
Кременчужани діляться історією напередодні Дня міста.
Марки, конверти, пам’ятні монети, старовинні рушники, картини з пейзажами та місцями Кременчука, а ще нова «Прадавня легенда» і «Янголи в камужляжах» очима кременчуцьких бійців. Усе це, охоплене спільним духом історії, цінностей та любові до своєї Батьківщини, зокрема до нашого міста, представили сьогодні у Кременчуцькій художній галереї місцеві митці та активісти.
Очі «розбігаються» на дві зали. У першій – збірка від філателістів нашого міста різних у часі серій іменних кременчуцьких конвертів: із заводами Кременчука, визначними діячами, неймовірними краєвидами. Біля них саме сьогодні демонстрували півсотні іменних монет славного міста на Дніпрі: з КрАЗом, Кременчуцькою ТЕЦ, у честь місцевих зоозахисників, або до 400-річчя з дня заснування. Окрім експозиції по всій залі розмістили картини сучасників. Зображені тут містяни, діти на природі та біля фонтанів, закохані пари, мости, кмітливий козак Кремінь.
Картини у різних техніках написання цікаво продовжує експозиція від директора Міського палацу культури, а сьогодні - автора оригінальної повісті-книги «Прадавня легенда». На презентації повідомили, що поки що її надрукували у одному екземплярі, тож почитати книгу, як і помилуватися її ілюстраціями, можна у галереї.
Автор розповів, що з самого дитинства його цікавила історія Кременчука. А особливо, за яких умов біля річвокзалу виникли великі кам’яні брили. Дитячі уявлення перепліталися зі стародавніми легендами, у результаті чого і з'явився задум творіння. У стилі ілюстрацій, як і у розповіді, прослідковуються нотки давньої Античності. Сам Сергій Ситник вважає історію нашого міста беззаперечно пов’язаною з Грецією та Європою.
«Колись сюди (як і на територію нашого міста), у Таврію - заходили греки. На території України жили амазонки, людожери, тут сам Геракл пас стадо биків царя Сонця. Усі кажуть, що тут були такі пороги, які не можна пройти водою. І ті камені, які ми бачимо – це рештки велетенських вологорів, які скам’яніли під час боїв», - розповів свою легенду та своєрідне бачення історії нашого міста С.Ситник.
У другому залі експозицію фото-робіт у проекті «Янголи в камуфляжі» презентували ті, хто свого часу не з оповідань бачив реальність боїв під час Революції гідності та на сході України: організатори фотовиставки Юрій Крамаренко та Іван Балацький. Тут на фото можна прослідкувати історію, що починається ще з кінця листопада 2013 року і до сьогоднішніх днів.
«На фото представлені медики з передової, які працювали безпосередньо на лінії зіткнення. Хоча і перша лінія – я не хочу її вкладу применшити. Мене спершу лікували бійці Правого сектору, а далі прийняла лікарня Мечникова, якій я дуже вдячний за те, що поставили мене на ноги. Балацький був врятований медиками на Майдані», - прокоментував експозицію учасник АТО, кременчуцький активіст Юрій Крамаренко.
Далі волонтер та учасник АТО І.Балацький провів глядачам екскурсію фотороботами, розповівши про історії, які потрапляли у об’єктів фотографів під час Майдану, АТО та в зоні ООС. Подібні заходи з даною фотовиставкою активісти планують презентувати і школярам місцевих навчальних закладів.
Що не менш цікаво, у обох залах помістили і п’яту виставку: старовинних унікальних рушників. Більшість із них вишиті традиційним хрестиком. Рушники-обереги, вінчальні, для захисту моряків. Деяким із них близько 150 років. Проте дбайливо збережені, вони досі випромінюють яскраві кольори та передають глядачам галереї енергетику вишивальниць
Проглянути п’ятірку цікавих виставок у одній галереї кременчужани можуть за адресою Коцюбинського,4 з 11.00 до 18.00, крім понеділка та вівторка.
Ліна Романченко
Фото автора