Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
П'ятниця, 23 Квітня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Грудне вигодовування: що варто знати в перші дні після пологів

 

5 січня 2019 09:00

7 важливих моментів, які можуть стати «золотим запасом» успішного ГВ.

 

Як зробити грудне вигодовування радісним і корисним і для мами, і для малюка – а не болем та розчаруванням на все життя? Діяти грамотно та усвідомлено з найперших хвилин після народження дитини, переконана мама двох синів, сертифікований консультант з лактації («Молочні ріки України») Олена Орлова (на фото), @orlova_kolyskova

Її поради допоможуть уникнути болісного нагрубання грудей, тріщин, застоїв і лактостазів – тих «принад» грудного вигодовування, про які чимало жінок згадують із жахом або чують іще до пологів.

 

Коли щось пішло не так
«Ех, якби я тоді знала ...». Ці зітхання, на жаль, я дуже часто чую від жінок, які зіткнулися із труднощами в організації грудного вигодовування (ГВ) або із проблемами з грудьми. Чую не тільки від недосвідчених мам первістків. Іноді вже через багато років і з другою, і навіть із третьою дитиною жінки, приїхавши додому з пологового будинку, розуміють, що з самого початку щось пішло не так...
Але пара-трійка питань про те, що було одразу після народження малюка, як правило, пояснюють більшість проблем. І виникнути ці негаразди можуть буквально з перших годин після пологів.

 

«Шкідливі поради» і «страшилки»: абстрагуйтеся та аналізуйте
А тепер згадайте, хто чув подібні фрази типу «Мені (в пологовому будинку, мама, родичка, подруга – потрібне підкреслити) сказали, що...»:
«...малюк постійно голодний. У перший день молока було дуже мало (або зовсім не було). Тому довелося догодовувати сумішшю».
«...тріщини на сосках з'явилися у перші дні. Але мені говорили: це моя індивідуальна особливість, і якщо хочу годувати грудьми, потрібно просто терпіти біль. Я і терпіла».
«...під час вагітності я, певно, погано готувала соски до годування, мало розтирала жорстким рушником – ось тому тепер і тріщини».
«...із перших днів потрібно давати малюкові пустушку між годуваннями – інакше він буде використовувати груди замість пустушки».
«...як молоко прибуде, потрібно одразу груди сильно розцідити – і чим болючіше буде, тим легше буде потім годувати».
«...у дні прибуття молока потрібно якнайменше пити, щоб груди не боліли».
«...я нічого не вмію: і груди у мене не такі, і соски у мене пласкі, і взагалі я сама винна, що малюк не наїдається, плаче і молока мало».
Цей сумний ряд «страшилок» і «шкідливих порад» можна продовжувати – я згадала тільки найпоширеніші, які молоді мами нерідко чують від «доброзичливців». Але більшість випадків із консультантської практики доводять: успішне грудне вигодовування залежить зовсім не від цих міфів та стереотипів. 

 

А від чого ж тоді залежить?..
Ось тільки кілька найважливіших порад. Якщо дотриматися їх одразу після народження малюка – вони можуть стати «золотим запасом» подальшого успішного ГВ. Але якщо припустити – то причиною проблем і з годуванням, і зі здоров'ям грудей.

 

7 найважливіших моментів в організації ГВ

1. Перше прикладання – одразу після народження. Тут два ключових слова: «правильне» й «одразу». Важливе правило: якщо дитина правильно прикладена до грудей, мамі не боляче! Це саме той фактор, який вбереже вас від тріщин на сосках і подальших ускладнень. Про основні ознаки правильного прикладання варто дізнатися завчасно, ще до пологів. 

2. Дотримання теплового ланцюжка. Одразу (!) після пологів малюка повинні (згідно з наказом МОЗ України № 624 – Клінічний протокол з акушерської допомоги «Нормальні пологи») викласти мамі на груди. Саме на маминих грудях має відбутися контакт «шкіра до шкіри», «очі в очі», запуститися пошуковий і смоктальний рефлекси і статися перше прикладання. Наступні 2 години (не менше!) в пологовому залі малюка ніхто нікуди не повинен нести, змивати первородну змазку (вернікс), зважувати-міряти-чистити. Тільки після двогодинного контакту медсестра переносить дитинку на зігрітий сповивальний столик, обробляє пуповину, вимірює зріст, окружність голови і грудної клітки, зважує. Дотримання теплового ланцюжка та правильне (!) перше прикладання – дуже важливі елементи подальшого успішного ГВ. Малюкові потрібно дати час: відчути першу близькість із мамою «поза животиком», її запах, тепло, подивитися їй в очі, відчути любов і безпеку, запустити рефлекси і вперше неспішно прикластися до грудей. І тільки після цього настає час для всіх рутинних медпроцедур.
У разі кесарського розтину або ускладнених пологів – алгоритм дотримання теплового ланцюжка і першого прикладання інший, але він теж спрямований на максимальну близькість мами і малюка і налагодження ГВ.

3. У перші дні в грудях (упс!) і справді немає молока – і це нормально. Зате там є цінне молозиво. І саме невеликої кількості (з чайну ложку) цієї унікальної рідини сповна вистачає малюкові, аби запустити всі необхідні процеси в організмі, очиститися від меконію, зміцнити імунітет і навіть насититися. Адже шлунок у новонародженого – розміром із вишеньку, його організм втомився від пологів, а недосконалий поки що шлунково-кишковий тракт і крихітні нирки не здатні «на подвиги» у вигляді перетравлення великої кількості молока – і тим більше штучної суміші, якою радять догодовувати, бо «дитя голодне і вагу не набирає». Адже не дарма природа продумала, що грудне молоко «приходить» тільки на 3-5 день після пологів.
У перші дні малюк поступово адаптується до харчування не через пуповину, як це було раніше: отримує свою першу їжу – дорогоцінне молозиво, яке за своїм складом навіть ближче до ліків, ніж до їжі. Молозиво містить імуноглобуліни для захисту незрілого організму новонародженого, захисні білки, фактори росту, безліч біоактивних факторів. Воно легко засвоюється, не перевантажуючи організм малесенького. 
Потім на зміну молозиву приходить перехідне молоко – таким воно буде близько 2 тижнів: у ньому поступово стає менше біоактивних факторів, але калорійність зростає.
І тільки з 2-го по 6-й тижні лактації у грудях формується «зріле» молоко: багате на жири, вітаміни, мікроелементи, лактозу – ідеальний природний коктейль для зростання, розвитку і міцного здоров'я малюка.
А далі, коли лактація вже «зріла», грудне молоко має властивість змінювати свій склад і калорійність в залежності від потреб дитини на даний момент. Тому немає сенсу «робити» молоко «жирнішим» – так ви лише підвищите ризики застою (про це – далі). Годуйте на вимогу, грамотно організуйте ГВ – і природа сама допоможе вам.

4. Болючі розціджування – це варварство! Будь-які маніпуляції з грудьми ні в якому разі не повинні супроводжуватися болем, внутрішнім спазмом, страхом і тим більше – криками годувальниці. Болісні розціджування, в тому числі в дні прибуття молока, небезпечні: це може привести до набряків, гематом, травм молочної залози, запальних процесів. Якщо вже такі процедури і потрібні з об'єктивних причин, то вони повинні бути максимально м'якими і безболісними. Так, це можливо! І так, м'якому зціджуванню можна (і навіть бажано) навчитися самій – грамотний фахівець, консультант з лактації обов'язково допоможе мамі в цьому.
Уникнути проблем із грудьми в перші дні допоможуть правильне прикладання, прикладання одразу після народження (щоб малюк ефективно висмоктував молозиво до появи перехідного молока), часте прикладання дитини до грудей, дотримання режиму ГВ, правильний питний режим мами.

5. Воду мамі пити просто необхідно! Порада поменше пити, «щоб груди не розпирало», зокрема у дні прибуття молока – теж із категорії «шкідливих порад». Проста чиста вода потрібна мамі обов'язково: по-перше, саме з води на 86-90% складається грудне молоко. Скільки саме пити води – справа індивідуальна, краще – по спразі. Моя порада – не менше 2-2,5 л на день (саме води – чаї, узвари і т.п. не беруться до уваги). Якщо мама обмежуватиме себе в питті, молоко може стати більш густим, в'язким. Як наслідок – погіршиться його відтік, малюкові буде важче добути молоко з грудей, підвищиться ризик закупорки протоків, застоїв і лактостазів.

6. Мамині груди для новонародженого – це його ВСЕ. Це не тільки їжа – це любов, тепло, безпека – це весь світ. Тому навіть бажано, попри всі забобони, давати новонародженому «висіти на грудях», замість того, щоб пропонувати йому «мамозамінники»: пустушки, сОски та інші гумові штуки. Не бійтеся розпестити, «привчити до рук» і заколисування – ця близькість у перші дні потрібна малюкові, як повітря, вона важлива для вашого і його гормонального «коктейлів», для налагодження успішного ГВ. 
А якщо вже новонародженого і доведеться догодовувати, використовуйте альтернативні методи, які не дозволять зіпсувати прикладання і не допустять «плутанини сосків» та відмови від грудей: шприц, ложка, чарочка, система СНС, пальчикове годування.

7. Кожна Мама гідна поваги. Грубе ставлення, знецінення жінки як матері, критика і тим більше сарказм щодо її недосвідченості або фізичних особливостей – неприпустимі! Як з боку медперсоналу, так і з боку знайомих, родичів і т.п. Все, що потрібно жінці, особливо тій, яка тільки-но народила, втомлена і, можливо, трохи розгублена – це підтримка, грамотна допомога (особливо в перші дні після пологів) і адекватна інформація. Інформація, заснована не на стереотипах та «страшилках», а на новітніх наукових дослідженнях, медичних протоколах, рекомендаціях ВООЗ.

Це тільки деякі найважливіші моменти перших днів грудного вигодовування, про які варто знати і які важливо не пропустити. Про решту готова розповісти і як мама з загальним досвідом ГВ у понад 4 роки, і як сертифікований консультант з лактації. І звичайно – показати, допомогти, підтримати, навчити.

Консультації телефоном з грудного вигодування, виїзд фахівця додому, індивідуальні консультації. Телефон: 067-775-32-07.

Інстаграм, @orlova_kolyskova

 

 

 

 

 

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися