
Отаке відбувається в День весняного рівнодення.
Сьогодні у бібліотеці Кременчука відбулась зустріч із директоркою Кременчуцького краєзнавчого музею Аллою Гайшинської.
Вона нагадала, що саме сьогодні, 20 березня, - день весняного рівнодення.
"Об 11:00 годині 00 хвилин сьогодні це сталося. Ніч зрівнялася з днем, день зрівнявся з ніччю. І сонце тільки в цей день і в цей момент сходить строго на сході і заходить строго на заході. День весняного рівнодення святкують лише у північній півкулі Землі, а у південній півкулі святкують так широко осінні рівнодення. Для них це було всім по-іншому. У наших предків це був день нового року і коли ми згадаємо скажімо класичну пісню про Щедрика: "Щедрик, щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка", а у нас зима надворі. Тому що ми співаємо на Старий Новий рік, раніше насправді це співали навесні, саме на Новий рік", - розповіла Алла Гайшинська.
Розповіла вона чого сьогодні не можна робити.
"Сьогодні не можна кричати на дітей. Я думаю, що на них взагалі не треба кричати, але інколи доводиться. Сьогодні не можна сваритися, сьогодні не можна говорити погані слова, тому що це накладає свій відбиток на весь наступний рік. Тому ми принаймні вже другу половину дня будемо дуже чемні, дуже привітні і не будемо говорити і навіть думати погані слова. За винятком тих недобрих людей про яких гарних слів немає (натякнула на ворогів України, авт). І сьогодні не прийнято починати нові справи. Здавалося б - рівнодення, але вважалося що цей день краще прослідкувати і не починати нічого нового", - рекомендації директорки музею.
А ще нагадала, що в Єгипті великий сфінкс спрямований так, що саме у день весняного рівнодення промені сонця падали прямо йому в очі. і вони світились.
"У нас, у Кременчуці, в Україні сфінкса звичайно немає. Але коли ми подивимося на цю при фото, то ми пригадаємо, що у нас біля музею стоїть Половецька баба, але ми знаємо, що це не жіноча скульптура, це чоловіча скульптура, це бабай...Тепер ми його переставили в інше місце і тепер він теж більше на схід дивиться як і годиться".- її слова.
Алла Гайшинська розповіла, що для декого з людей День весняного рівнодення - особливий.
"Є група людей, які мають особливі стосунки з нашим Бабаєм завжди у ніч перед весняним рівноденням, а також у ніч перед найкоротшим днем у році. Тобто у зимове сонцестояння вони приходили до Бабая, щось там проводили, палили. Пам'ятаєте, я вам розповідала, навіть коли в нас якраз був тоді коронавірус, то палили перед ним маски, щоб закінчився швидше коронавірус. Зараз комендантська година, зараз опівночі до Бабая ніхто не приходить, але люди із сусіднього з музеєм будинку о 4.30 бачили, що прийшла група чоловіків (причому приходять лише чоловіки) і свій танець протанцювали три рази навколо Бабая і потихеньку пішли. Тобто весна у нас точно уже наступила", - зауважила Алла Гайшинська.
Він об’єднує береги Кременчука: історія Крюківського мосту крізь століття
Світлана Павленко
Фото Ігоря Борисевича