Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Субота, 10 Грудня 2022
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Місце сили у Кременчуці: на Скелі Вірності можна не лише побачити гриву коня і дівочу косу, а й підзарядитися енергією

Ми в Telegram

 

28 вересня 2022 14:00

Історія рідного міста.

У Кременчуцькій публічній бібліотеці після тривалої перерви відновились зустрічі «Цікаві історії із запасників музею».

Напередодні  Дня міста, який  у Кременчуці відзначають 29 вересня, пропонуємо історію чи то легенду про козака Кременя, на честь якого і назвали наше місто. ЇЇ повідала директорка Кременчуцького краєзнавчого музею Алла Гайшинська.

«Про скелю вірності багато хто в місті знає, але я окремо люблю цей об’єкт. Це важливе місце для Кременчука. На березі Дніапра, коли ще не було поселень послився козак, запорожець Кремінь. Після поранення погано бачити на одне око, тому вирішив піти із війська. Тож став перевізником і  переправляв людей з одного берега Дніпра на інший, тим самим заробляючи на життя. А ще він гарно співав. Все середнє Придніпров’я знало, що є козак Кремінь, який гарно співав, іноді навіть робили крюк, щоб потрапити саме на його переправу.  У Креміня був кінь, якого звав Брат. Він ніколи не прив’язував, не бив нагайкою. Адже Брат виніс декілька разів пораненого з бою», - так почала розповідь про легендарного козака Алла Гайшинська.

Далі вона згадала, що у селі, яке було неподалік переправи Кремня, жила гарна дівчина, яку звали Ганна. Вона теж гарно співала. А якось зустрілись і покохали один одного.

«Кремінь і так,  і сяк до нього придивлявся. А він  боявся першим заговорити. Вона ж бачить, що він мовчить, тож зібралась з духом прийшла на скелю і каже: «Бери мене за дружину, давай одружимся!». Тоді в Україні це практикували, що дівчина першою освідчується. І  цьому зрадів Кремінь, заржав кінь, під копитами аж іскри полетіли, що скоро буде весілля.  Ганна щодня ходила до коханого на скелі, приносила їсти, вони спілкувались. І чекали осені, коли поберуться»,- продовження розповіді.

А якось, коли дівчина прийшла на переправу до Кремня, його покликали на інший бік Дніпра.

«Він поспішив туди, але в цей час налетіла буря, де не візьмись взялись величезні хвтлі, які перекинули човен і козак опинився у воді. Кінь хотів кинутися на допомогу, але Кремінь з останніх сил крикнув: «Коне! Брати мій, бережи Ганусю!», а вона почула інше: «Я повернуся!».  Кінь послухався господаря і залишисвя, а козака знесло вниз водами Дніпра. У сподіванні, що він живий і повернеться, Ганнуся щодня приходила на місце переправи. Разом із нею кінь, який брав їжу лише з її рук. Дівчина примовляла: «Кремінь повернеться! Він йде до нас пішки, Дніпро-батечко відніс далеко. Ось так». Вона вірила в його порятунок. До неї сваталось чимало хлопців, але вона відповідала, що наречена Кремня», - слова Алли Гайшинської .

А там наступила осінь. Пливла по Дніпру галера татарського мурзи і побачили на скелі прекрасного коня.

«Мурза аж затрусився – так захотів його мати. Причалили і почали півколом оточувати скелю і побачили біля коня ще гарну дівчину. Вона кричала «Тікай, тікай!».  Але кінь не тікав – він мав оберігати Ганнусю.  Татари почали говорити улесливі слова. І про те,  що вона буде перлиною в гаремі мурзи, що до неї буде особливе ставлення. Дівчина обійняла шию коня, а він скочив на скелю, вдарив сильно копитом і камінь розійшовся.  А там сховала скеля. А на березі залишилась скамяніла грива коня і волосся дівчини», - розповіла А.Гайшинська.

За її словами, із того часу скелю почали називати «Скелею вірності».  Десь на кінці 19 століття підприємливі кременчужан почали там камінь видобувати, але тодішній міський голова Андрій Ізюмов заборонив це.

«Всі знали, що це місце сили.  І якщо піти туди (не обов’язково вночі, а коли мало людей) і походити, то можна знайти місце, де здається, що струмом проймає.

Але не має болісних відчуттів. Стає зрозуміло, що доторкнулись до чогось незвіданого. Тоді можна загадати бажання, чи запитати щось, що цікавить.  Дівчата можуть запитати – любить чи не любить сужений. А ось у кременчуцьких юнаків бів звичай – коли вони братались, то йшли в церкву, де обмінювались хрестиками. А потім йшли на скелі, а там промовляли один одному: «Якщо ж кінь був вірний, тим паче ми з тобою брате». Це братерство залишалось на все подальше життя. Багато, хто вірив, що козак Кремінь колись все ж повернеться.  Передавалось з покоління в покоління, що у Кременчуці одинокі старики залишались голодними, їх хтось підтримував. Не було, щоб у Кременчуці ображали сиріт – знали повернеться козак Кремінь», - із розповіді Алли Гайшинської.

Згодом на місці, де була стоянка Кременя,  з’явився Кременчук, ми тут живемо.

А ще при певному сонячному освітленні гриву коня можна побачити. Адже «Скеля вірності» то грані́тний реє́стр — геологічна пам'ятка природи місцевого значення, яка розташована в місті поблизу річкового вокзалу, на березі Дніпра. Віком близько 3 млрд. років. Скеля також є цінною водомірною реліквією, на якій вказано рівень води під час Дніпровських повеней 1845, 1877, 1888, 1889, 1895 та 1942 років. На скелі викарбувано відповідні відмітки повеней (звідси й назва — гранітний реєстр).

«Коли спіймаєте момент, то побачите гриву, потримаєте її, тоді не буде голодної старості», - порада Алли Гайшинської.

Це не одна легенда, яку розповіла директорка Кременчуцького краєзнавчого музею. Уже скоро на сайті Кременчуцької газети історія про дорогоцінності в Міському саду.

 

Олена Ліпошко

Фото авторки

 

 

 

 

 

 


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися