Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Вівторок, 26 Жовтня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Руйнування Пивихи: столичні чиновники і нардепи побачили масштаби екологічного лиха

 

12 липня 2021 15:30

У Кременчуці відбулася виїзна нарада стосовно берегоукріплення Кременчуцького водосховища. 

Сьогодні у Кременчуцькому районі з робочим візитом перебували заступниця голови Комітету з питань екологічної політики та природокористування нардепка Олена Криворучкіна, народні депутати Юлія Овчинникова і Ігор Кривошеєв, а також представники Держекологоінспекції та Державної служби геології та надр України.

На робочу нараду, яка проходила в приіщенні Кременчуцької райдержадміністрації, запросили голову екологічного комітету Полтавської обласної ради Євгена Корфа.

Серед питань, які вивчали – берегоукріплення Кременчуцького водосховища на території Полтавської області і діяльності Рижівського кар’єру. Про ситуацію із берегоукріпленням в Кременчуцькому районі розповіли селищний голова Градизька Мирослав Носа і голова Піщанської сільської громади Олександр Краплина.

«Ми зібрались сьогодні, аби привернути увагу до екологічних проблем Кременчуцького району, щоб сподіватися на допомогу в отриманні коштів», - зазначив також голова Кременчуцької районної адміністрації Олег Лєднік.

Зараз, говорячи про берегоукріплення, йдеться як про захист полтавських чорноземів із одного боку, так і про джерела водопостачання – із іншого.

Олег Лєднік нагадав, що протяжність берегів Кременчуцького водосховища в межах Полтавщини становить понад 156 кілометрів, з яких 43,9 км є абразійними і потребують захисту.

Він нагадав, що є два проєкти із берегоукріплення, де знаходиться заказник Місцевого значення «Гора Пивиха». У межах населених пунктів Градизьк і Максимівка є ділянки, де береги Кременчуцького водосховища постраждали найбільше.

 «Від села Максимівка Кременчуцького району в напрямку гори Пивиха довжина незахищеної ділянки становить 5, 6 км. У 2010 році за кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища обласним управлінням водного господарства виготовлено проєктно-кошторисну документацію по об’єкту «Берегоукріплення Кременчуцького водосховища від села Максимівка Кременчуцького району в напрямку гори Пивиха І черга». Цим робочим проєкт передбачається захист берега на ділянці 1,7 км. Зараз проєкт не реалізовано. У цінах цього року вартість складає 45 млн 730 грн», - зазначив Олександр Краплина.

Він додав, що укріплення берегів має величезний ефект. Спочатку їх укріплюють бетоном, а потім природа робить своє – у цих місцях виростають дерева, кущі.

На засіданні також нагадали, що, починаючи з 2020 року, з Полтавського обласного бюджету виділили 12, 9 млн грн для ліквідації однієї із найбільш небезпечних ділянок у селі Мозоліївка – районі обрушення старого кладовища. Для повного виконання проектного рішення – захисту берегового укосу в межах вищезгаданого села на ділянці 1,5 км необхідно 68 млн 529 тис грн.

Наразі вартість 1 км укріплення складає 34, 22 млн грн. Щоб завершити роботи на розпочатих будівництвом об'єктах загальною довжиною 4,507 км необхідно понад 154 млн грн.

«Ми не говоримо, щоб зараз провести укріплення всієї берегової лінії на протяжності понад 43 км, а треба хоч 2 км», - слова селищного голови Мирослава Носи.

Голова екологічного комітету Полтавської обласної ради Євген Корф зазначив, що витрати будуть лише на зведення підпірних конструкцій.

«Операційних витрат далі не буде. Якщо виникнуть, то громади їх вирішуватимуть власним коштом», - зазначив він.

Далі члени робочої наради поїхали в село Максимівку. Їм показали місце на березі Кременчуцького водосховища, де завершено роботи із берегоукріплення. Всі були вражені красою самої Пивихи і її околиць.

Голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування нардепка Олена Криворучкіна зазначила:

«По-перше, технічні передумови вже є. У нас розроблено проєкт. Залишається фінансування, яке передбачає фінансування із Державного бюджету. Але для того, аби громади мали б змогу реалізувати подібні проекти самостійно, ми працюємо в екокомітеті задля того, аби 70% від екологічного податку спрямовували на місця. Вони будуть повертатися до вас. Адже зараз левова частина коштів надходить до загального фонду (навіть не до спецфондів) держбюджету. Там це близько 1%, нібито і не видно, але якщо брати в мільйонах-мільярдах, то вже значна сума. Там вони розмиваються, йдуть на залатування дірок і як наслідок – громади не мають змоги вчасно реалізовувати подібні екологічні проєкти».

Також вона пообіцяла, що вже в середу на засіданні Комітету з питань екологічної політики та природокористування питання про берегоукріплення Кременчуцького водосховища в межах Полтавщини розглянуть.

З історії питання.

У 2016 році Полтавська ОДА звернулась до Мінекології та природних ресурсів України із проханням посприяти у державній підтримці області із даного питання. Відповідь була позитивною, але фінансування заплановане лише з 2021 року. Слід зазначити, що виконання заходів по захисту берега Кременчуцького водосховища передбачено «Регіональною програмою розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну Дніпра у Полтавській області на період до 2021 року» шляхом залучення коштів усіх бюджетів. Наразі програма профінансована на 68%.

У межах села Пронозівка Глобинського району закріплено 1,79 км зруйнованої берегової лінії та ділянку двох давніх кладовищ. Проте майже півкілометра в межах населеного пункту потребує захисту.

 

 

Марина Соловей

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

 

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися