
Клопоти напередодні свята.
Цього року Свято вишиванки припадає на третій четвер травня — 15 травня 2025 року. Традиційно цього дня люди одягають вишиванки, йдучи на роботу, навчання чи у справах.
Зародилося це, практично народне свято, на факультеті історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича майже 20 років тому — у 2006 році. Тоді студентка Леся Воронюк побачила на великій перерві між парами свого друга Ігоря Житарюка у вишиванці та запропонувала йому та друзям обрати день, щоб усім разом одягнутися у вишиті сорочки. З того часу традицію підхопили в різних куточках України і далеко за її межами.
На ринок за вишиванкою
Не секрет, що саме перед святом чимало охочих прагнуть придбати вишиванку. Залишилося два дні, і журналісти «Кременчуцької газети» дізнавалися, як купити цей елемент національного вбрання у нашому місті.
Найперше, що спало на думку — завітати на Центральний ринок. Там серед розсади, овочів-фруктів, віників і дощечок можна натрапити на торгові точки, де продають вишиванки.
Не сподівайтеся побачити великий асортимент, але вибрати все ж можна. Переважна більшість вишиванок — із машинною вишивкою. Ціни на жіночі починаються від 900 грн і сягають 3–4 тис. грн. Жіночі сукні — дорожчі. Є вишиванки ручної роботи — ці коштують від 3,5 тис. грн.
Чоловічі вишиванки дешевші: їх ціна стартує від 700 грн, є й по 1 700 грн. Дитячі можна придбати від 500 грн, а за акцією — за 250 грн.
У районі Центрального ринку також є магазин сувенірів, де вишиванки в продажу приблизно за 1,5 тис. грн.
Вишиванка з турецькою вишивкою
А ось незвичайну вишиванку нині у Кременчуці можна знайти в мережі магазинів одягу, які останнім часом відкрилися в різних районах міста. Ці сорочки — від турецького виробника, і вишивка на них відрізняється від традиційної української.
Ціна таких виробів — приблизно 800 грн, а чоловічі футболки-вишиванки можна знайти за 400 грн.
Чимало вишиванок пропонують і в інтернеті — як безпосередньо від виробника, так і через онлайн-магазини. Ціни теж різні: від кількох сотень гривень до десятків тисяч. Але цього року таким чином ви обновку навряд чи встигнете придбати.
Та якою б не була ваша вишиванка — новою чи старовинною, з ринку чи від бабусі, ручної чи машинної роботи — головне, щоб вона була вашою. Адже вишиванка — це традиційна українська вишита сорочка, яка має глибоке культурне, історичне та символічне значення.
Кожен орнамент, візерунок і колір має своє тлумачення:
червоний — любов та життя
чорний — землю та силу
зелений — відродження
білий — чистоту
Вишиванки бувають чоловічі, жіночі, дитячі, святкові та повсякденні. Вони різняться за регіонами — полтавська вишивка ніжна й біла, буковинська багатобарвна, а гуцульська — геометрична та контрастна.
Сьогодні вишиванка — це не лише елемент національного вбрання, а модний і патріотичний символ. У День вишиванки 2025 ця сорочка перетвориться на одяг єднання, який нагадує: ми — нація з тисячолітньою культурою та незламним духом.
Олена Ліпошко
Фото авторки