей організму пацієнта допоможе скласти ефективний план лікування.
Передумови хвороби
Фарингіт, спричинений інфекційними агентами, зустрічається найчастіше. До них належать:
- Віруси — провокують запалення глотки в 70–80% випадків зареєстрованих епізодів цього захворювання. Найчастіше збудником є риновірус, аденовірус і вірус Епштейна-Барр (EBV).
- Бактерії — зустрічаються рідше, але провокують більш серйозний перебіг хвороби. Найбільш значущими патогенами є Streptococcus pyogenes (викликає гнійну ангіну), Mycoplasma pneumoniae (провокує появу атипового фарингіту), Haemophilus influenzae (найчастіше зустрічається не в дорослих, а дітей).
- Грибки (Candida albicans) — ця етіологія рідкісна та характерна для пацієнтів з ослабленим імунітетом.
Існує низка й неінфекційних причин, що спричиняють подібне запалення:
- Вплив токсичних речовин — диму, хімічних парів або забрудненого повітря.
- Рефлюксна хвороба (ГЕРХ) — за неї відбувається закид кислого вмісту шлунка у глотку та призводить до хімічного опіку слизової.
- Алергічні реакції на пилок рослин, пилових кліщів, слину тварин тощо.
Залежно від причини, що викликала проблему, фахівець підбирає потрібний засіб та призначає відповідну терапію.
Лікування фарингіту
Полегшення симптомів та захист від ускладнень подібного багатофакторного захворювання вимагає індивідуального підходу. Він може включати:
- Симптоматичну терапію — застосування нестероїдних протизапальних препаратів у таблетках від болю і запалення, полоскання горла лужними розчинами для зниження набряку та подразнення, періодичне вологе прибирання, провітрювання приміщення і використання зволожувачів повітря для підтримки вологості слизової.
- Етіотропну терапію, що охоплює застосування антибіотиків у разі бактеріального фарингіту та антимікотиків за грибкової природи захворювання. Вірусний фарингіт лікується консервативними методами, та лише в рідкісних випадках лікарі призначають додатково противірусні препарати.
- Профілактичну терапію. Для захисту від ускладнень при бактеріальному фарингіті потрібно почати антибіотичне лікування якомога раніше та пройти його до кінця, навіть якщо симптоми захворювання перестали турбувати. Плюс до цього потрібен контроль хронічних станів (наприклад, у випадку з ГЕРХ), щоб унеможливити рецидиви.
У період лікування захворювання слід залишатися вдома та дотримуватися постільного режиму, особливо в перші три доби від початку захворювання. Інфекційний фарингіт заразний, тому не забувайте про використання одноразових медичних масок та особисту гігієну. За коректного лікування гостра фаза хвороби завершиться через 3–4 дні, а повне одужання настане через 5–7 днів.