
Вважають за важливе до проблеми підходити комплексно.
Сьогодні на сесії Полтавської облради депутати прийняли звернення до Ради національної безпеки і оборони України, Верховної Ради України щодо недопущення переростання екологічної катастрофи в екологічний колапс.
Надаємо текст цього звернення:
«Україна належить до регіонів з розвиненим сільськогосподарським виробництвом. Але сьогодні землеробство залежить не тільки від якості господарювання, а й від несприятливих природно-кліматичних умов.
Особливо загострилося питання вологозабезпечення сільськогосподарських культур, яке на великих площах неможливе без зрошення.
За останні 30 років середньорічна температура в Україні зросла майже на 2°С. Від незвичної для нашої держави погоди страждають, здавалося б, стійкі до посухи та спеки кукурудза та соняшник, а традиційні для нас озима пшениця і особливо ячмінь не завжди дають добрі врожаї.
Зона Степу уже на 150-200 км поширилась на зону Лісостепу.
Відхід від науково-обґрунтованої системи землеробства, ігнорування сівозміною, вирощування на значних площах так званих бізнесових культур: кукурудзи, соняшнику, сої призвело до обезводнення ґрунту, зниження до 3 – 5 метрів рівня ґрунтових вод, відсутності в багатьох селах води в криницях. Пересихають річки, ставки, болота.
Якщо розораність сільськогосподарських угідь в США становить 20%, в Англії – 18,5 %, то в Україні – 57 %, а в Полтавській області до 70%.
Безповоротно розорано і знищено більше 50% сінокосів і пасовищ, що призводить до появи пилових бурь і неможливості випасання худоби. Йде повсемісне знищення полезахисних лісосмуг.
Займаючи всього 1-4% орних земель і захищаючи поля від посух й ерозії, вони підвищують в середньому на 15-20% врожайність сільськогосподарських культур.
Величезну роль у збереженні біосфери відіграють ліси. Катастрофічні лісові пожежі, несанкціоновані, точніше хижацькі (заради наживи) вирубки лісів призводять до катастрофічних природних явищ, загибелі людей. Знижується лісистість територій, яка в Полтавській області становить всього 8,7%, а в окремих районах – лише 1,5-3%.
Для недопущення переростання екологічної катастрофи в екологічний геноцид українського народу необхідно здійснити наступне:
− проведення обов’язкового моніторингу земель, звернувши увагу на їхнє ефективне використання та відповідальність за збереження родючості;
− проведення консервації деградованих і малопридатних земель;
− зменшення розораності земель; − відновлення розораних сінокосів і пасовищ;
− проведення комплексу агротехнічних, протиерозійних заходів;
− звернення уваги на малі річки, залісивши їхні береги;
− заліснення піщаних і схилових земель;
− зменшення плати за сінокоси і випаси до 3% річних від нормативно грошової оцінки землі;
− розробка механізму стимулювання заліснення територій в усіх формах власності;
− заборона розорювання прибережних смуг на відстані 100-300 метрів;
− реконструювання старих і створення нових лісосмуг;
− максимальне відновлення колишніх зрошувальних систем;
− широке впровадження крапельного зрошення як одного з ефективних прийомів використання води;
− розширення площ мінімального та нульового обробітку ґрунту;
− повернення в структурі земельних угідь площ під сінокосами, випасами і болотами неменше 30% від загальної земельної площі;
− проведення заліснення непродуктивних земель, водоохоронних зон у зв’язку з низькою лісистістю;
− проведення термінових заходів із замулювання річок, їхнього очищення і регулювання;
− поліпшення технічного стану наявних і будівництво нових шлюзів регуляторів на річках;
− впровадження науково-обґрунтованих сівозмін, так як їм належить важлива роль у регулюванні вологозабезпечення сільськогосподарських культур;
− вирощування посухостійких сортів і гібридів сільськогосподарських культур;
− розширення площ органічного землеробства, що базується на природному відтворенні родючості ґрунту, виробництві екологічно безпечної продукції як основи здоров’я людей, збереженні в чистоті навколишнього середовища.
До розробки цих заходів ввести мораторій на продаж української землі.
Просимо розглянути це звернення на засіданні Ради національної безпеки і оборони України. Врахувати вищевказані пропозиції при визначенні стратегічних національних інтересів України, концептуальних підходів та напрямків забезпечення національної безпеки і оборони у екологічній сфері.
Часу на прийняття відповідних рішень по стабілізації екологічного стану сільськогосподарського виробництва залишилося зовсім мало!» - написали вони у документі.
Олег Булашев