Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Середа, 19 Мая 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Коли українцям варто святкувати Різдво: що думають кременчужани

 

25 грудня 2019 09:00

Дискусії щодо дати святкування Різдва: 25 грудня чи 7 січня в Україні продовжують набирати обертів. Пропонуємо вам дізнатися думку кременчужан у нашому опитуванні.

Святкують Різдво 25 грудня за григоріанським і новоюліанським календарем, а 7 січня – за юліанським календарем. І якщо 7 січня був традиційним вихідним уже протягом багатьох років, то 25 грудня зробили вихідним лише нещодавно два роки тому – у 2017 році. 

Якщо повернутися до історії свята

Після утворення Православної церкви України виникли дискусії щодо того, чи потрібно Україні святкувати Різдво, як і іншим країнам Європи 25 грудня. 

Предстоятель ПЦУ Епіфаній заявив, що церква не проти змінити дату святкування Різдва, однак на сьогодні ще немає підтримки такої ідеї від суспільства.

Речник Київської патріархії архієпископ Євстратій Зоря розповідає: церковна історія знає приклади і успішних реформ, і драматичних.

Про це пишуть на сайті 24tv.ua.

«Святкування Різдва Христового 25 грудня – приклад успішної реформи. До кінця IV століття Різдво Христове святкувалося в один день з хрещенням Ісуса на Йордані – 6 січня під іменем Богоявлення. Ні в Євангелії, ні в Святому переданні церкви немає вказівки на точну дату, в який день чи навіть місяць народився Господь Ісус Христос. 25 грудня так само є умовною датою Різдва Христового, як і будь-яка інша. І з’явилася вона з практичної причини. У цей день у Римській імперії святкувався поганський день непереможного сонця. Це частина язичницького культу, пов’язаного з культом імператорів. Щоб замістити поганське свято було вирішено встановити свято на честь Правдивого Сонця. Христос називається Правдивим Сонцем», – зазначає Євстратій Зоря. 

Архієпископ наголошує: спекуляції навколо дати Різдва недоречні. Але треба врахувати і драматичні моменти. В 1920-х роках минулого століття низка православних церков прийняла новоюліанський календар. Він точніший за юліанський і григоріанський. В ньому нерухомі свята співпадають з григоріанським, як Різдво. Утім у деяких церквах виникли розділення, які досі існують.

Думка кременчужан

Напередодні Кременчуцька газета поцікавилась у містян – коли вони збираються відзначати Різдво Христове – 25 грудня, чи 7 січня.

У основному люди зазначають: 7 січня традиційно збираються відзначати Різдво Христове. Лише один респондент зазначив, що в його родині і 7 січня, і 25 грудня збираються відзначати свято. При цьому зазначивши, що не є віруючими людьми.

Чекати благословіння церкви

«Головне, від чого хочу застерегти усіх - не намагайтеся пришвидшувати події! Усе буде тоді, коли це буде якнайкраще. Сьогодні перед Православною Церквою України стоїть справді багато викликів. І, коли у загальноцерковному плані вирішити усім обов'язково перейти на святкування Церковних свят за новоюліанським стилем - це спровокує ще один розкол у суспільстві. Пам'ятайте, що святкуємо ПОДІЮ, а не дату!», - опублікував звернення у сбе на сторінці в Фейсбуці протоієрей, настоятель храму Ікони Божої Матнері «Всіх скорботних радість» Анатолій Куліш.

Він радить без благословення церкви нічого не робити.

«Особисто для мене немає великої різниці, коли святкувати подію Різдва Христового. Буде благословіння Церкви святкувати 25 грудня - буду святкувати 25 грудня, буде благословіння у березні чи квітні (все ж може бути, дослідники теж не сплять) - буду святкувати у ці місяці. Без благословіння Церкви нічого робити не варто (особливо, що стосується саме життя церковного)! А, взагалі, цього року пропоную таку річ. Ті, хто хочуть святкувати 25 грудня прийдіть у храми 7 січня - покажіть, що ви у принципі святкуєте не лише за столами! Тому що суперечок багато, але навіть мінімальний відсоток тих, хто здіймає бурю, Церковним життя у принципі не живе. Як серед одних, так і серед інших. Приходять раз у рік, коли паску святять, та й то у церкву зайти бояться», - його пропозиція.

А ще А.Куліш акцентує, якщо йдеться про те, коли наготувати страв, випити чарчину - то що Різдво, що Новий рік, що 8 березня – немає різниці.

Що говорить статистика?

Згідно зі статистичними даними Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури трохи більше 23 тисяч діючих релігійних православних, греко-католицьких і деяких інших християнських громад відзначають Різдво христове 7 січня за Юліанським календарем. Водночас на сьогодні в Україні нараховується близько 11 тисяч релігійних католицьких і протестантських громад, що складає близько 30% від усіх релігійних організацій України, які святкують Різдво Христове за Григоріанським календарем, тобто 25 грудня. Таким чином, значна кількість віруючих України відзначає це релігійне свято в інший день, ніж визначений на законодавчому рівні як вихідний день. Крім цього, загалом у світі більшість християнських церков, в т.ч. більшість помісних Православних Церков світу, відзначає Різдво Христове саме 25 грудня. Для багатьох українців така дата також є прийнятною з огляду на оптимізацію святкування релігійного свята Різдва Христового, що супроводжується постом, та світського – Нового року.

 

 

Світлана Павленко

Відео Олексія Орлова

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися