Цю локацію використовуватимуть для проведення навчально-освітньої екологічної роботи, охорони природи та навколишнього середовища, ознайомлення з місцевими рослинами і тваринами та виховання екологічної свідомості молоді.
Сьогодні у Кременчуці відкрили екологічну стежку. Вона стала першою в історії регіонального ландшафтного парку «Кременчуцькі плавні» та взагалі у межах Кременчуцької територіальної громади. Її облаштували на території, яка вважається міською і навпроти житлової забудови, що на вулиці Чумацький шлях (Крюків).
Про це на урочистому відкритті нагадала Надія Гальченко. Вона наголосила, що у Полтаві (обласному центрі) немає такої екостежки. Цю локацію використовуватимуть для проведення навчально-освітньої екологічної роботи, охорони природи та навколишнього середовища, ознайомлення з місцевими рослинами і тваринами та виховання екологічної свідомості молоді.
"Оце для екологів саме дуальна освіта. Тому що на практиці можна прийти, помацати, понюхати, визначити вид, особливо тих, що охороняються на території регіонального ландшафтного парку, що мають статус червонокнижних, національний статус охорони", - зазначив на відкритті екостежки Володимир Никифоров, перший проректор КрНУ
Він акцентував, що однією складовою національної безпеки є екологічна безпека
"Екологічна безпека, звичайно, базується на, по-перше, природоохоронній освіті, по-друге, на екологічному вихованні. Ця стежка це такий реальний приклад реалізації, впровадження екологічного виховання. Це нам дуже-дуже зараз не вистачає. Регіонально-ландшафтний парк був створений у 2001 році і ми тоді вже мріяли створити цю стежку. Бачите скільки років пройшло, щоб втілити цю нашу мрію, але чудово вона збилась", - слова Никифорова.
Своєю чергою директор комунальної установи природно-заповідного фонду РЛП "Кременчуцькі плавні" нагадав, що саме завдяки ЗСУ зараз є можливість розвиватися і створювати щось нове.
"Хочеться подякувати нашим захисникам, що дають можливість нам працювати і втілювати в життя такі проєкти",- слова Олега Максименка.
Не можна не згадати, що у ході підготовки до відкриття екологічної стежки «Знайомство з РЛП Кременчуцькі плавні», співробітники РЛП «Кременчуцькі плавні» влаштували прибирання території з метою ліквідації наслідків безвідповідального ставлення до природи деяких відвідувачів парку. Також до цього приєднались друзі з Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського.
Сьогодні було проведено на цій екологічній стежці квест. Учасниками стали студенти Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського.
Його проводили в тестовому режимі. Кожен учасник отримав листок із завданнями, які треба було виконати, проходячи по маршруту. У результаті мало бути слово-ключ.
Паралельно всім показали, що обабіч стежини встановлено будиночки для комах. Такі вперше з’явились у Великобританії. Їх виготовляють з різноманітних природних матеріалів, які імітують природне середовище для існування певних видів комах.
"Всі матеріали природні - очерет, бруски дерев, горіхи", - вказала Н. Гальченко.
До речі, за життям такого будиночка можна спостерігати за допомогою біноклю.
Всіх зацікавили і кажанятники.
Так називають будиночки для кажанів. Ці хатинки створюють комфортні умови для їх проживання. Їх встановлення допомагає забезпечити безпечні місця для відпочинку та розмноження, особливо в умовах урбанізованих територій.
Їх встановлюють на деревах. Співробітники регіонального ландшафтного парку сподіваються, що увагу привернуть лише тих, для кого призначені, а не вандалів.
До речі, сьогодні учасники квесту дізнались багато цікавого, що у природі немає нічого зайвого і непотрібного. Лежить на землі сухе дерево. На перший погляд - то непотріб, а виявляється, що там можуть знайти чимало комах, а то й плазунів. Так ті ж вужі можуть зимувати під шматками кори.
А ще потрапивши сюди варто бути уважними, адже тут на деревах можна знайти гриби, сухі дерева стають витворами мистецтва. Так Надія Гальченко показала, як колоди перетворили на крокодилів, а пеньки на місця для роздумів.
Ця стежка ще місце для пробіжок і для прогулянок усіх мешканців мікрорайону. Про це нагадала депутатка Кременчуцької міської ради Лариса Гориславець, яка живе у Крюкові.
"Вперше ми зібралися поприбирати цю стежку ще в 2015 році. Це була ініціатива місцевих мешканців. Із того часу збиралися кілька разів на прибирання. А зараз ми дуже раді, що вона отримала ще й офіційний статус екологічної стежки. Дуже раді, що ця стежка тепер матиме опікунів, це екологічний регіональний ландшафтний парк. Сподіваємось, що тут буде більше порядку і буде цікавіше", - слова депутатки.
А учасник квесту Іван сьогодні не лише пройшовся і подихав свіжим повітрям, а дізнався для себе чимало цікавого.
"Досить класно гуляти так от вулицею на природі восени. Провітрити свої легені, тому що у деяких вони прокурені, і можна їх так от провітрити, насолодитись повітрям, жити далі і так кайфувати. Мене сьогодні здивували комашники. Чесно, я не знав, що вони навіть існують. Комахи досить часто вмирають, я гадаю, що не потрібне для них сховище, а взагалі потрібно", - говорить студент
Не можна не згадати, що проєкт "Еко-стежка "Знайомство з РЛП Кременчуцькі плавні" впроваджує ГО "Еко-імпульс" в межах конкурсу субгрантів організували в межах проєкту "Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу", який реалізовуємо за фінансової допомоги European Union in Ukraine.
Проєкт реалізовує консорціум громадських організацій, зокрема, Resource and Analysis Center “Society and Environment”, Association Energy Efficient Cities of Ukraine, Українська академія лідерства, Жіночий енергетичний клуб України, Дзига, Плато / Plato під загальною координацією ГО "ДІКСІ ГРУП".
Світлана Павленко
Фото авторки, відео Микити Ліцкевича