Кременчуцька газета
Неділя, 19 Травня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ми в Telegram

Ви є тут

У колишній кондитерській в самому центрі Кременчука розміщувалися винищувальний батальйон, міліція і поліція

24 квітня 2024 11:00

Пряма мова.

У самому центрі Кременчука, на розі вулиць Миколи Залудяка і Ігоря Сердюка, знаходиться будинок, який має велику історію. Про це нам розповів відомий кременчуцький краєзнавець Євген Бергер.

За його словами, теперішня вулиця Миколи Залудяка раніше мала назви: Тупа Піщана (що пояснювало і місцезнаходження, і характер благоустрою території), Преображенська (адже тут до 1930 року стояв Спасо-Преображенський собор), Червоноармійська та Квартальна. Колись це була одна з найперших вулиць Кременчука, яку заклали ще у 1774 році.

Саме на цій вулиці розмістився будинок кондитера Силаєва, який тепер можна впізнати по блакитному фасаду будівлі в стилі модернової класики початку ХХ століття.

Євген Бергер каже, що у дореволюційний період у цьому будинку була чи не найпозитивніша атмосфера. Йому не було аналогів у місті, адже тут продавали випічку, шоколад, тістечка, каву, чай, какао і навіть замовляли легкі сніданки та вечері.

«На другому поверсі цього будинку жила сім'я кондитера. Характерна деталь: у кременчуцькій жіночій гімназії навчалися 290 учениць. У кондитера був список їх Днів народження. У цей день кондитер посилав їм солодощі», - каже пан Бергер.

А ще у цій будівлі з 1916 року розміщувалося Кременчуцьке товариство взаємного кредиту.

Після революції 1917 року тут «оселилося» управління міської міліції. У попередніх історичних публікаціях Кременчуцька газета згадувала про те, що за часів сталінських репресій у підвалах цього приміщення розстрілювали «ворогів» народу.

«Тут, у підвалах, під час громадянської війни і в 30-ті роки розстрілювали людей. Щоб постріли не було чути, поруч з будівлею заводили автівки, а потім везли людей на цвинтар і там їх закопували…

Кажуть, що між цим будинком і приміщенням Козаченка, де зараз знаходиться управління охорони здоров'я, був підземний хід», - додає краєзнавець у свою розповідь цікавої містики.

Крім цього, під час Другої світової війни будинок став свідком активної мобілізації городян до захисту міста. Тоді у його стінах розмістився Перший кременчуцький окремий винищувальний батальйон із 300 бійцями. Такі військові формування охороняли важливі народногосподарські об’єкти: заводи, фабрики, залізничні вузли. Також бійці боролися зі шпигунами та диверсантами. Командував ними колишній начальник 1-го відділення міліції Григорій Сіряченко, комісаром був директор середньої школи №1 Іван Коваленко. Коли фронт був уже близько, військовий підрозділ передали в дивізію народного ополчення, а пізніше він став частиною Червоної армії.

Під час фашистської окупації міста (1943-1945 роки) в будинку знаходилася міська поліція. Відступаючи, нацисти підпалили будівлю. Тоді всередині все вигоріло. З часом приміщення вирішили оновити. А для цього у 1948 році його передали всесоюзному тресту «Кременчугтрансмашстрой». Пізніше тут розташовувалися держком Компартії України, держком комсомолу, комбінат «Кременчукбуд», трест «Кременчукнафтохімбуд».

Наприкінці 60-х років на торці будівлі з’явилася декоративна монументальна композиція «Кременчук учора і сьогодні». Щоправда, її наприкінці 90-х зняли.

Нагадаємо, Відомого кременчуцького краєзнавця Євгена Бергера хочуть нагородити почесним знаком «За заслуги перед містом»

Кременчужани можуть проголосувати щодо перейменування вулиці Залудяка та дізнатися думку відомого краєзнавця

Будівля на розі Сердюка та Залудяка була і управлінням МДБ, і бібліотекою, і будуправлінням

 

Олег Булашев

Відео Ігоря Борисевича


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися