Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Вівторок, 9 Серпня 2022
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Податки: куди йдуть гроші кременчужан

 

15 жовтня 2021 09:00

Що таке податки та чому їх треба сплачувати.

Податки у їхньому різному вигляді існують зі стародавніх часів, тому часто сприймаються як майже невід’ємний елемент людської цивілізації. Водночас питання про їх призначення, способи стягнення, розмір та вплив постійно викликають гарячі дискусії. Зараз, коли розвиток технологій призводить до постійних змін у суспільстві, це особливо актуально.

Як пише журнал «Вісник. Офіційно про податки» (офіційне видання Державної фіскальної служби України), якщо у давні часи податки найчастіше витрачали на ведення воєн, то зараз держава збирає їх не лише для виконання безпекової функції, але й на надання широкого переліку суспільних благ та послуг. На які саме потреби і в яких розмірах ідуть відрахування з наших прибутків, дізнавалася Кременчуцька газета.

Аби розумітися
Попри те, що поняття оподаткування з’явилося досить давно, у сучасному розумінні податки існують близько 200 років. Вперше збір на доходи запровадила Велика Британія 1799 року. США запровадили податок на доходи фізичних осіб 1861 року. 

Податки – це обов'язкові платежі, що держава стягує з доходів або майна юридичних чи фізичних осіб.
Непрямі – включаються до ціни товарів або тарифів на послуги.
Прямі – обов'язкові нормативні платежі з прибутку, спадщини, землі, будівель тощо.

«У багатьох європейських країнах громадяни сплачують відносно високі податки, натомість отримуючи багато суспільних благ і послуг, недоступних у країнах з низькими зборами. З іншого боку, є уряди, неспроможні збирати достатню кількість податків для фінансування благ, необхідних суспільству», – розповіли нам у прес-службі Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області.

Які податки сплачують містяни із заробітної плати та як за їхній рахунок поповнюється бюджет
Заробітна плата оподатковується. Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), військовий збір та єдиний соціальний внесок (ЄСВ) – обов’язкові платежі при нарахуванні та виплаті зарплати, які мають різне призначення та економічний зміст. Але якщо ПДФО у розмірі 18% та військовий збір у розмірі 1,5% утримують із зарплати та зменшують суму «до виплати», то ЄСВ у розмірі 22% є витратами установи/організації або роботодавця та не впливає на суму нарахованої зарплати. «Про ці відрахування працівник може й не замислюватися. До того ж, якщо податок на доходи фізичних осіб та військовий збір як податки йдуть на наповнення державного та місцевого бюджетів, то щодо ЄСВ, він не вважається податком, оскільки є страховим платежем, який йде на наповнення державних фондів обов’язкового соціального страхування, які до державного бюджету не входять», – пояснюють кременчуцькі податківці.

Якщо зупинитися на цифрах, то, наприклад, за І півріччя 2021 року до місцевого бюджету Кременчуцької міської територіальної громади фактичні надходження податку на доходи фізичних осіб склали понад 500 млн грн. І це тільки частка грошей – дуже важливих для підвищення якості життя у нашій громаді!

«Не забуваємо: сплата податків – шлях до кращого майбутнього!» – наголошують у ДПС.

Яким чином українці ще можуть поповнити державну скарбницю


Із 1 вересня поточного року громадяни України отримали можливість одноразово задекларувати доходи, нерухоме й рухоме майно та подати одноразову добровільну декларацію із зазначенням активів, що їм належать, і з яких не були сплачені податки і збори до 01 січня 2021 року – аби у майбутньому уникнути неприємних запитань про їх походження.

21 липня 2021 року набрав чинності Закон України від 15 червня 2021 року №1539-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету».

Як нам пояснили податківці, закон визначає особливості проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб, яке відбуватиметься з 01 вересня 2021 року до 01 вересня 2022 року.

Зокрема, одноразовому декларуванню підлягають активи, сумарна вартість яких перевищує 400 тис грн, квартира/квартири, загальна площа якої/яких перевищує сукупно 120 м2, будинок/будинки, загальна площа якого/яких перевищує сукупно 240 м2.

Відповідно до законодавства про одноразове (спеціальне) добровільне декларування, легалізувати майно можна за трьома ставками.

Загальна ставка у 5% поширюється на будь-які майно та активи, що зберігаються (розташовані) на території України.

Друга ставка – 2,5% – застосовується, якщо платник податків вирішив інвестувати гроші у цінні папери України – облігації внутрішньої державної позики.

Третя ставка – 9% – для активів, що зберігаються за кордоном.

«Прийнятий закон – це спосіб цивілізовано вивести на світло гроші та активи, які були приховані від оподаткування. Закон створює стимули для виведення з тіні доходів, прихованих від оподаткування, та залучення їх в економіку України. Зрозуміло, під дію нового законодавства потрапляють активи невеликої кількості громадян, які мають неоподатковані значні статки. Але якщо якомога більше українців скористуються правом, наданим державою з добровільного декларування, в результаті виграють всі: кошти від сплати одноразового збору надійдуть до державного та місцевих бюджетів і будуть спрямовані на потреби кожного громадянина», – говорять у прес-службі ГУ ДПС у Полтавській області.

 

Кожна третя гривня обласного бюджету – кошти компанії «Ferrexpo»


Загальний фонд бюджету Полтавщини у І півріччі 2021 року мав складати 1 млрд 85 млн грн, а склав 1 млрд 527 мл грн. Перевиконання бюджету радує, адже ці додаткові кошти депутати спрямують на розвиток різних галузей господарства області. Хто ж найбільше наповнює обласний бюджет і якими видами податків?

Відповідну інформацію ми отримали з бюджетного комітету Верховної Ради України.

Згідно з нею, 24% бюджету області дає Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат (361 млн грн), АТ «Укргазвидобування» – 8% (113 млн грн), Єрістивській гірничо-збагачувальний комбінат – 7% (109 млн грн).

Всі інші наповнювачі обласного бюджету дають по 1% і менше. Ось ті, хто надають близько 1%: регіональна філія «Південна залізниця», ПрАТ «Нафтогазвидобування», ПАТ «Укрнафта», СП «Полтавська газонафтова компанія», ПАТ «Укртатнафта», ТОВ «Стасі насіння», філія «Газопромислове управління «Полтавагазвидобування»та інші.

Загалом ГЗК компанії «Ferrexpo» Костянтина Жеваго наповнюють облбюджет на 32%. Тобто третина бюджету області надходить від компанії «Ferrexpo».

Саме за ці кошти зводять об’єкти інфраструктури, купують комунальну техніку, ремонтують приміщення не лише у Кременчуці та Горішніх Плавнях, а й у Лохвиці та Миргороді, Пирятині та Гадячі.

Це означає, що «Ferrrexpo» через податки фінансує значні території Полтавщини.

Голова обласної ради Олександр Біленький вважає, що платникам податків усі громади області мають бути безмежно вдячні, адже саме завдяки наповненню бюджету такими промисловими гігантами, як компанія «Ferrexpo», спостерігається перевиконання бюджету області. І ці кошти потім розподіляють на утримання комунальних закладів, реалізацію обласних програм, передають в об’єднані територіальні громади та на формування бюджету розвитку.

«Дякую компанії «Ferrexpo» за поповнення бюджету області. Це соціально-відповідальний бізнес! І повірте, обласні заклади в усіх районах кошти з обласного бюджету отримають. Окрім того, кошти у громади потім надійдуть через певні обласні програми, як-от «Питна вода Полтавщини», «Дітям Полтавщини – якісне харчування» (для закупівлі харчоблоків), також будуть профінансовані роботи з облаштування багатофункціональних спортивних майданчиків...
Кошти з перевиконання бюджету надійдуть у кожну громаду. Громади, які виявили бажання взяти участь у співфінансуванні, всі задоволені», – зауважив Біленький.

Він нагадав, що під час останньої сесії депутати перерозподілили 629 млн грн обласного бюджету.

Нагадаємо, Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат з групи Ferrexpo передав сучасний кардіограф в амбулаторію села Потоки

Проєкт за проєктом: завершене мощення тротуару в Козельщині коштом Біланівського ГЗК

До відкриття амбулаторії в селі Пироги Біланівський ГЗК передав кардіограф та ліжко

 

У відрахуваннях розбиралася Тетяна Красельникова

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися