Люди втомилися від обмежень, пов’язаних із поширенням коронавірусу. Навіть коли хвороба знову пішла в атаку, багато містян ігнорують носіння масок.
Із березня 2020 року Кременчук, як і вся Україна, живе в режимі коронавірусного карантину. За цей час наше місто опинялося у різних зонах – від найскладнішої «червоної» до «зеленої» із найм’якішими обмеженнями. У зв’язку з погіршенням епідеміологічноїситуації зараз Кременчук опинився у «помаранчевій» зоні. І тут варто згадати, що у будь-якій із цих 4 зон діють обмеження щодо носіння захисної маски. Зокрема під час перебування в громадських місцях, транспорті тощо. Чи дотримуються цієї вимоги в нашому місті, спостерігала Кременчуцька газета.
Маски і транспорт
У жоден тролейбус чи комунальний автобус Кременчука не пускають без захисної маски. І хоча іноді забудькуваті пасажири й нарікають на те, що їх кондуктори не пускають у салон, працівники Кременчуцького тролейбусного управління у цьому питанні невблаганні. Чого не скажеш про маршрутки. У міському і приміському транспорті людина без маски не рідкість. Тут у салонах із засобами захисту – десь половина пасажирів. Нерідко і самі водії ігнорують карантинні вимоги, не одягаючи засоби захисту. Якщо порушникам хтось із пасажирів і робить зауваження, то перші негативно і бурхливо реагують. У таксі теж не всі водії користуються індивідуальними засобими захисту, а також не вимагають від пасажирів вдягати маски. Хоча водії однієї всеукраїнської мережі таксі, які працюють у нашому місті, виходять у рейс лише в масках.
Під час міжміських перевезень, які організовують у Кременчуці приватні підприємства, вимоги сідати в салон у масці теж немає. Тут усе – за бажанням пасажира.
На автовокзалі Кременчука висить оголошення про обов’язкове носіння масок, але, коли журналісти Кременчуцької газети прийшли туди, то побачили, що більшість пасажирів у залі – без масок, а у працівників автовокзалу засоби індивідуального захисту переважно одягнені неправильно.
Охоронці пильнують
У більшість кременчуцьких магазинів не пускають покупців без масок. Особливо ретельно за цим слідкують служби охорони в супермаркетах. Забудькуватим пропонують взяти маску на касі, а потім оплатити її вартість при розрахунку за покупки. А ось на ринках про масковий режим уже забули. Якщо раніше у павільйон центрального ринку, де торгують молочними і м’ясними продуктами, не пускали без масок і оброблених дезинфектором рук, то зараз – заходь, ніхто не перешкоджає. Більше того, продавці самі ігнорують карантинні вимоги. Майже всі без масок. Їх можна помітити лише у декого з покупців.
Схожа ситуація і в пунктах швидко-їжі. Якщо раніше ту ж каву з собою, хот-дог чи коно-піцу не продавали покупцям без маски, то зараз ніхто не звертає уваги на те, що люди без індивідуального захисту. Власне, як і продавці.
МОЗ інформує
Чому маску треба носити навіть вакцинованим
Зараз чимало людей відмовляються носити маски, аргументуючи тим, що вже вакциновані від коронавірусу. Але це хибне уявлення. Адже навіть вакциновані громадяни зобов’язані носити захисну маску у громадських місцях, транспорті та поруч із хворими. На цьому наголосили у Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ). Адже маски захищають здорових людей від інфікованих. Зараз в Україні не йдеться про колективний захист від коронавірусної хвороби, тому існує ризик інфікуватися. Окрім цього, у МОЗ вважають, що вакцинація у поєднанні з використанням медичної маски дозволяє максимізувати захист від нових, більш небезпечних штамів коронавірусної хвороби, зокрема дельта-штаму. Вкотре у МОЗі нагадують, що маску необхідно одягати чистими руками, не використовувати повторно одноразові маски, а також пошкоджені або чужі засоби індивідуального захисту. Правильно одягнена маска має закривати ніс та рот, між обличчям та маскою не має бути щілин. Вона також повинна давати змогу людині вільно дихати. Знімати медичну маску варто, не торкаючись її передньої частини, та міняти кожні 2 години. Викидати використані маски бажано у закриті контейнери.
Варто пам’ятати
1. Маски можна виготовити самостійно, а не лише придбати в аптеках (медичні маски).
2. Штрафи (принаймні поки що) не застосовуватимуть за перебування без маски на вулиці, незалежно від кількості людей навколо.
3. Встановлені правила носіння маски – вона має закривати ніс і рот. Носіння маски на шиї чи підборідді – це штраф. Доказом порушення може бути фото та відео.
Кременчуцькі правоохоронці звітують
Як повідомили на інформаційний запит Кременчуцької газети у поліції, із початку 2021 року в нашому місті накладено понад 1 тис 200 штрафів на порушення правил щодо карантину (зокрема і за відсутність засобів захисту органів дихання). Так, співробітниками Кременчуцького районного управління поліції ГУНП в Полтавській області в Автозаводському районі – 257, у Крюківському – 71. По всьому місту патрульні поліцейські також наклали 896 штрафів.
Нагадаємо, в листопаді минулого року Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (законопроект № 3891). Законом внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (ст. 44-3 «Порушення правил щодо карантину людей»), якими встановлено адміністративну відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без одягнених засобів індивідуального захисту, зокрема, респіраторів або захисних масок – штраф від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 255 гривень). Також внесено зміни до процесуальних норм Кодексу, якими надано повноваження місцевим судам та виконавчим комітетам (виконавчим органам) сільських, селищних, міських рад щодо розгляду цієї категорії справ про адміністративні правопорушення, а також надано повноваження органам Національної поліції, органам державної санітарно-епідеміологічної служби – щодо складання протоколів та розгляду справ. На посадових осіб за порушення правил щодо карантину чекає штраф від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів громадян. А це від 17 до 34 тис грн.
Нагадаємо, COVID-19 у Кременчуці: «плюс» чи «мінус».
Судді все частіше стали штрафувати кременчужан за порушення карантиних вимог.
Світлана Павленко