
Пряма мова.
Волонтер із Кременчука Олександр Колотієвський разом із командою однодумців створив унікальний прилад для українських військових під назвою «Око». Цей пристрій уже продемонстрував свою ефективність на фронті, допомагаючи рятувати життя наших захисників. Завдяки йому можна вести спостереження за противником та точно коригувати артилерійський вогонь на відстані до 10 кілометрів.
«Око» оснащене підзорною трубою з 16-кратним збільшенням і цифровим мікроскопом, який дає змогу масштабувати зображення до 1600 разів. Цей український винахід є вітчизняним аналогом російського пристрою «Муром М», вартість якого сягає приблизно 50 тисяч доларів.
Сам прилад постійно удосконалюється.
Як раніше казав О.Колотієвський, за механічними характеристиками керування пристроєм через дроти вдалося забезпечити роботу на відстані до 300 метрів, а передача відеосигналу спочатку була можлива лише на 100 метрів. Проте, завдяки впровадженню нових технологій, стабільну передачу зображення вдалося розширити до 200 метрів. Це дозволяє встановлювати прилад на височинах, у приміщеннях або на вертикальних поверхнях — як-от стовпі чи на дереві. У той же час боєць може перебувати в укритті на безпечній відстані, понад 100 метрів, залишаючись непоміченим, але водночас мати можливість вести спостереження за противником на дистанції до 10 кілометрів.
Це дозволяє уникати впливу засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), точно коригувати дії артилерії, мінометних розрахунків і снайперів, а також відстежувати пересування ворога на значній відстані. Пристрій функціонує в широкому діапазоні температур — від -15 до +60°C. Він не потребує складного налаштування: достатньо під’єднати — і можна працювати.
Одним з останніх удосконалень, як сьогодні розповів О.Колотієвський, є встановлення на ньому тепловізора, аби він працював і у темну пору року.
«Ми взяли тепловізійний приціл MARS-4, практично 60% його комплектуючих і начинки викинули на смітник, вставили свої комплектуючі і перепрограмували, залишилася лише матриця від стандартного тепловізора.
Це дало можливість збільшити зум з 6 до 70, тобто більше ніж в 10 разів.
Якщо цей стандартний MARS-4 в роздрібній торгівлі коштує в районі 100 тисяч гривень, то змінивши в плюс показники даної доробки, ми вийшли на характеристики тепловізора, який коштує в роздрібній торгівлі до 500 тисяч, тобто до півмільйона гривень.
Ми вклали при цьому лише 20 тисяч гривень і пів року роботи»,- каже пан Олександр.
Прискіпливі журналісти тут же поцікавилися, чи не буде скло відблискувати і тим самим ворог зможе побачити «Око».
Олександр Колотієвський каже, що такого не буде, бо «Око» має спецскло, а ще скло можна помазати спеціальною антивідблисковою маззю.
«Чи не з’явиться на склі наліт взимку?»,- уточнили журналісти.
«Ця мазь в період перепаду температур від 0 до мінус десяти наліт на склі не утворює»,- каже волонтер.
«Сам прилад броньований чи ні?»,- знову задають питання представники медіа.
«Броні ніякої нема. Ми недавно проходили випробування, то військові рекомендували встановити броню. Але зрозумійте, якщо на висоту 4 чи 3 метри причепити прилад на деревину чи на стовп ніякої проблеми не буде. А якщо ще зверху поставити броню, а це ще кілограм 50, то тоді ж треба буде автокран з собою брати. Ну який солдат підніме в польових умовах на таку висоту цю броню»,- відповів пан Колотієвський, а вже далі демонстрував як керувати «Оком».
Син Олександра Колотієвського - ексголова Кременчуцької райради Дмитро Колотієвський розповідає, що до війська вже передано 28 таких приладів, які працюють на різних напрямках: і на Сході, і у Херсоні.
«Сьогодні передається чергова партія військовим приладу «Око», який рятує наших бійців.
Це вдосконалений прилад і показує більше, ніж попередній аналог. Вдосконалений за рахунок 20 тисяч гривень і він є аналогом приборів на пів мільйона.
Прилад рятує життя. Але, на жаль, ми не дуже багато їх виробляємо, тому що це не так просто»,- каже Дмитро Колотієвський і дякує всьому колективу волонтерів за цю не просту, але потрібну роботу з розробки та виготовлення «Ока».
Олександр Колотієвський зазначає, що наразі триває робота над подальшим удосконаленням приладу. Зокрема, планується встановлення спрямованого мікрофона, який дозволить перехоплювати розмови ворога в окопах.
Олег Булашев
Відео Микити Ліцкевича