Кременчуцька газета
Середа, 29 Листопада 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads

 

Ви є тут

У продовження деколонізації: по області зняли з обліку 20 об’єктів культурної спадщини, з них 4 - у Кременчуці

25 вересня 2023 15:30

У 4 районах налічується 217 об’єктів, які підлягають зняттю з обліку або перенесенню.

Сьогодні на нараді в начальника Полтавської обласної військової адміністрації Дмитра Луніна з питання про перегляд статусу пам’ятників та пам’ятних знаків, які є об’єктами культурної спадщини та містять символіку російської імперської політики, у зв’язку з набранням чинності Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімів” доповідала директорка Департаменту культури і туризму обласної військової адміністрації Ірина Удовиченко.

За її словами, 27 липня 2023 року набрав чинності Закон України від 21 березня 2023 року № 3005-IX "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії” (далі – Закон), який визнає злочинною та засуджує російську імперську політику, забороняє пропаганду символіки російської імперської політики, визначає порядок ліквідації такої символіки з публічного простору.

Під час прийняття рішень про демонтаж (перенесення) з публічного простору пам’ятників й пам’ятних знаків, щодо яких застосовуються вимоги про декомунізацію та деколонізацію і які одночасно є об’єктами культурної спадщини, необхідно неухильно дотримуватися пам’яткоохоронного законодавства.

Відповідно до наказів Міністерства культури та інформаційної політики України (далі – Міністерство) в 2023 році було знято з обліку 20 об’єктів культурної спадщини, у тому числі: у Полтавському районі – 13 (серед них – Пам’ятник генерал-лейтенанту О.І.Зигіну, Пам’ятник-бюст генералу армії М.Ф.Ватутіну, Пам’ятник-погруддя поету і письменнику О.Пушкіну, Пам’ятник-танк Т-34); Кременчуцькому – 4; Миргородському районі – 3.

Згідно з вимогами Закону України "Про охорону культурної спадщини”, Департаментом спільно з регіональним представником Українського інституту національної пам’яті (далі – Інститут) станом на 25.09.2023 опрацьовано переліки об’єктів культурної спадщини щодо 2 районів – Лубенського та Миргородського.

Визначено, що серед об’єктів, які підлягають зняттю з обліку, – об’єкти, які є символікою комуністичного тоталітарного режиму відповідно до Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”. У Лубенському районі таких об’єктів налічується 29 із них: 7 могил, у Миргородському – 68, із них: 34 могили, 1 об’єкт, що є символікою російської імперської політики відповідно до Закону – Пам’ятний знак на честь двісті сімдесят п’ятої річниці оборони села від шведів, 1709 рік, у с.Веприк.

Попередньо, Департаментом без урахування висновків Інституту опрацьовано переліки об’єктів культурної спадщини Полтавського та Кременчуцького районів. За попередніми даними, в Полтавському районі налічується 75 об’єктів, які підлягають зняттю з обліку або перенесенню з публічного простору, із них: 66 – є символікою комуністичного тоталітарного режиму (37 могил); 9 – російської імперської політики (1 могила). У Кременчуцькому районі налічується 23 об’єкти, які є символікою комуністичного тоталітарного режиму (11 могил), а об’єкти, які є символікою російської імперської політики, відсутні.

Загалом у 4 районах налічується 217 об’єктів, які підлягають зняттю з обліку або перенесенню. Більшість їх зосереджено в Полтавському (42%) та Миргородському (33%) районах. Остаточна цифра буде встановлена після надання обгрунтувань та висновків Інституту.

Нагадаємо, Три меморіальні дошки у Кременчуці «деколонізували» – на звичних місцях їх уже не побачити

Полтавська область за темпами деімперіалізації та дерусифікації посіла 5 місце в Україні 

Гриценко розповів, чому у Кременчуці ще не демонтували пам’ятник "Борцям за владу рад" і коли це може статися

 

Олег Булашев

 


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися