Кременчуцька газета
Неділя, 19 Травня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ми в Telegram

Ви є тут

Створити рівні умови для всіх: у Кременчуці про безбар'єрність укриттів згадали наприкінці другого року війни

24 квітня 2024 08:30

Майже всі ліцеї, гімназії та початкова школа Кременчука облаштовані хоча б одним укриттям. В деяких з них продовжуються роботи із створення додаткових захисних споруд. Цей процес відбувається і в міських дитсадках. Та виявилось, що всі приміщення, де проводили капітальні ремонти до початку 2024 року, не передбачають входів для людей з інвалідністю. А зараз це вимога часу. Про те який вихід із ситуації та чому інклюзивні входи не зробили відразу, дізнавалась Кременчуцька газета.  

Активно будівництво укриттів у навчальних закладах Кременчука почалось лише в 2023 році. Адже у нашому місті від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну було організовано лише онлайн-навчання школярів. Тож декому з учнів пощастило сісти за парти 1 вересня 2023 року. Така ситуація була і з дитсадками. Варто нагадати, що перші з них почали приймати дітей лише влітку 2023 року. Вони працювали лише при ліцеях і гімназіях, де були готові укриття.

Так, у 2023 році на облаштування укриттів було витрачено понад 46 мільйонів гривень. Цьогоріч на облаштування сховищ хочуть профінансувати 48 мільйонів гривень. Ці цифри оприлюднив директор департаменту освіти Кременчука Геннадій Москалик у своєму щорічному звіті на сесії Кременчуцької міської ради.

Станом на березень 2024 року в Кременчуці з 32 шкіл, ліцеїв і гімназій дистанційно працюють лише два заклади (крім ліцею №13, який передбачає саме таку форму) — це гімназія №2 і №3. Із 41 дитячого садка на онлайн навчанні залишаються 12 закладів.

Але чимало навчальних закладів працює в змішаному режимі. Через нестачу укриттів діти навчаються в дві, або в три зміни. Тому в ряді ліцеїв і гімназій зводять другу, а то й третю чергу укриттів. Зараз у Кременчуці, за словами Геннадія Москалика, додатково на облаштування сховищ в навчальних закладах необхідно виділити ще 17 млн грн.

Про давніх підрядників, новачків і підприємства з іншою спеціалізацією до війни

Не можна не згадати, що гроші на укриття під час воєнного стану для департаменту освіти виділяють через Стабілізаційний фонд Кременчуцької територіальної громади, а вже потім їх спрямовують на навчальний заклад. А навчальні заклади укладають договори безпосередньо з підрядниками. І не завжди вони конкурентні. 

 

На фото: витяг із Акту на проведення робіт без застосування електронної системи щодо закупівлі

Якщо прослідкувати закупівлі кременчуцьких закладів освіти, то майже всі окремі договори не перевищують 1,5 млн грн. Це стосується, як облаштування укриття, так і заміни інженерних мереж тощо. Всі вони підпадають під ремонти. На виконання замовник укладає прямі договори, без проведення тендеру під час воєнного стану. (Це регламентує постанова Кабміну України від 12.10.2022 № 1178 “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування).

Коли в Кременчуці почали виділяти кошти на облаштування укриттів, то навчальні заклади навіть ставили в чергу. У виконкомі пояснювали, що нерівномірно надходять кошти у Стабілізаційний фонд тергромади, які витрачають на облаштування укриттів, а також підрядники не встигають охопити об'єм робіт в межах міста.

Тоді стало відомо, що серед виконавців робіт були як нові, так і добре відомі у Кременчуці. І вони отримали чимало замовлень. Наприклад, приватне підприємство «Будмонтажпроект-17».

Згідно із даними Оpendatabot, з лютого 2023 року з ПП «Будмонтажпроект-17» укладено договори на суму понад 17 млн грн. Останній договір укладений на ремонт укриття в Кременчуцькій гімназії №31.

Згідно з даними Сlarity-project, приватне підприємство «Будмонтажпроект-17» зареєстроване у 2017 році зі статутним капіталом 0 гривень і належить Сергію Галаті. Не можна не згадати, що Сергій Галата деякий час очолював міський осередок ВО “Свободи”, а в 2020 році балотувався в Полтавську обласну раду від цієї політичної сили, але не пройшов.

Цей горе-будівельник (так його називають в місті) неодноразово потрапляв у скандали, бо об’єкти, за які бралося ПП «Будмонтажпроект-17», ставали довгобудами. Окрім того, інші компанії підрядника фігурували в кримінальних провадженнях щодо ймовірного привласнення та розтрати майна. Так, фактичному власнику фірм «Легбудпроект» та «Будівельний дім «Будівництво» Сергію Галаті (ім'я якого зараз пов'язано з «Будмонтажпроект-17») правоохоронці інкримінували створення злочинної схеми з отримання неправомірної вигоди та розкрадання бюджетних коштів. Але розслідування тягнеться понад 5 років. Ці кримінальні провадження стосувались давніх подій і, як свідчить Єдиний державний реєстр судових рішень, не мали завершення. Тому їх наявність навряд чи могла вплинути на укладення нинішніх договорів.

Але наведемо зовсім свіжий скандальний приклад, коли в ліцеї №4 (де ПП «Будмонтажпроект-17» проводило ремонт спортзалу майже 6 (!) років і лише цієї зими завершило. Але з купою недоробок - на відкритті стало відомо, що не все спортивне обладнання встановлено і закріплено. Не встановлені тренажери, шведська стінка і баскетбольні кільця. Про це стало відомо депутатам Кременчуцької міської ради, які проводили в ліцеї №4 виїздне засідання.

На фото: у навчальному закладі вказали, що спортзал ліцею №4 здали із недоліками. Своєю чергою підрядник повідомляє,що в умовах договору не було обумовлено монтаж спортивного інвентарю в зал.  

Керівник ПП «Будмонтажпроект-17» Сергій Галата зараз перебуває в лавах Збройних Сил України. Тож Кременчуцька газета зв’язалась з його дружиною Оленою, яка взяла керівництво фірми до своїх рук. Вона вказала, що ремонт укриття в навчальному закладі, а саме ліцеї №17, робили наприкінці 2022 року. Його виконали за 20 днів до кінця року. Зазначила, що через те, що швидко виконують роботи, з ними укладають договори. Олена Галата запевнила, що зараз від замовників нарікань на облаштування укриттів немає. Об'єкти здають вчасно. У 2024 році вже укладено три договори. Щодо нарікань на незавершені вчасно роботи в спортзалі ліцею №4, то Олена Галата вказала, що в договорі не було прописано встановлення спортивного інвентарю.

Зараз же вже ПП «Будмонтажпроект-17» дуже часто укладає угоди на виконання робіт із підприємствами комунальної власності Кременчука на виконання робіт. До речі, ця фірма за 6 років уклала угод на 80 мільйонів гривень згідно із даних Сlarity-project. Якщо прослідкувати за держзакупывлями, то з 2020 року договори укладалися з комунальними закладами Кременчуцького району. Нижче - дані про деякі із них.

Якщо вищезгадана фірма добре відома у Кременчуці (не завжди з кращої сторони), то є і новачки, до яких теж виникають запитання. Так, на сайті державних закупівель Prozorro розміщено інформацію про угоду на проведення капітального ремонту укриття між Кременчуцьким ліцеєм №25 «Гуманітарний колегіум» і фізичною особою-підприємцем Євгеном Ковинєвим. Сума за виконання робіт - 794 тис 940 грн без ПДВ. Договір укладено без проведення тендера. 

Згідно з інформацією, яка розміщена на сайті Youcontrol, ФОП Ковинєв Є.М. зареєстрований у нашому місті минулої осені - 15 вересня 2023 року. Тобто пів року тому. Головна спеціалізація ФОП – будівництво житлових і нежитлових будівель.

За цей короткий проміжок часу, згідно із даними Сlarity Project, цей приватний підприємець уклав 11 договорів на державні замовлення на суму 7 млн 789 тис грн. Всі вони неконкурентні, адже укладені напряму із виконавцем, не використовуючи електронну систему торгів.

А перший контракт укладено 22 вересня 2023 року, тобто менше ніж за 10 днів від моменту створення ФОП, який зараз працює переважно з місцевими навчальними закладами, виконуючи роботи із ремонту і облаштування укриттів. Непоганий старт для початківця. 

ФОП Євген Ковинєв не дав коментар у телефонному режимі. Пообіцяв призначити особисту зустріч, самостійно зв'язавшись із журналісткою. Але цього так і не сталося.

Крім того, зараз облаштування укриттів у навчальних закладах нашого міста проводять компанії, у яких будівництво вказано як вид діяльності, але до повномасштабного вторгнення рф в Україну вони займалися іншою діяльністю. Зовсім нещодавно, 25 березня 2023 року, укладено договір на капітальний ремонт та облаштування найпростішого укриття кременчуцького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 35. Виконавцем робіт стало ТОВ «Кремелектро». Згідно із даними сайту державних закупівель Прозорро сума договору складає 1 млн 480 тис 864 грн.

ТОВ «Кремелектро» зареєстрували у Кременчуці в 2011 році. Згідно із інформацією, яка розміщена на сайті Youcontrol  керівником фірми є Євген Бурлака. Саме він вказаний співвласником компанії разом із Юріком Саркісяном. Основна спеціалізація ТОВ - оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення. Проте із 2023 року компанія активно укладає договори на ремонтні роботи і навіть почала виготовляти проєктно-кошторисну документацію. Це стосується і навчальних закладів Кременчука. 

Раніше фірма спеціалізувалась на виконанні робіт щодо підключення до електромереж, ремонту тощо. Договори укладались, як з кременчуцькими навчальними закладами, так і з лікарнями. Зараз переважають ремонти в захисних укриттях. Не так давно Кременчуцький заклад дошкільної освіти (ясла – садок) комбінованого типу №70 теж уклав контракт із вищезгаданим підприємством на капітальний ремонт та облаштування укриття. На сайті державних закупівель Прозорро йдеться про суму контракту в 1 млн 490 тис грн. А ще роботи із  заміни внутрішніх інженерних мереж для облаштування найпростішого укриття на суму 899 тис 951 грн.

Схоже це підприємство швидко перекваліфікувалось у воєнний час.

Як повідомив Кременчуцькій газеті керівник ТОВ «Кремелектро» Євген Бурлака, у підприємства є ліцензія як на електромонтажні, так і будівельні роботи.

“Трошки зараз із роботою і тяжко, і довелось трошки міняти. Ми і так займалися будівництвом, просто не в місті займались”, - його пояснення.

Указав, що ряд робіт, в тому числі з облаштування укриття, виконано у Кременчуцькій гімназії №28. 

Чекали вказівки згори

Зовсім нещодавно при облаштуванні захисних споруд у навчальних закладах постало ребром ще одне питання. А саме те, що у Кременчуці, облаштовуючи укриття в навчальних закладах від початку повномасштабної війни і до кінця 2023 року зовсім забули про аспект безбар'єрності. Всі захисні споруди, облаштовані в той час, не мають входів, які передбачають потреби людей з інвалідністю. Що говорити: немає такого і в головній адмінбудівлі Кременчука. Цю помилку визнали у виконавчому комітеті міської ради.

Пояснення - тоді треба було швидко проводити роботи з капітального ремонту підвалів і інших приміщень під укриття. 

Кременчуцькі чиновники повідомили це зовсім нещодавно. На початку березня цього року у Кременчуці відбулося засідання круглого столу щодо інклюзивності та доступності осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення до об’єктів інфраструктури громади це стало відомо на широкий загал.

Тоді згадали і нові вимоги на рівні держави. А саме, що з 1 листопада 2023 року набрали чинності нові державні будівельні норми (ДБН) «Захисні споруди цивільного захисту» (ДБН В.2.2-5:2023, які передбачають, що всі захисні споруди мають відповідати стандартам фізичної безбар’єрності. Зокрема, такі споруди мають бути обладнані пандусами для людей з інвалідністю. У разі неможливості облаштування пандуса рекомендується застосовувати підйомні пристрої та механізми. Це стосується і укриттів навчальних закладів. 

До речі, ці захисні споруди використовують не лише для потреб учнів, а й для укриття мешканців міста. І це важливий фактор - дітей з інвалідністю в школі, ліцеї чи гімназії може не бути, але укриття з інклюзивним входом потрібно зробити.

Перший млинець нанівець

Після введення нових ДБН (про які згадано вище), у нашому місті укриття, які облаштовують в навчальних закладах, уже враховують вимоги інклюзивності. Першим таким стало укриття №2, яке облаштовують в ліцеї №4 «Кремінь» в рамках всеукраїнського проєкту Фундації Олени Зеленської та KSE Foundation. Укриття №1 зведено без цих вимог.

На фото: прибудова біля укриття №2 ліцею №4

Згідно із даними Прозорро, договір на капітальний ремонт та облаштування найпростішого укриття Кременчуцького ліцею №4 «Кремінь» укладено з комунальним госпрозрахунковим підприємством «Союзрембуд» на суму 627 тис 088 грн. Але це не все – проєкт корегували, тож сума вже більша.

Відомо, що ці кошти мають піти на облаштування саме входу з умовами для людей з інвалідністю в укриття №2. Але виявилось, щоб облаштувати місце для підіймача, підрядник звів чималу прибудову до будівлі ліцею. Його роботу неодноразово піддавав критиці і міський голова Віталій Малецький, і заступники. Так, віцемер Дмитро Кравченко повідомив, що прибудова із підіймачем обійшлась у половину вартості ремонту укриття.

На щастя, таке грандіозне будівництво інклюзивного входу з підіймачем було лише в укритті цього навчального закладу. До речі, воно і досі не працює. Хоч мало запрацювати в лютому і бути першим.

Тим часом уже відкрили таке укриття в дитячому садку №70.

Чекають підіймач і вже облаштували спеціальний вхід в укриття в ліцеї №25. Саме укриття облаштували в рамках всеукраїнського проєкту Фундації Олени Зеленської та KSE Foundation

Розпочато роботи із облаштування укриття, де буде передбачено вхід для людей з інвалідністю в гімназії №8.

Переробити чи доповнити?

Зараз у Кременчуці ще триває процес облаштування укриттів навчальних закладів. Адже тих, що є, недостатнього для тієї кількості учнів чи вихованців дитсадків, щоб організувати навчальний процес в одну зміну. Тож у департаменті освіти зазначають, що надалі всі укриття будуть облаштовувати із інклюзивними входами. А ті, що існують не збираються переробляти.

Але вихід все ж є. Про нього розповів віцемер Кременчука Дмитро Кравченко. Є спеціальні вертикальні підіймачі, які встановлюються над східцями в укриття, і людину на візку спускають вниз, а потім підіймають назад. За його словами, коштують вони до 350 тис грн. Є, щоправда, недолік: коли підіймач працює – вхід в укриття заблокований, і інші відвідувачі не можуть користуватися східцями.

Із гарних новин – це підприємство працює в Кременчуці і може постачати конструкції. Із поганих – грошей в міському бюджеті на придбання підіймачів не передбачено.

На руках - у сховище

Звісно можна дискутувати: а для кого облаштовувати укриття, передбачаючи інклюзивний вхід? Чи будуть люди з інвалідністю ними користуватися? Проте, готуючи цей матеріал, журналістка Кременчуцької газети познайомилась із родиною В’ячеслава М.

Коли розпочалось повномасштабне вторгнення росії і Україну, вони регулярно спускались в укриття, коли оголошували повітряну тривогу. Не в найближче, що в їх будинку, а за пів кварталу від помешкання. Адже В'ячеслав М. пересувається на візку. Його дружина Анна розповіла, що найближче сховище, куди б пройшов інвалідний візок, знайшли в палаці культури «АвтоКрАЗ».

«Але і там вхід був не пристосований для інвалідного візка – там були звичайні східці. Тому і син допомагав зносити, і інші люди, які йшли в укриття. Так тривало недовго. Ми зрозуміли, що це тяжко для всіх нас. Тож на деякий час виїхали до села, вважаючи, що так буде безпечніше. Проте вимушені повернутися у місто. Зараз у сина проблеми із ногою, тож під час тривог залишаємось вдома”, - з розповіді кременчужанки.

Під час одного із останнім масованих ракетних ударів ворога по Україні, коли в Кременчуці було занадто гучно, родина М. знову задумалась про те, що перебувати в квартирі небезпечно, і потрібно шукати безпечне місце. Найближче укриття, яке прямо поруч з їх будинком, розміщене в навчальному закладі - в гімназії №27. На жаль, вхід в нього для людей з інвалідністю, зокрема, візочників не передбачено.

Тож завдання територіальної громади - надати рівні права і вільний доступ до укриття всім без винятку. І чому під облаштування підвалів ні в кого не виникло відразу думки про  інклюзивні входи? А зараз, коли витрачено понад сотню мільйонів гривень, потрібно шукати ще додаткові кошти. Але життя людини безцінне, тож є сподівання, що і технічне рішення знайдеться, і кошти в громади - теж.

Фірма, яка пов'язана із скандально відомим будівельником Галатою, отримає понад 4 млн грн на ремонт укриттів у навчальних закладах міста

П’ять років в ремонті спортзал ліцею №4: традиція Малецького живе і процвітає

«Я й навчання скінчу, а спортзал і досі ремонтуватимуть» - ремонт в ліцеї №4 не можуть завершити із 2018 року

Читайте: Отакої: у бункері Малецького, на який витрачені мільйони бюджетних грошей, не передбачено входу для людей з інвалідністю

Ось так: екс-свободівець, горе-будівельник Сергій Галата покараний Фемідою за несвоєчасну виплату зарплати

П’ять років в ремонті спортзал ліцею №4: традиція Малецького живе і процвітає

Яке укриття зроблене у колегіумі №25 за кошти фундації Олени Зеленської, а яке – за кошти міста: огляд

Дитсадок №70 має запрацювати з першого квітня: у закладі буде підйомник для дітей з інвалідністю

 

Олена Ліпошко

Фото редакції 

Матеріал вийшов в рамках конкурсу "Сліпа зона" за підтримки ГО “Інститут розвитку регіональної преси”


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися