
Віряни вшановують пам’ять святого священномученика Патрикія, єпископа Пруського.
19 травня, віряни святкують день пам’яті святого священномученика Патрикія, єпископа Пруського. Священномученик Патрикій, що обіймав єпископський престол у давньому місті Пруса (сучасна Бурса, Туреччина), належить до когорти великих сповідників Христової віри, які у вирі жорстоких гонінь не скорилися силі меча та облуді ідолопоклонства. Його служіння припало на часи, коли язичницька влада з усією люттю боролася з християнством, вимагаючи від духовенства зречення віри.
У Прусі, відомій своїми гарячими джерелами, Патрикій прославився як мудрий наставник, сміливий проповідник і пастир, сповнений любові до своєї пастви. Разом із трьома пресвітерами — Акакієм, Меменієм та Полєном — він продовжував відкрито звіщати Євангеліє навіть тоді, коли це було прирівняно до смертного вироку.
Його арештували за наказом місцевого правителя на ім’я Юлій, котрий домагався від нього поклоніння поганським богам. На допиті Патрикій мужньо заявив, що визнає тільки одного Творця — Господа Ісуса Христа. На запитання про чудесні джерела, що били у Прусі, святий з гідністю відповів: вони є не даром язичницьких божеств, а витвором Божого промислу, Який дав людям джерела зцілення, як знаки Своєї милості.
Обурений такою непохитністю, Юлій наказав жорстоко катувати єпископа: його били, обпалювали вогнем, змушували ступати в киплячу воду — але ні тілесний біль, ані погрози не зламали його духу. Урешті, Патрикія разом із трьома вірними пресвітерами було усічено мечем.
Що не можна робити 19 травня
-
Краще не працювати в землі — день Патрикія вважався переломним у весняному циклі: природа вже повністю пробуджена, і будь-яка необережність може накликати негоду.
-
Не можна купатися у відкритих водоймах — 19 травня “ще не має душі” — не освячена літнім сонцем. Вважалося небезпечним занурюватися у річки чи озера: можна захворіти або втратити силу.
-
Забороняється розповідати свої сни — сон, побачений у ніч проти 19 травня, є віщим, але розповідати його комусь не можна — щоби не зруйнувати долю або не передати свою удачу іншому.
Народні прикмети і традиції на 19 травня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
-
тепло на Патрикія — на щедре літо;
-
похмуро чи дощить — на мокре й холодне літо;
-
гуркіт грому 19 травня — на рясні жнива;
-
дощ із південним вітром — буде влітку багато гроз;
-
вода в річці 19 травня тиха — літо буде спокійне;
-
вранці сильна роса — до врожаю огірків і трав;
-
хрущі літають — літо буде сухе.
За матеріалами джерела