
Що за церковне свято святкують в Україні за новим календарем і кому моляться віряни.
18 травня, віряни святкують день пам’яті святих мучеників Теодота, Петра, Діонісія, Андрія та інших. У глибинах ранньохристиянської історії, серед темряви жорстоких переслідувань і страху, постають світлі постаті мучеників Теодота, Петра, Діонісія, Андрія та їхніх сподвижників — людей, які, залишивши всі земні страхи, поклали життя заради вірності Христові. Їхній подвиг увійшов до духовної скарбниці Церкви як символ непохитної віри, жертовної любові та тріумфу душі над тілом.
У часи, коли римські імператори Діоклетіан та Максиміан здійняли хвилю гонінь проти християн, ці Божі слуги постали перед вибором: поклонитися ідолам або прийняти страждання і смерть. Вони обрали друге — не зі слабкості чи фаталізму, а з усвідомленої і глибокої відданості Господу. Їх не зламали ані катування, ані погрози, ані смерть — бо серце їхнє було укріплене вірою, що сильніша за смерть.
Історія зберегла їхні імена не в подробицях, а в сяйві мученицького подвигу. Ми не знаємо точно, ким вони були за фахом чи походженням, але знаємо головне: вони були друзями Божими, об’єднаними в молитві, мужності й готовності прийняти вінець нетління. Їхня пам’ять жива не тому, що вони страждали, а тому, що страждання перетворили на свідчення незламної віри.
Народні прикмети і традиції на 18 травня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
-
якщо цього дня тепло й сонячно — буде гарне літо, урожай капусти й огірків;
-
дощ 18 травня — на багатий врожай грибів і капусти, але літо буде вологим;
-
на Капустницю вітер з півночі чи північного сходу — чекай прохолодного літа;
-
ранкова роса велика — до ясної погоди й гарного врожаю городини.
Що не можна робити 18 травня
-
Не можна лаятися, сваритися — інакше капуста (або інші городні рослини) не вродять.
-
Не слід займатися важкою фізичною працею на землі — “гріх копати святу землю”.
-
Забороняється забивати худобу — “м’ясо буде важким”, і це нібито приносить нещастя.
-
За матеріалами джерела