Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Неділя, 3 Липня 2022
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

​​​​​​​Музей Макаренка у Кременчуці має бути на вулиці Макаренка: позиція

22 травня 2022 18:40

А. Макаренко є автором всесвітньо визнаної української трудової демократичної системи виховання, яка дозволила врятувати від голоду, загибелі і повернути в суспільство три тисячі підлітків.

Сьогодні для кременчужан і гостей нашого міста провели екскурсію у Музеї А.С.Макаренка, який знаходиться у Крюкові.

Цей захід дуже зацікавив людей – до 50 екскурсантів пройшлись музейними залами. (Детальніше про екскурсію у наших наступних матеріалах).

З експозицією ознайомила директорка музею Наталія Кущенко.

Під час екскурсії вона повідомила, що у розрізі процесу дерусифікації і декомунізації вулицю ім. Антона Макаренка хочуть перейменувати.

«Не можна уявити, що Музей Макаренка у Кременчуці буде розташований на вулиці, яка носитиме іншу назву», - сказала Н. Кущенко.

Вона попросила містян підтримати ініціативу і співробітників музею, і крюків’ян, які наполягають, щоб вулицю Макаренка не перейменовували.

А Кременчуцькій газеті повідомила, що вже підготовлений лист на ім’я міського голови Кременчука, де серед іншого йдеться:

«Просимо звернути Вашу увагу на те, що, по-перше, для європейської і світової науки Антон Семенович Макаренко є видатним представником саме української освіти – як за народженням (м. Білопілля  Сумської обл.), так і за основними професійними педагогічними досягненнями у виховних закладах Полтавської, Харківської і Київської областей. Узагалі, із 51 року свого життя Макаренко лише два роки провів поза межами України. В Кременчуці поховані його батьки і родичі.

По-друге, А. Макаренко є автором всесвітньо визнаної української трудової демократичної системи виховання, яка дозволила врятувати від голоду, загибелі і повернути в суспільство три тисячі підлітків, більшість з яких – етнічні українці. Характерно, що саме в рф ця система була піддана критиці з боку лідерки т. з. «соціалістичного виховання» Н. Крупської – ще за його життя та багатьох педагогів-теоретиків – у наш час.

Всесвітня слава педагогічної системи Антона Макаренка зафіксована в його бестселері «Педагогічна поема», що нині перекладений 59 іноземними мовами. 1988 рік – 100-річчя від дня народження Антона Семеновича (1888–1939) – був визнаний ЮНЕСКО Роком Макаренка, а проведений світовий рейтинг найвидатніших педагогів назвав його ім’я серед четвірки – Д. Дьюї, Г. Кершенштейнер, А. Макаренко, М. Монтесорі – як одного з діячів, що визначили спосіб педагогічного мислення ХХ століття. На перетині 2-го і 3-го тисячоліть у рейтингу ЮНЕСКО  Макаренко  знову посідає почесне місце у трійці кращих педагогів світу 2-го тисячоліття (Я. Коменський, Д. Дьюї, А. Макаренко). Найбільший в світі макаренкознавчий науковий центр, лабораторія «Makarenko-Referat», ще у 1968 році створений при Марбурзькому університеті (ФРН).

У 1991 р. у Полтаві заснована і діє Міжнародна макаренківська асоціація, що об’єднує дослідників слова і справи Макаренка із десятків країн світу.  Її очолювали, зокрема, академіки НАПН України М. Ярмаченко та І. Зязюн. Сьогодні її президентом є професор римського університету La Sapienza Н. Січіліані де Куміс (Італія). У 2001 році утворена Українська асоціація Антона Макаренка, яку нині очолює членкиня-кореспондентка НАПН України, ректорка Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Марина Гриньова.

Місто Кременчук і розташований на вулиці ім.А. С. Макаренка однойменний музей є свого роду Меккою для учених зі всього світу, які одностайно позиціонують нашого земляка саме як великого українського педагога, як людину, якою пишався б будь-який народ!

13 березня 2022 року ми вшановували пам’ять цього великого гуманіста під звуки сирен повітряної тривоги, відбиваючі атаки оскаженілих військ сусідньої держави. В цей час західна макаренківська спільнота першою простягнула нам руку допомоги: німецькі, чеські, польські, італійські, австрійські, японські, австралійські шанувальники генія великого українця пропонують прихисток для наших дітей, збирають кошти для біженців, виходять на велелюдні антивоєнні мітинги, створюють спеціальні інтернет-платформи сприяння студентам і викладачам українських вишів. Ось імена цих людей: Станіслав Бендл (Чехія), Маріан Библюк (Польща), Агнес Нільсен-Конноллі (Австралія), Франческо Тамбурріно (Італія), Амі Кобаяші (Японія), Андреа Штуц, Андреас Стрейнцер (Австрія), Анке Драйєр-Хорнінг, Сільвана Хіллігер, Фелісітас Сонер, Наташа Шалуткевич, Каролін Ельке, Анне Ооммен-Хальбах, Анна Ванка (Німеччина) та ін.

З самого початку війни макаренкознавці з Євангелічного університету Берліну, Дюссельдорфського університету імені Генріха Гейне, Франкфуртського університету імені Йоганна Вольфганга Гете, Потсдамського університету та Бранденбурзького земельного представництва з ліквідації наслідків комуністичної диктатури, вражені злочинами окупантів, виступили з ініціативою збору на постійній основі коштів для постраждалих дітей Маріуполя. Наразі вони вже передали запорізькому благодійному фонду «Посмішка» 1050 євро, потому переказали ще 750 євро на утримання внутрішньо переміщених осіб у ПНПУ імені В. Г. Короленка (http://pnpu.edu.ua/news/podyaka-nimeczkim-makarenkoznavczyam-za-pidtrimku-i-turbotu-pro-ditej-ukra%d1%97ni.html). Днями учасники німецького макаренківського колоквіуму разом зі студенти зібрали ще 1277 євро, які незабаром знову перерахують на потреби українських дітей.

На початку березня учасники колоквіуму Макаренка також підготували проєкт «Мережа для українських учених у Німеччині та Австрії» і звернулися до українських науковців: «Дорогі співробітники університетів України, дорогі друзі, ми, ваші колеги з Німеччини, хотіли б скористатися цією можливістю, щоб висловити свою солідарність із вами та всім українським народом. Якщо вам доведеться в найближчі тижні або місяці залишити свою країну і ви вирішите їхати до Німеччини або Австрії, то цей вебсайт може вам допомогти: https://trello.com/…/netzwerk-f%C3%BCr-ukrainische… Тут ви знайдете інформацію українською та російською мовами про актуальні програми фінансування для українських вчених у Німеччині та Австрії, про можливості проживання, а також контактні дані волонтерів».

Як бачимо, європейські дослідники не обмежуються лише вивченням гуманістичної спадщини Макаренка, вони реалізують її етичний потенціал в акціях, що актуальні для порятунку дитинства в Україні під час військової агресії рф. Західні вчені підкреслюють, наскільки важливим для нас сьогодні є ім’я і спадщина видатного українця.

Тож Українська асоціація Антона Макаренка та педагогічна громадськість України звертається до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області з проханням вилучити прізвище видатного українського педагога зі світовим ім’ям Антона Макаренка зі списку перейменування вулиць Кременчука, пов’язаних із російською федерацією та колоніалізмом.

ЛИСТ ПІДПИСАЛИ:

Президент Української асоціації Антона Макаренка, член-кореспондент НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, ректор Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка

Марина Гриньова

Член-кореспондент НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди

Юрій Бойчук

Віце-президент Міжнародної Макаренківської асоціації, доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогічної майстерності та менеджменту ПНПУ імені В. Г. Короленка

Андрій Ткаченко 

 Завідувач лабораторії В. І. Вернадського під егідою Комісії Вернадського НАН України, доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогіки і психології Міжнародного гуманітарно-педагогічного інституту «Бейт-Хана» (м. Дніпро)

Анатолій Самодрин

Член Національної Спілки письменників України, кандидат історичних наук, професор, завідувач кафедри українознавства Міжрегіональної Академії управління персоналом (м. Київ; у 2001-2015 рр.)

Юрій Шилов

Почесний дійсний член НАПН України, доктор психологічних наук, професор, провідний науковий співробітник відділу психології праці Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України

Валентин Рибалка

Член правління і співзасновник Міжнародної Макаренківської асоціації, кандидат психологічних наук, професор, почесний професор кафедри психології ПНПУ імені В. Г. Короленка

Володимир Моргун

Лауреат премії імені А. С. Макаренка, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки та психології початкової освіти Кременчуцького педагогічного коледжу імені А. С. Макаренка

Віктор Шакотько

Директор Кременчуцького педагогічного коледжу імені А.С.Макаренка, кандидат педагогічних наук

Леся Крупіна

Директор Музею А.С.Макаренка Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області

 Наталія  Кущенко

Відомо, що вже найближчого тижня у Кременчуці мають розглянути пропозиції про перейменування вулиць, які має надати комісія із  увічнення пам’яті і перейменування міських об’єктів. Зараз йдеться про зміну назв 107 вулиць. І секретар міськради Юрій Гриценко обіцяв взяти до уваги всі пропозиції. Ось одна із них.

Читайте: Незабаром кременчужани побачать список вулиць, які планують декомунізувати

Нагадаємо, Назвати іменем Тьомкіна, Стуса, Сліпака чи Бандери  - у Кременчуці продовжуються жваві дискусії про перейменування бульвару Пушкіна

Чи потрібно зносити пам'ятник Пушкіну у Кременчуці - результати опитування

У Кременчуці не треба формально підходити до переменнування вулиць - позиція депутатки

У списки для перейменування топонімів у Кременчуці пропонують внести назви деяких міст-побратимів

Чому пам’ятники Пушкіну є, а Шекспіру немає: громади мають визначитися, які монументи зносити, - Лунін

 

 

Світлана Павленко

Фото авторки


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

 

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися