Кременчуцька газета
Четверг, 20 Червня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

 

 

Ви є тут

Рідні вбитої у Кременчуці молотком у кіоску «Швидко гроші» касирки просили 7 млн грн моральної шкоди: суддя вирішив по-іншому

28 травня 2024 13:20

Судова справа.

Нещодавно суддя Автозаводського райсуду Кременчука Сергій Нестеренко розглянув у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом п'ятьох осіб до ТОВ «Споживчий центр» про відшкодування моральної шкоди.

Як сказано в рішенні суду, 20 червня 2020 року, приблизно о 17.10, чоловік, маючи при собі слюсарний молоток, зайшов до приміщення кіоску «Швидкі гроші» ТОВ «Споживчий центр» на вулиці Київській, 8 та наніс не менше восьми ударів металевою частиною молотка у голову касиру, спричинивши потерпілій тяжкі тілесні ушкодження, унаслідок яких вона померла у реанімаційному відділенні КП «Третя міська клінічна лікарня м. Кременчук».

Виконавши свої злочинні дії, чоловік, заволодівши грошима, що належать ТОВ «Споживчий центр» у сумі 24 033,65 грн та мобільним телефоном касира вартістю 1100 грн, з місця злочину зник.

Вироком Автозаводського районного суду Кременчука від 4 жовтня 2021 року, залишеним без змін ухвалою Полтавського апеляційного суду від 26 січня 2022 р., чоловіка визнано винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених п. 6 ч. 2 ст. 115 «Умисне вбивство», ч. 4 ст. 187 Кримінального кодексу України «Розбій».

Вироком Автозаводського районного суду Кременчука Полтавської області від 4 жовтня 2021 р. чоловіку визначене покарання у виді позбавлення волі на строк 15 років з конфіскацією всього майна.

Так, було розглянуто цивільні позови усіх потерпілих. Та стягнуто з засудженого - на користь потерпілих - по 500 тис грн кожному на відшкодування моральної шкоди;

- на користь ТОВ «Споживчий центр» 24 033, 65 грн на відшкодування матеріальної шкоди;

- у дохід держави 19 816, 02 грн процесуальних витрат.

Ухвалою Полтавського апеляційного суду від 26 січня 2022 року апеляційні скарги прокурора, потерпілих залишено без задоволення, а вирок Автозаводського райсуду Кременчука від 4 жовтня 2021 р. щодо засудженого без змін. Постановою Верховного Суду від 17 листопада 2022 року вирок Автозаводського районного суду Кременчука Полтавської області від 4 жовтня 2021 року та ухвалу Полтавського апеляційного суду від 26 січня 2022 року щодо засудженого залишено без зміни, а касаційну скаргу потерпілих - без задоволення.

Вирок у справі № 524/6219/20 набрав законної сили.

Також у рішенні сказано, що 31 серпня 2020 року комісією, утвореною ТОВ «Споживчий центр», складено Акт спеціального розслідування нещасного випадку у якому вказано, що нещасний випадок з касиром стався під час виконання нею посадових обов`язків і є таким, що пов`язаний з виробництвом та підлягає обліку в ТОВ «Споживчий центр».

Що просили позивачі

Позивачі, кожний окремо, заявили про завдання їм моральної шкоди.

Позивач ОСОБА_1 вказав, що він є чоловіком померлої і з посиланням на висновки судового експерта Черкаського НДЕКЦ, вбивство дружини мали для нього психологічно-деструктивний вплив, наслідки вбивства є для нього психотравмуючими, з серпня 2020 року він страждає на гіпертонічну хворобу 1 типу. Констатується суттєвий ступінь інтенсивності психічних страждань - життєва криза, руйнівні порушення у системі особистих цінностей. Ступінь, характер та глибина наявних у нього страждань є психологічною підставою для вирішення питання про заподіяння йому моральної шкоди. За результатами дослідження, судовий експерт зробив висновок, що орієнтовна грошова компенсація за моральну шкоду ОСОБА_1 може становити 243 МЗП.

Розмір спричиненої йому моральної шкоди оцінює у 1 млн 579 тис 500 грн, що становить 243 МЗП, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати у 6 тис 500 грн.

Позивач ОСОБА_2 вказала, що є матір`ю померлої і з посиланням на висновки судового експерта Черкаського НДЕКЦ, вбивство доньки мали для неї психологічно-деструктивний вплив, наслідки вбивства є для неї психотравмуючими та мають суттєвий психотравмувальний вплив, констатується значна ступінь ураження особистості, наявна тенденція до депресії, втрати сенсу життя. Ступінь, характер та глибина наявних у неї страждань є психологічною підставою для вирішення питання про заподіяння їй моральної шкоди. За результатами дослідження, судовий експерт зробив висновок, що орієнтовна грошова компенсація за моральну шкоду ОСОБА_2 може становити 243 МЗП.

Розмір спричиненої їй моральної шкоди оцінює у 1 млн 579 тис 500 грн, що становить 243 МЗП, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати у 6 тис 500 грн.

Позивач ОСОБА_3 вказав, що є батьком померлої. Експертне дослідження з метою встановлення розміру моральної шкоди, завданої смертю доньки, відносно нього не проводилося, оскільки після смерті доньки у нього погіршився стан здоров`я і він переніс інсульт, а обставини загибелі доньки йому важко пригадувати. Наслідки вбивства мали для нього втрату сенсу життя, він гостро реагує на негативні події, схильний до переживань, замкнутий. Після перенесеного інсульту проходив стаціонарне лікування.

Розмір спричиненої йому моральної шкоди оцінює у 1 млн 579 тис 500 грн, що становить 243 МЗП, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати у 6 тис 500 грн.

Позивач ОСОБА_4 вказав, що є рідним братом померлої. Відповідно до висновку судового експерта Черкаського НДЕКЦ, вбивство сестри мали для нього психологічно деструктивний вплив, він став замкнутим та агресивним. Констатується значна ступінь психічних страждань, що призвело до тимчасових порушень в основних сферах діяльності. За результатами дослідження, судовий експерт зробив висновок, що орієнтовна грошова компенсація за моральну шкоду ОСОБА_4 може становити 108 МЗП.

Розмір спричиненої йому моральної шкоди оцінює у 702 тис грн, що становить 108 МЗП, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати у 6 тис 500 грн.

Позивач ОСОБА_5 вказав, що є також рідним братом померлої. Відповідно до висновку судового експерта Черкаського НДЕКЦ, вбивство сестри мали для нього психологічно деструктивний вплив. Констатується суттєва ступінь інтенсивності психічних страждань. За результатами дослідження, судовий експерт зробив висновок, що орієнтовна грошова компенсація за моральну шкоду ОСОБА_5 може становити 243 МЗП.

Розмір спричиненої йому моральної шкоди оцінює у 1 млн 579 тис 500 грн, що становить 243 МЗП, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати у 6 тис 500 грн.

Щодо обґрунтування обов`язку відповідача відшкодувати позивачам моральну шкоду, вказали на Акт розслідування нещасного випадку форми Н-1/П, за результатами якого тілесні ушкодження касирці, які в подальшому призвели до її смерті, було завдано їй на робочому місці і відносяться до нещасних випадків на виробництві.

Наявність Акта про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом свідчить, на думку позивачів, про те, що особою, яка допустила порушення, в тому числі і обов`язок з контролю за додержанням вимог нормативних актів про охорону праці, є власник підприємства.

Щодо незабезпечення відповідачем безпечних умов праці, позивачі вказали, що пов`язують загибель касира із обставинами, які свідчать про неналежне забезпечення відповідачем безпечних умов праці. ТОВ «Споживчий центр» через свої відділення (кіоски ШвидкоГроші) здійснювало господарську діяльність із надання фізичним особам коштів у позику (кредиту).

Під час розгляду кримінального провадження та допиту свідків, одна із свідків пояснила, що у відділенні на ДК «КрАЗ» не було фізичної охорони, «тривожна кнопка» хоча і була, але вона працювала з перебоями, інструктажів з техніки безпеки не проводилося, з Правилами безпеки ніхто під підпис не ознайомлював.

Позивачі вказали, що незабезпечення відповідачем безпечних умов праці на момент вбивства касира є підставою для стягнення з відповідача на їх користь моральної шкоди.

Просили стягнути з відповідача на користь позивачів: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_5 - по 1 млн 579 тис 500 грн кожному, на користь ОСОБА_4 - 702 тис грн.

Загалом це 7 млн 20 тис грн.

Позиція відповідача

У поданому відзиві відповідач висловив свою незгоду з позовом. Із посиланням на Акт спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 20 червня 2020 року з касиром, вказали, що сталося навмисне вбивство іншою особою, причинами події є психофізіологічна, а саме травмування (смерть) останньої, шкідливий або небезпечний фактор відсутній, інші можливі фактори, як то машини, механізми, експлуатація яких призвела б до такого випадку, а також аварії та гострі профзахворювання - відсутні. Винним за вирок суду від 04.10.2021 р. визнаний чоловік, вимоги щодо відшкодування моральної шкоди були задоволені судом і на користь позивачів були стягнути кошти у розмірі по 500 тис грн кожному. Це загалом 2 млн 500 тис грн.

Приватним виконавцем Скрипником В.Л. відкриті виконавчі провадження, за якими позивачі у даній справі є стягувачами.

Крім того, вказали, що додатково забезпечення ТОВ «Споживчий центр» безпечних умов праці підтверджується договором про централізовану охорону від 07.06.2016 р. з додатками, відповідно до якого ТОВ «Явір-2000 Маріуполь» було передано під охорону відділення де працювала касир.

З листа від 15.03.2021 року ТОВ «Явір-2000 Маріуполь» повідомило, що на час скоєння злочину охоронна сигналізації на об`єкті була в належному стані та працювала, а також працювали брелки «Тривожна кнопка», термінового виклику наряду охорони не надходило. З правилами безпеки та охорони праці касир була ознайомлена у відповідному журналі. Вважають, що трудові права касира були дотримані Товариством, відсутній будь-який причинний зв`язок між діями/бездіяльністю відповідача та смертю останньої, відповідач не є завдавачем моральної шкоди і таким є саме чоловік, який спричинив смерть касира. Просили відмовити у задоволенні позову.

Суд розглянув справу

У останнє судове засідання позивачі не прибули з невідомих суду причин. Були належним чином, кожний окремо, повідомлені про час, дату, час та місце розгляду справи, про причини своєї неявки суд не повідомили. У ході розгляду справи надали у судовому засіданні свої пояснення, заявлений позов підтримали, просили його задовольнити, посилаючись на обставини та підстави, викладені в ньому.

Позивач ОСОБА_3 просив справу розглядати без його участі, заявлений позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідача - ТОВ «Споживчий центр» - Мусійчук О.В. - з позовом не погодилася, просила відмовити в його задоволенні з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, поданий відзив підтримала.

Розглянувши справу, суддя позови  ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - задовольнив частково і стягнув з ТОВ «Споживчий центр» на користь ОСОБА_1,  ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у рахунок відшкодування моральної шкоди у розмірі по 500 тис грн (п`ятсот тис грн) кожному без утримання податків та інших обов`язкових платежів. Загалом це 1 млн 500 тис грн.

Суддя відмовив ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у задоволенні позовів до ТОВ «Споживчий центр» у частині вимог про відшкодування моральної шкоди у розмірі 1 млн 79 тис 500 грн (один млн         сімдесят дев`ять тис. п`ятсот грн.) кожному.

Судом відмовлено ОСОБА_4 у задоволенні позову до ТОВ «Споживчий центр» про відшкодування моральної шкоди у розмірі 702 тис грн (сімсот дві тис. грн.) та ОСОБА_5 у задоволенні позову до ТОВ «Споживчий центр» про відшкодування моральної шкоди у розмірі 1 млн 579 тис 500 грн (один млн. п`ятсот сімдесят дев`ять тис. п`ятсот грн).

Суд стягнув з ТОВ «Споживчий центр» на користь держави судовий збір у розмірі 15 тис (п`ятнадцять тисяч) грн.

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення.

Нагадаємо, встановили особу підозрюваного у вбивстві касирки відділення «Швидко гроші» у Кременчуці.

Підозрюваному у розбої та вбивстві в «Швидко гроші» обрали запобіжний захід: тримання під вартою без права внесення застави.

Обвинувальний акт щодо кременчужанина, який забив касирку «Швидко гроші» молотком, направили до суду.

 

Олег Булашев 


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися