Ми в Telegram

Кременчуцька газета
П'ятниця, 15 Листопада 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Оце так Флірт – як зараз хворіти на коронавірус

7 жовтня 2024 08:30

Як переноситься COVID-19 восени 2024 року та які рекомендації дають фахівці.

Останніми тижнями у нашому місті спостерігається підвищення рівня захворюваності на ГРВІ та коронавірус. Згідно із статистикою міського Департаменту охорони здоров'я, із 16 по 22 вересня 2024 року у Кременчуці зареєстровано 830 випадків захворювань на ГРВІ та 85–на COVID-19. Хворих на грип цього періоду не фіксували. Медики відзначають, що на гострі респіраторні інфекції частіше хворіють діти, на коронавірус – дорослі.

І якщо у нашому місті випадків смерті від «корони» поки не повідомляли, то у Мачухівській об’єднаній територіальній громаді Полтавського району зафіксували першу смерть від COVID-19.

Зараз у Кременчуці показники не досягають показників епідпорогу. Але попереду осінній період, коли щороку спостерігають збільшення кількості хворих, а іноді і застосовують карантинні заходи, зокрема в дитячих колективах. Тож ми вирішили дізнатися у медиків, чи готуються вони до збільшення кількості хворих та як змінився новий вірус за останні роки.

«Процес впроваджується практично автоматично»

«Чи будуть у разі потреби збільшувати кількість ліжок та відкривати інфекційні шпиталі?» – це питання ми адресували кременчуцьким чиновникам.

Відповідь отримали від Максима Середи, директора Департаменту охорони здоров'я.

«Це залежить від потреб. Зараз інфекційні відділення наші (доросле та дитяче) заповнені менше, ніж на 30%. Але якщо буде виникати потреба–це ж епідеміологічний та лікувальний процес. Якщо ми побачимо, що заповнення (ліжкового фонду, авт.) йде 50+%, то ми додатково вводимо ліжка. Якщо ми бачимо, що уже 70 і більше відсотків заповненості, то ми не тільки ліжка додаткові вводимо, а відділення перепрофілюємо під інфекційні»,–слова Середи. Головний медик Кременчука вказує, що це вже проходили раніше (у рамках пандемії), тож лікарні готові, всі фахівці навчені та знають, як працювати в подібних умовах. «Процес впроваджується практично автоматично», – говорить він.

Зараз у Кременчуці є вакцина проти коронавірусу. Не так давно отримано ще 150 доз відповідної вакцини. Однак, за словами Середи, був певний період, коли попередній її запас використали, а на нову лише чекали. Нові партії розподілили не лише між комунальними Центрами первинної медичної допомоги, а й між приватними медзакладами, що надають послуги первинної меддопомоги.

Вірус ослаб

По клінічних ознаках коронавірус нічим не відрізняється від гострої респіраторної вірусної інфекції. Симптоми ті самі. Про це нагадує Марія Ігнатчук, заступниця директора Кременчуцького обласного клінічного шпиталю для ветеранів війни, лікарка–інфекціоніст.

«Ідентифікувати хворобу можна лише за допомоги лабораторних тестів, особливо, якщо перебіг легкий. Але, враховуючи високу контагіозність (тобто, що вірус швидко поширюється серед людей), засоби профілактики мають бути негайними. Перш за все, це самоізоляція. Адже джерелом інфекції як для коронавірусу, так і для респіраторно-вірусної інфекції є людина, яка при чханні, кашлі, сміхові, розмові виділяє ззовні краплинки слини, а вони розлітаються на 1,5-2 метри. Коронавірус–важкий вірус. Він осідає на предметах, землі тощо, а потім випаровується у повітря. Тому оці всі моменти: самоізоляція, етика кашлю, повага до людей у громадських місцях, носіння маски (при найперших проявах хвороби захищати людей від себе)–обов'язкова умова, якої ми повинні дотримуватися», – говорить фахівчиня.

Ігнатчук рекомендує із першими симптомами захворювання обов'язково звертатися до сімейного лікаря, хоч не виключає варіант і онлайн-спілкування.

«Якщо людина спроможна детально охарактеризувати свій стан, детально доповісти про симптоми, а в лікаря не залишиться питань, то варіант і дистанційного консультування можливий», – її слова.

Лікарка-інфекціоніст нагадує, що є різні форми перебігу хвороби. Але вірус за той період, як його виявили в 2019 році, ослаб.

«Я, як представник офіційної медицини, користуюсь нашими офіційними протоколами лікування. При легких стадіях перебігу захворювання ми вже взагалі не вважаємо це проблемою. Він уже неспроможний викликати таку ситуацію, таке напруження, яке було (неочікуване) у нас в 19-му році. Адже до грудня 2019-го людство не знало, не зустрічалося з цим вірусом. Він перейшов у розряд банальних респіраторно-вірусних інфекцій. Тому при легкому перебігу захворювання проводять прості заходи боротьби з COVID-19. А от що стосується людей похилого віку, людей, які мають ослаблений імунітет внаслідок хронічних захворювань, таких як цукровий діабет, як онкологія, як ішемічна хвороба серця, ожиріння та ряду інших захворювань (що впливають на імунітет), то для них будь-який вірус є небезпечним, не тільки коронавірус. У них частіше всього бувають ускладнення. Тому, якщо наступили будь-які погіршення (ускладнене дихання, нестача повітря, розвиток багатосегментарної пневмонії), як правило, це кінець першого – початок другого тижня захворювання, то обов'язково призначається противірусна терапія. Для цього потрібно, як ми кажемо, і лікарська інтуїція, і переконливі клінічні покази до застосування препаратів», – попереджає Ігнатчук.

«Коли після коронавірусу можна виходити в люди, щоб не заразити інших?» – наступне запитання лікарці-інфекціоністу від журналістів.

«Дослідження показують, що інкубаційний період COVID-19 може бути до 20 днів. Тобто, це час, коли людина вже заразилася, але сама ще не відчуває симптомів: скрізь ходить, користується всіма благами, працює в колективі тощо. Але от коли вже захворіла, то перші 5 днів активного періоду (або від дня встановлення позитивного результату тесту) – найбільш небезпечні. Заразність проходить у більшості випадків протягом 5 днів. Але останні дані досліджень виявили, що вірус «живий» 9 днів. Тому у Великобританії, наприклад, чиновники наполягають, що ізоляція має бути 10 днів», – розповіла Ігнатчук.

Окрім цього, вона зазначила, як визначити легкий, середній чи важкий перебіг цієї хвороби.

«У нас, лікарів, це визначається показниками температурної реакції тіла. Якщо температурна реакція в межах до 38 градусів–легкий перебіг. Якщо вище 38, але немає пневмонії, просто висока температура, – середній. Вже коли починається задуха, коли починається недостача повітря, стиснення за грудьми, значить це важкий перебіг, це ускладнення. Звичайно, що в таких людей вірус буде більш активний, тому тут і 14 днів треба бути в ізоляції. А так загально прийняте правило–5 днів нормальної температури тіла і людина може йти в соціум», – відповіла фахівчиня.

Про щеплення

Відомо, що Міністерство охорони здоров’я зараз змінило в Україні підхід до щеплення. Цієї теми ми також торкнулися в розмові.

«Коронавірус має велику тенденцію до мутацій. Тому щеплення важливо робити щорічно, так як ми захищали себе проти грипу. Але вакциною того штаму, який мутував, який в цей момент циркулює. От зараз ми бачимо, читаємо про новий штам «Флірт». Він, на жаль, більше почав уражати дітей, навіть немовлят. Але це мутант вірусу «Омікрон». Генетична основа залишилась та сама. Ну і якась скалочка видозмінилась – тоді вже інша клінічна картина. Проте, він, на щастя, не викликає тяжких форм. Але я повторюся, що людям з ослабленим імунітетом, вагітним жінкам, людям похилого віку треба щеплюватися не один раз на рік, а 2, тобто, кожні 6 місяців. Якраз 5 серпня 2024 року наказом Міністерства охорони здоров'я №1380 таку норму прописано.

Якщо людина перехворіла, то можна не відразу робити щеплення. «Але, як ми кажемо медичною мовою, імунітет не стерильний, тобто, не на все життя. Враховуючи оцю всю видозміну, придумати вакцину на всі випадки не вдається. Як не вдавалося її зробити і від грипу, і від інших гарячок. Тож щороку це нова вакцина, це новий штам або їх набір. Тому щеплення не можна зробити раз на все життя. Із цього виходячи, якщо людина перехворіла, то на якийсь період часу має імунітет. Це може тривати три місяці, різні терміни вказують. На це впливають і стан організму, і спосіб життя, і те, як справилась імунна система, яка кількість антитіл виробилась. Більшість експертів оцінюють тривалість імунного захисту 1,5-2 роки. Але дослідження показують, що через 4 місяці рівень антитіл знижується, імовірність повторного зараження не лише не виключена, а висока», – говорить Ігнатчук.

Окремо про профілактику

«Я хотіла б кременчужанам нагадати, що потрібно приділяти увагу своєму здоров'ю, способу життя та підтримці імунітету. Це і правильне харчування, і ходьба на свіжому повітрі, і спокійний сон, який, на жаль, багатьом людям тільки сниться. Тому що спокійний сон, здоровий сон теж укріплює імунну систему. Лише піклуючись про себе, ми зможемо подовше потішитися життям», – рекомендації фахівчині.

Від авторки

Нещодавно мені довелося перехворіти коронавірусом. Почалась хвороба бурхливо – звечора трішки боліло горло, а вранці – втома, дуже сильна слабкість. При цьому дуже сильно «крутило» кістки. Майже відразу з'явилися нежить, кашель, підвищена температура. Головний біль не стихав. Точно такі симптоми були у 2020 році, коли на «корону» хворіла вперше. Вдруге – то була, як звичайна застуда. Коли цього разу на другий день зник нюх та смак, все стало на свої місця. І тест, який зробив сімейний лікар, показав наявність цієї хвороби. «Це могла бути «Флірт». П’ять днів і все мине», – заспокоїв він мене. І дійсно, на 5-й день, головний біль, нежить, біль в кістках, як рукою зняло. Залишились ще якісь зовнішні прояви. Виконувала всі призначення лікаря, а головне – пила багато рідини. Про постільний режим можна не казати: перші три дні вставати з дивану не було бажання. Смак повернувся майже відразу. Нюх – за тиждень.

P.S. Коли матеріал виходив у друк, стало відомо, що на Полтавщині офіційно виявили збудника коронавірусу «Flirt». Фахівці обласного центру контролю і профілактики хвороб, провівши дослідження стоків на очисних спорудах Полтави, виділили циркуляцію збудників COVID-19. Під час лабораторного дослідження  з’ясувалось, що зразки належать, зокрема, до штаму «Flirt».

Нагадаємо, у Кременчуці на ГРВІ частіше хворіють діти, а  на  COVID-19 – дорослі.

Кременчук отримав ще 150 доз вакцини проти коронавірусу.

 

Олена Ліпошко


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися