Кременчуцька газета
Субота, 25 Січня 2025
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Груди – віддзеркалення жіночого здоров’я

2 лютого 2020 09:00

Якщо вчасно звернутися за допомогою, то можна подолати більшість хвороб.

Жіночі груди – символ плодючості і материнства, об’єкт гордості і захоплення, джерело творчого натхнення. А ще вони можуть завдати чималого клопоту, якщо вчасно не звернути увагу на підказки організму.

Кременчуцька газета поспілкувалася з лікарем акушер-гінекологом, мамологом Світланою Крамаренко, яка займається діагностикою та лікуванням захворювань, пов'язаних із молочними залозами.

Ми дізналися про найбільш розповсюджені хвороби грудей, на що в першу чергу варто звернути увагу, як провести самоогляд та куди звертатися у разі підозри на недуги.

На що хворіють жінки

Будь-яке захворювання пов'язане із психоемоційним станом людини. А жінки – це такі емоційні створіння, що стрес, втома чи недосипання одразу відображуються на їхньому здоров'ї. Зазвичай до лікаря-мамолога звертаються, відчувши біль у грудях – найбільш розповсюдженими є ознаки мастопатії. А це захворювання, при якому в молочних залозах розростається залозиста тканина, що призводить до формування доброякісних новоутворень.

«Просто так мастопатії у жінки бути не може – завжди є супутнє захворювання. Лікар має оцінити все: стан органів малого тазу, нервової системи, щитовидної залози (виробляє гормони, необхідні для підтримки багатьох процесів в організмі – авт.), як працює гіпофіз (керівний орган в ендокринній системі, що регулює процеси росту і обміну речовин – авт.). Молочна залоза відображує жіноче здоров'я, особливо репродуктивної системи», – розповідає Крамаренко.

За її словами, психогенні фактори є одними з провокуючих передумов захворювань грудей, оскільки пов’язані з виробленням пролактину – стресового гормону. Коли пролактин підвищується, прогресують хвороби молочної залози. Є, звичайно, і спадкові фактори, тому жінкам, у чиїх родинах хтось хворів на рак, варто ще ретельніше обстежуватися. Наука не стоїть на місці, і зараз можна виявити, чи є у пацієнтки ген спадковості.

За 2019 рік у Кременчуці близько 6 тисяч (5 тис 742) жінок пройшли мамографію.

У обстежених виявили наступні захворювання:

Мастопатія – 741 випадок

Фіброзно-кістозна мастопатія – 507 випадків

Фіброаденома (доброякісна пухлина) – 79 випадків

Підозра на рак чи рак – 55 випадків.

Резюмуючи: з моменту початку статевого життя кожна жінка має відвідати гінеколога, щоб переконатися, що здорова. Адже завжди краще профілактичне обстеження, ніж лікування.

Полюби себе, або Відкидаючи страх

Багато жінок бояться почути щось нехороше, невтішний вирок, тому можуть до останнього відкладати візит до лікаря. Однак фахівці переконують, що раннє виявлення захворювань грудей – це майже 100% запорука одужання.

«У першу чергу, має бути культура обстеження молочної залози. Мати доньці повинна передавати це, як традицію – із вуст в уста», – вважає Крамаренко.

І наполягає, що кожна жінка має самостійно перевіряти свої молочні залози раз на місяць. Це обстеження краще проводити з 5-го по 12-й день менструального циклу (1-й день циклу – 1-й день менструації). Найперше, на що варто звернути увагу – стан шкіри грудей, стан соска та його розміри, виділення. За будь-яких ознак, які вам не сподобалися, одразу звертайтеся до лікаря.

Лікарка радить, навіть якщо нічого не турбує, раз на рік звертатися до гінеколога та обстежуватися. У молодих жінок у грудях переважає залозиста тканина, тому у віці 20+ варто проходити ультразвукове діагностування (УЗД). Його вартість коливається від 100 грн у перинатальному центрі до 250 грн у приватних клініках.

Жінок, старших 40 років, направляють на мамографію (рентгенографічне дослідження молочних залоз за допомоги мамографа) для виявлення можливих утворень в молочній залозі – як доброякісних, так і злоякісних.

Скринінгове обстеження роблять для профілактики. Якщо ж є скарги, то необхідна діагностична мамографія та консультація онколога.

Для жінок, зареєстрованих у Кременчуці, такі обстеження у перинатальному центрі роблять безкоштовно. У приватних клініках міста вартість мамографії може сягати 450 грн.

«Якщо не лікувати доброякісне утворення, то це ризик, що воно може перерости у злоякісне. Все лікується, головне знайти причину. А мамографія – золотий стандарт раннього виявлення раку молочної залози», – наголошує мамолог.

Серед протипоказань – вагітність, період лактації (годування груддю), порушення цілісності шкіри в області соска (рани) та наявність імплантів.

Як перевірити груди самостійно

Самодіагностика – найкращий спосіб контролю над можливими змінами в молочних залозах. Це проста процедура, яка займає не більше півгодини, і яку слід проводити один раз на місяць. Фахівці рекомендують самостійно обстежувати груди, починаючи з 20 років і упродовж всього життя

Коли варто негайно звернутися до лікаря

- якщо ви побачили збільшення розмірів однієї з грудей, особливо в поєднанні з почервонінням і болем,

- якщо змінені контури однієї з молочних залоз: наявність втягнення або випинання ділянок грудей,

- якщо помітили зміну шкіри молочних залоз: почервоніння або потовщення,

- якщо помітили втягнення соска, несиметричне розташування сосків на обох молочних залозах,

- якщо з’явилися виразки в області соска й ареоли,

- якщо є ущільнення у будь-якій частині молочної залози,

- якщо побачили виділення із сосків будь-якого кольору і характеру, які з’являються при натисканні на сосок або на внутрішній поверхні бюстгальтера.

- якщо знайшли щільні округли вузлики в пахвовій області (збільшені лімфатичні вузли).

Профілактика захворювань молочних залоз

Куріння, алкоголь, зайва вага, малорухливий спосіб життя, аборти, зловживання кавою, копченостями та іншою шкідливою їжею негативно позначаються на здоров’ї людини і, звичайно, на грудній залозі. Тож ведіть активний спосіб життя, народжуйте дітей і годуйте їх грудьми. Вважається, що тривале (більше півроку) грудне вигодовування – це відмінна профілактика хвороб. Намагайтеся не травмувати груди, займайтеся спортом і вживайте здорову їжу. А головне – не забувайте про щорічне обстеження у лікаря.

Нагадаємо, Мастопатія: хто з кременчужанок в зоні ризику.

Під час роботи безкоштовного мамографу у 20 кременчужанок виявили онкозахворювання.

У Кременчуці почали проводити мамографію безкоштовно.

Полюби себе: вчасне звернення до лікаря – запорука перемоги над раком молочної залози.

Тетяна Красельникова

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися