Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 22 Квітня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Очі, в яких віддзеркалюється монітор гаджета

 

2 березня 2021 14:00

Сучасні девайси значно полегшують наше життя, але водночас викликають нові залежності та провокують хвороби.

Пандемія COVID-19 значно вплинула на спосіб та якість життя людей в усьому світі. Внаслідок карантину представники багатьох професій перейшли в онлайн-режим роботи. Для дітей також впровадили дистанційне навчання. Відтак всі почали більше часу проводити біля комп’ютерного монітора. Такі навантаження закономірно впливають на здоров’я наших очей. Тож, Кременчуцька газета дізнавалася, як можна захистити зір від негативного впливу гаджетів.

Коли перед очима пливе

Кременчужанин Едуард вже понад п'ять років може здалеку розгледіти кожен листочок на дереві. А були часи, коли не бачив дрібних деталей, все зливалося перед очима.

«Після тривалої праці за комп'ютером помітив, що гірше став бачити. Під час консультації окуліст констатував, що маю короткозорість. Підібравши окуляри, подивився на світ новим поглядом», – ділиться чоловік.

П'ять років тому чітке бачення йому коштувало 1 тис 800 грн, минулого ж року, коли підбирали окуляри його коханій, витратили 2 тис 700 грн. Зазначимо, в обох випадках більше половини суми становила вартість оправи.

«Хтось може соромитися носити окуляри. На мою думку, це не лише допомагає бачити світ у деталях, а й додає якоїсь солідності. До того ж, у холодну пору очі захищені склом від вітру», – ділиться Едуард.

А от кременчужанка Світлана 13 років працює в компанії за комп'ютером. Цього року, коли відправили трудитися віддалено, відчула, що гірше стала бачити.

«Звичайно, вдома не таке освітлення, як має бути. А на ноутбуці дрібніший шрифт. У мене буквально за 2 місяці упав зір. Спершу не розуміла, думала, що все нормально, а якось ввечері помітила, що сльозяться очі, а картинка на екрані розпливається. Тож вирішила звернутися до окуліста. Від використання гаджетів отримала короткозорість і моя донька», – розповіла Світлана.

Що, чому і звідки

Онлайн-навчання і дистанційна робота мають як плюси, так і мінуси. І один із них – погіршення зору. Що ж до цього призводить та як уберегтися, поділилася з нами лікарка-офтальмолог Ольга Осипова.

«Серед найбільш поширених причин зниження гостроти зору можна назвати наступні: спадковість, шкідливі звички, незбалансоване харчування, нестача вітамінів і мінералів через розлади травлення. У звʼязку з широкою поширеністю електронних гаджетів, зниження гостроти зору реєструється у все більш молодому віці. В останні роки у вітчизняній і зарубіжній літературі з'явився новий стійкий термін – комп'ютерний зоровий синдром (КЗС): комплекс очних і зорових розладів, пов'язаних з роботою за комп'ютером», – говорить лікарка.

За її словами, КЗС має такі симптоми: зорове стомлення – астенопія (складається з періодичного затуманення зору, нечіткості зображення, труднощі перенесення погляду з ближніх об'єктів на дальні і назад, «втома в очах»). А також болі, печіння, різі та відчуття «піску» в очах, сухість, почервоніння після роботи зам комп'ютером. На додачу – болі у скронях та головний біль.

«Частота розвитку астенопії залежить від часу роботи з ПК і зустрічається у 20% користувачів протягом 2 годин, у 60% користувачів при роботі протягом 4 годин і в 95% випадків – при використанні ПК більше 6 годин на день», – пояснює Осипова.

Лікарка наголошує, що зорова система людини не пристосована для роботи з дисплеєм. Крім того, в результаті пильної уваги і безперервного спостереження за зображенням на моніторі скорочується кількість мигальних рухів повік, підвищується випаровуваність сльози з поверхні ока, знижується стабільність слізної плівки. Все це сприяє розвитку синдрому «сухого ока».

«Не рекомендується ставити комп'ютер навпроти вікна і направляти безпосередньо на екран світло від настільної лампи. Обов'язково робити 10-15 хвилинні перерви кожні 20-30 хвилин роботи з переведенням погляду вдалину. Дорослим не рекомендується працювати понад півгодини без перерви і понад 6 годин сумарно. Під час перерв у роботі бажано робити зорову гімнастику. Можливе застосування комп'ютерних окулярів, що мають спеціальні світлофільтри.

«З усіх ліків кращі – відпочинок і стриманість. Так говорив Бенджамін Франклін», – наголошує Осипова.

Щодо комп'ютерних окулярів нас проконсультувала лікарка-оптометрист одного із салонів оптики Кременчука, Олеся.

«Вони створюють більшу контрастність, блокують зайве світло, що йде від будь-яких гаджетів. А саме той синій колір, який впливає на наші біоритми. Тривале сидіння за комп’ютером може провокувати порушення режиму сну і безсоння. На лінзах спеціальних окулярів є фільтр, який цей надлишок не пропускає до очей», – розповідає оптометристка.

Поради офтальмолога

Монітор комп’ютера варто розташовувати на відстані 60-70 см від очей. Стілець або крісло повинні регулюватися за висотою, мати підтримку для попереку. Слідкуйте, щоб стопи твердо стояли на підлозі, колінні суглоби були зігнуті під кутом близько 90 градусів, кисті рук перебували на клавіатурі в положенні, близькому до горизонтального. Рекомендований кут між сидінням і спинкою – трохи більше 90 градусів. При появі ознак «синдрому сухого ока», особливо у тих, хто користується контактними лінзами, рекомендується тривалий час кілька разів на день закапувати зволожуючі краплі – під час роботи і перед сном. Сльозозаміники зазвичай призначає лікар індивідуально кожному.

Як компенсувати «комп’ютерні» порушення зору

Рухливі ігри, ігри з м’ячем (футбол, волейбол, баскетбол), теніс, бадмінтон, більярд, біг, особливо плавання рекомендуються дітям з порушенням зору та опорно-рухового апарату. Не менше 1,5-2 години на день дитина повинна перебувати на свіжому повітрі! Це відноситься також до профілактики виникнення та прогресування короткозорості, яка у першокласників зустрічається у 8-10% випадків, а до закінчення школи сягає 50%, часто до 70-75%. Неприпустимо дозволяти дитині читати і робити уроки лежачи. Справжнім лихом сучасності можна вважати комп’ютерні ігри, у які «залипають» зараз чи не всі покоління.

«Серйозні обмеження для комп’ютерних ігор введені у Греції і в Південній Кореї. У Німеччині – найжорсткіша цензура. Навіть кров у «стрілялках» перефарбовують у зелений колір. Комп’ютерні ігри не такі вже й страшні: у дітей розвивається ігрова моторика, завдяки якій зміцнюється увага, навички моторики – те, що для дитини корисно. Заборонити грати неможливо. Краще не відбирати цю забавку, а навчити правильно використовувати її без шкоди для здоров’я. Є навіть спеціальні комп’ютерні ігрові програми, які використовуються в діагностичних і лікувальних цілях для юних пацієнтів із захворюванням очей. Сучасні діти й дорослі, звичайно, повинні володіти навичками роботи з комп’ютером, для багатьох він стає улюбленою професією. Головне – не забувати, що в усьому має бути міра! Ставитися дбайливо до свого здоров’я і до здоров’я своїх дітей!» – наголошує офтальмологиня Осипова.

Лікарка-оптометристка розповідає, що якщо вже зір зіпсувався, спеціаліст допомагає підібрати окуляри.

«Однак лише самі окуляри не мають чудодійних властивостей, повинне бути комплексне лікування чи корекція. До того ж, у людини праве та ліве око можуть відрізнятися одне від одного, а готові вироби зажди однакові. Можна виготовити окуляри за індивідуальними показниками. Залежно від складності випадку та від наявності лінз цей процес займе від доби і довше», – говорить Олеся.

Скільки коштує захистити зір

Обстеження + консультація: 250-450 грн

Комп’ютерні окуляри: від 350 грн, але в інтернеті можна знайти і за 120 грн

Готові окуляри: від 100 грн

На замовлення: оправа – від 600 грн, лінза – від 400 грн

Контактні лінзи: від 200 грн

Зволожуючі краплі – від 160 грн.

Безкоштовну консультацію лікаря-офтальмолога за направленням від сімейного лікаря можна отримати в поліклініках міста.

Дитячі очі

Перевірити зір у до­шкільника і школяра можна у лікаря, з яким укладена декларація. Про це нам повідомили у департаменті охорони здоров’я у відповідь на запит нашої редакції. Якщо є відхилення, з електронним направленням можна звернутися до офтальмолога у міську дитячу лікарню, що на вул. Павлова, 16.

 

Словник термінів

Офтальмолог (окуліст) – лікар, який відповідає за здоров’я органів зору.

Лікар-оптометрист – фахівець з корекції зору за допомоги окулярів і лінз.

У діоптріях вимірюють оптичну силу окулярів і контактних лінз. Оптична сила лінз, що збирають промені, вважається достатньою, а тих, що розсіюють – від’ємною.

Астенопія – очний розлад або стомлення очей, що швидко наступає під час зорової роботи, особливо при розгляді дрібних предметів, що знаходяться на невеликій відстані від очей.

 

Тетяна Красельникова

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися