
Текст звернення.
Сьогодні, під час сесії Полтавської обласної ради, депутати сперечалися: чи адресувати звернення щодо недопущення вилучення коштів місцевих бюджетів не Президенту України Володимиру Зеленському, а лише парламентарям, які прийматимуть відповідний Закон.
Начальник Полтавської обласної військової адміністрації Дмитро Лунін запропонував взагалі звернення не приймати і навів приклади, як громади області використовують ПДФО, отримані від військових, не на потреби ЗСУ.
Голова Полтавської облради Олександр Біленький заявив, що звернення приймати потрібно, але адресувати його слід парламентарям, а не Президенту.
Депутати висловили свої протилежні думки, а потім вирішили, що звернення адресуватимуть лише депутатам Верховної Ради України.
Надаємо текст прийнятого до парламентарів звернення:
«Останнім часом представники центральної влади, всупереч Законам України, закликають вилучити у місцевих громад надходження від податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) – на тій підставі, що зростання цих надходжень пов’язане з виплатами українським військовим.
Бюджетна децентралізація стала однією з найбільш успішних українських реформ. Місцеві громади отримали не лише повноваження, але й можливості для створення гідних умов для життя українців.
Центральна ж влада зберегла важелі контролю і забезпечення законності. Такий баланс дозволив громадам не лише поліпшити умови життя громадян, але й витримати серйозні виклики в часи пандемії та повномасштабного російського вторгнення – коли дії центральної влади були неефективними чи запізнілими.
Децентралізація по праву вважається основою української стійкості.
Одним з основних елементів децентралізації є спрямування понад 3/4 надходжень від ПДФО до місцевих бюджетів (насамперед громад, а також областей).
Держава делегувала місцевим громадам значний обсяг видатків, які безпосередньо пов’язані з життям місцевих громадян, а саме:
- забезпечення безперебійної роботи лікарень, шкіл, місцевого транспорту, котелень;
- відбудову, постраждалих від обстрілів інфраструктурних об’єктів, відбудову житлових будинків громадян, ремонт укриттів, допомогу внутрішньо переміщеним особам;
Місцеві громади вже перерахували на потреби безпеки і оборони 45 % отриманого «військового ПДФО».
Сьогоднішні військові – це здебільшого вчорашні цивільні, які до мобілізації жили в місцевих громадах, працювали і сплачували ПДФО. У громадах живуть їхні рідні. Тому ПДФО має залишитися в місцевих громадах.
Розширення повноважень і фінансування місцевого самоврядування – це також важливий дороговказ євроінтеграції України. Зокрема, 17 червня 2022 року Єврокомісія у своєму висновку щодо заявки України на членство в ЄС як позитив відзначила фінансове підкріплення реформи децентралізації.
Тому ми звертаємося з проханням:
1. Залишити 64% доходів від ПДФО у місцевих громадах (і ще 15% – на рівні областей), як це зараз передбачено діючим законодавством.
2. Ухвалити закони, які легалізують витрати місцевих громад на потреби оборони і безпеки».
Кременчук можуть «посадити» на голодний бюджетний пайок.
Олег Булашев