Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Середа, 17 Серпня 2022
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Медичні програми у Кременчуці: кому місто дає можливість зекономити

 

8 липня 2018 09:00

12 місцевих програм діють нині у сфері охорони здоров’я. Однак чиновники трублять направо і наліво лише про три з них – а от відомості про інші дістати нелегко. Хто ж може скористатися медичними послугами, за які заплатить місто чи держава. 

За 2017 рік у середньому 46 тис 532 жителів Кременчука  скористалися послугами медиків у рамках різних міських програм. Такі дані на запит редакції надали в міському управлінні охорони здоров’я.

А ось знайомитися із цими програмами нас відправили на сайт Кременчуцької міської ради. До речі, зробити це не дуже просто. Інформація знаходиться у розділі «Управління охорони здоров’я», підрозділі «Набори відкритих даних». Та чи є ці відкриті дані дійсно відкритими (як вважають кременчуцькі чиновники), то велике питання. Бо всі документи, пов’язані з медичними програмами, розміщені у дуже незручному форматі PDF. Тобто розробники не морочили собі голову, прикріпляючи відскановані файли: є такі, що завантажені просто боком, тож, щоб з ними ознайомитися, треба розвертати голову на 90 градусів. Працювати з документами надзвичайно важко. Та, схоже, це і потрібно чиновникам: аби пересічним  громадянам у програмах складніше було розібратися.

До речі, звіти про витрачені бюджетні кошти теж розміщені в форматі PDF, і куди гроші направляли, чітко не видно. А це – мільйонні суми: на 2018 рік на реалізацію міських програм передбачено 19 млн 355 тис грн.

Журналісти Кременчуцької газети поцікавилися, на підставі яких даних складають міські програми. Відповідь чиновників була більш ніж лаконічною: «Програми розробляються на підставі проведеного статистичного аналізу. Перелік цільової групи визначається по кожній групі окремо».

Мало ясності вніс і головний медик Кременчука Дмитро Петращук під час особистої зустрічі з журналістом. 

«Для того, аби створити будь-яку програму, потрібно визначити проблему. На підставі статистичного аналізу, яким володіє управління охорони здоров’я Кременчука щодо захворюваності та розповсюдженості захворювань, визначаються проблемні питання. Визначається мета: чи хочемо збільшити/зменшити показники щодо проблемного питання. Після того, як визначається мета, є шляхи вирішення даних проблем... Після цього приймається рішення щодо розробки чи нерозробки програми», – сказав він.

Ви все зрозуміли?

На слуху – лише три міські програми, на яких можна піаритися? 

«Стоп Інфаркт», «Доступна аптека» і «Лікарсько-акушерська допомога вагітним, породіллям та новонародженим», в рамках якої видають пологові сертифікати – ті програми, про які розповідають на сайті міської ради. Це легко пояснити, оскільки на них можна попіаритися як меру Кременчука Віталію Малецькому, так і нардепу Юрію Шаповалову. Що вони і роблять, позуючи перед камерами провладних ЗМІ.

Так, у 6 млн 900 тис грн обійдеться Кременчуку 2018 року міська програма «Стоп Інфаркт». У рамках цієї програми для жителів міста на безоплатній основі проводять коронографію та стентування артерії. Зокрема,  2017 року на 134 коронарографії та 78 стентувань спрямували 2 млн грн. 

Не перший рік у Кременчуці діє міська програма «Доступна аптека», яка дає можливість кременчужанам купувати певні ліки зі знижкою. Доступнішими медикаменти стають не лише для містян із різними пільговими статусами, а й для пенсіонерів та малозабезпечених.

А ще з серпня 2016 року у Кременчуці розпочали видавати безкоштовні сертифікати на ведення вагітності та пологів усім майбутнім мамам, які зареєстровані у місті. Це теж у рамках міської програми. Жінкам, які отримали сертифікат, не потрібно платити ні за обстеження, ні за самі пологи – всі необхідні витрати (крім випадків ускладнення при пологах) покриває міський бюджет. Вже видано декілька тисяч таких сертифікатів. 

Та дехто з кременчужан, звертаючись до лікарняних закладів міста, не підозрюють, що стають учасниками тієї чи іншої медичної програми. Наприклад, у рамках однієї з них діти від народження і до 17 років отримують безкоштовні послуги лікарів-стоматологів у дитячій поліклініці. Також є програми, через які фінансуються первинна ланка та стаціонарна меддопомога (закупка обладнання, ремонти). Також діє програма, що регламентує будівництво об’єктів соціально-культурного призначення (реконструкція приміщень та розробка необхідної документації, енергозабезпечення лікарень, капремонти) в медичній галузі тощо. Звідси і цифра в майже 50 тис мешканців, про яку ми згадали вище.

Депутати пропонують – чиновники вирішують

Головне – не кількість, а якість медичних програм, вважає Дмитро Петращук. Із 12 міських програм, про які Кременчуцька газета почула в тому ж міському управлінні охорони здоров’я, жодну найближчим часом згортати не збираються. 

«У період реформ говорити про закриття програм – кощунство. Вони можуть доповнювати одна одну», – зазначив він. 

Нових розробок щодо міських програм у кременчуцьких медиків немає. Хоча вони і моніторять ситуацію в інших містах. Однак, на переконання Петращука, застосувати програму, яка успішно працює в іншому місті, в нашому не так просто.

«Моніторимо багато міст, які працюють за деякими програмами. Але кожне з них має відповідний соціально-економічний розвиток. Я би сказав, технологічний уклад, який дозволяє (чи не дозволяє) впроваджувати певні програми. Це і розвиненість інфраструктури, і духовність, і культура, і розвиток освіти та медицини. Деякі програми можна адаптувати до нашого міста, а деякі неможливо. Ми або не зможемо працювати з ними, або вони в нас є в інших формах», – слова Петращука. 

Він наводить приклад, коли досвід Кременчука переймають інші. Так, практику компенсації з місцевого бюджету за «пологові сертифікати» перейняли в сусідньому селищі Козельщина і Новогалещинській об’єднаній територіальній громаді. 

Та як би там не було, нові медичні програми у Кременчуці таки з’являються. Нещодавно запрацювала міська програма з попередження ротавірусної інфекції у дітей. Її ініціаторкою виступила депутатка з провладної фракції «Поруч» Зінаїда Проценко, у якої двоє дітей підхопили цю інфекцію. 

Під час затвердження на сесії міськради на цю програму обрушився шквал критики. Депутати звинувачували розробників у формальному підході при проведенні розрахунків. Оскільки навіть міські педіатри не мають однозначної думки щодо обов’язковості цього вакцинування та ще не готові переконливо пояснювати батькам, наскільки це необхідно.

«Мені незрозуміла в даній програмі необґрунтованість арифметичних даних. У нас взагалі відсутня діагностика цього захворювання», – нагадала депутатка Тетяна Сідерка.

Фахівці управління охорони здоров’я – іншої думки. 

«На даний час, окрім статистичних даних щодо ротавірусної інфекції, багато питань щодо неї. Оскільки ця проблема не лише наша, а і всеукраїнська, світова. Ми проаналізували  дані Міністерства охорони здоров’я України, Всесвітньої організації охорони здоров’я. Було вирішено, що впровадження даної програми дає можливість значно зменшити кількість проявів ротавірусної інфекції. На даний час це одна з програм, яка дійсно потрібна. Краще попередити, ніж лікувати», – таке пояснення від Петращука отримала журналістка редакції на питання, які статистичні дані лягли в основу програми профілактики ротавірусної інфекції. 

Зазначимо, що депутатка Зінаїда Проценко вже щепила своїх малюків і світлини процесу вакцинації оприлюднила в соцмережах.

А депутати Кременчуцької міськради отримали приклад, як вони можуть впровадити нову програму, зробивши свій запит. Адже кременчужани зазвичай часто звертаються до депутатів з питаннями щодо медицини. 

Безсумнівно, найбільше проблем зі здоров’ям – у літніх людей. Наприклад, при лікуванні глаукоми чи катаракти потрібна вартісна операція, яка пенсіонеру зі скромною пенсією не по кишені. То чому б місту не взятися допомагати таким людям?

«Кожен із депутатів має право виносити на розгляд сесії будь-які депутатські запити. Це їхнє право, якщо питання буде проголосоване, управління охорони здоров’я розгляне його в межах компетенції. Тому матимемо відповідне рішення щодо розробки чи нерозробки програми», – розповів Петращук.

Тим часом на І півріччя 2018 року з міського бюджету на реалізацію програми з профілактики ротавірусної інфекції передбачено 984 тис грн.

Автономність – значить гнучкість

митро Петращук похвалився тим, що Кременчук – перше місто на Полтавщині, де всі лікувальні заклади стали комунальними некомерційними підприємствами. До речі, на кожне таке підприємство створено окрему програму, на підставі якої заклади зможуть отримувати кошти з різних джерел фінансування. Паспорти затвердили депутати на сесії.

«Зараз наші заклади автономні. Всі заклади – комунальні некомерційні підприємства. Таке вперше на території Полтавщини, тож ми йдемо попереду реформ. Тепер зможемо отримувати кошти з будь-яких джерел фінансування: зі служби здоров’я, за рахунок  медичної субвенції, міського бюджету. Ми повністю відкриті для будь-яких фінансів. Бо деякі фінанси можуть надходити лише в комунальні підприємства. Автономність передбачає фінансову гнучкість», – зазначив головний медик.

Що матимуть від цього мешканці нашого міста, покаже час.

Суха статистика

На території Полтавщини діють типові медичні програми, затверджені Міністерством охорони здоров’я. Про це повідомили в обласному департаменті охорони здоров’я. За даними чиновників, на  фінансування програм у 2018 році передбачено 1 млрд 246 млн 562 тис грн, а виконавцями є заклади охорони комунальної власності, які надають третинний (високоспеціалізований) рівень медичної допомоги. Минулого року в цих закладах лікувалися 80 тис 400 мешканців області, серед них – 6 тисяч 800 кременчужан. За цей час було понад 420 амбулаторних відвідувань. Скільки пацієнтів було саме з Кременчука, не рахували.

 

Світлана Павленко

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися