Кременчуцька газета
П'ятниця, 14 Червня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

 

 

Ви є тут

Великі гроші через дрібні закупівлі: аналіз поточних ремонтів доріг Полтавщини

17 травня 2024 16:40

Повномасштабне вторгнення змінило перелік болей українців, посунувши бездоріжжя і безпеку дорожнього руху значно нижче воєнних загроз. Проте не відмінило латання доріг. 

Історія закатування бюджетних грошей в асфальт триває. МедіаДоказ постійно публікує матеріали про дорожні ремонти. Журналісти виявили тривожну тенденцію — ремонти доріг часто розбивають на дрібні лоти, а це:

 • мінус конкуренція;

 • мінус вигідна ціна/економія;

 • мінус інформація про використані матеріали/техніку/працівників;

 • мінус підзвітність та прозорість;

 • плюс складніше відстежувати, контролювати та перевіряти якість робіт.

Фактично можновладці віддають бюджетні гроші підрядникам напряму і на власний розсуд. У такий спосіб від початку року вже розділили 34,5 млн грн. 

Ми проаналізували 228 цьогорічних угод, щоб розповісти вам, хто в області найчастіше обирає обхідний шлях, уникаючи прозорості та підзвітності, і хто на цьому заробляє мільйони.

Допорогові закупівлі «какая разніца»

Вона є —  і значна для всіх зацікавлених сторін.  

Допорогові закупівлі для поточних ремонтів — це договори, ціна яких нижча за 200 тисяч гривень. У них умовний чиновник самостійно вирішує, якому підприємцю віддати гроші і підряд. 

Для чиновників тут купа переваг: процес відбувається швидше, менше документів і мороки, роботи роблять «перевірені» люди, латки з’являються скоро, відповідно і до виборців «покращення» приходить раніше. 

Підрядникам не потрібно: боротися за бюджетні гроші, готувати стоси підтверджувальних кваліфікацію паперів, думати, як знизити ціну. + Допороги менш помітні, а відповідно і менше шансів потрапити під приціл органів, що контролюють. 

Що отримує громада? Якийсь ремонт на якійсь площі. В prozorro у таких лотах зазвичай є лише назва вулиці, виконавець і ціна. 

дані з prozorro

Самі по собі поточні ремонти не є злом. Коли потрібно зробити терміново — це нормальна практика, але, за нашими спостереженнями, в області «допороги» набули сталого і масового характеру, при тому, що термін завершення робіт часто кінець року.

Замість провести тендер на 700 тисяч, 2, 10 чи 400 мільйонів, в окремих громадах області оголошують купу закупівель на 199 998 чи схожі суми. Фактично мова може йти про штучний поділ бюджету для уникнення відкритих торгів. У цей момент гарантії якості, ефективності вкладання грошей і доброчесності відступають —  на перший план виходять корупційні ризики.

Різниця в прозорості процесів у прямих та конкурентних закупівлях очевидна. 

Поточний ремонт завжди був фактично синонімом «неефективний», а завдяки допороговим закупівлям має шанс стати синонімом «корупційного». Нагадаємо,  від початку року в такий спосіб в області вже розділили 34,5 млн грн.

Хто замовляє ремонти «в обхід» прозорості

Ми промоніторили цьогорічні закупівлі за відповідним кодом, відкинувши угоди в понад 200 тис. грн. Обирали розпорядників, які оголосили від 5 лотів і більше. 

Вийшло, що “системою шлях” в обхід конкуренції вже скористалося 10 органів влади. 

Абсолютне лідерство за кількістю має УЖКГ Полтавської міської ради — 67 процедур на 11 млн грн. 

Проте, якщо дивитися з точки зору корупційних ризиків, то тут беззаперечний лідер — виконком Пирятинської міської ради, і ось чому.

Попри те, що в Полтаві 67 угод віддали бізнесменам напряму, левову частку розділили між трьома виконавцями:

ТОВ “ДРСУ ПОЛТАВА” — 35 угод на 5,4 млн грн;

ТОВ “ТДК” — 15 угод на 2,7 млн грн;

ФОП “Хачатурян Григорій Ашотович”— 11 угод на 2 млн грн.

Пирятинський виконком пішов значно далі дорогою корупційних ризиків. Тут вже уклали 53 договори на 8,9 млн грн. 100% бюджетних грошей перекочують до єдиного підрядника —  ФОП Демченко Анатолія Володимировича.

Органи влади ще 5 громад уклали понад 10 допорогових угод:

 • Виконком Гадяцької міськради — 22 угоди на 1,9 млн грн;

  • 17 — за ТОВ “Гадячшляхбуд”.

 • Виконком Комишнянської сільради — 19 угод на 3,2 млн грн;

  • 14 —  за ТОВ “КВА”. 

 • Управління комунальних ресурсів Миргорода — 17 угод на 2,6 млн грн;

  • 16 — за ПрАТ “Миргородський Агрошляхбуд”.

 • Виконком Решетилівської сільради — 14 угод на 2,6 млн грн,

  • усі з ТОВ “ДК Автошлях”.

 • Виконком Піщанської сільради — 17 угод на 243 200 грн,

  • усі з ТОВ “Облбуддор”.

 

Інші громади поки що на етапі менше, ніж 10 допорогових ремонтів.

Хто заробляє «в обхід» прозорості

Як і обіцяли, далі про підприємства, які на малих договорах заробляють великі кошти. Наступна добірка складена на основі вартості цьогорічних договорів, отриманих напряму. 

Ексклюзивні підрядники на службі одного міста

У цьому блоці мова про підрядників, які здебільшого живуть з бюджету однієї громади. 

 

Пирятин

ФОП Демченко Анатолій Володимирович — 53 угоди на 8,9 млн.


За даними аналітичної системи YouControl, підприємець зареєстрований у селі Валки Прилуцького району Чернігівської області. Як ФОП займався роздрібною торгівлею і вже понад 5 років будівництвом доріг.

За даними clarity-project, з 259 переможних закупівель ФОПа, на Пирятинський виконком припадає 98,1% лотів, а це 40,4 млн гривень. 

Варто відзначити, що ФОПа можна назвати великим бенефіціаром дрібних лотів: вони складають 92% тендерного успіху підприємця. Відтак дані про наявну в нього техніку і працівників ми знайшли в документації далекого 2020 року. Тоді до освоєння півмільйонного договору мали залучити разом з директором 4 працівників та 5 одиниць орендованої техніки.

дані з prozorro

Цей тендер вивів нас на єдиний цікавий зв’язок. 

Техніку ФОП орендував у такого собі ПП “Шляхрембуд  № 17”, яким керує Симонян Артавазд Араратович. Підприємство також з Прилуцького району.  Має 7- річну історію і сумнівну славу. 

У 2020 році, вийшло розслідування nikcenter «Дорожній клан». Журналісти проаналізували бюджети дорожніх ремонтів у Центральному районі Миколаєва з 2017-го до 2020-го. Вийшло, що із 94,4 млн грн, виділених на ремонти доріг, підприємства, пов’язані з Артаваздом Симоняном, отримали 97 підрядів на загальну суму 53,7 млн грн! Левова частка — без конкурсу. Знайома історія? 

Загалом з 2016 року підприємство ПП “Шляхрембуд  № 17” перемогло у 87 закупівлях на суму 70,32 млн грн. З Пирятином у ПП було 39 угод на 8,7 млн грн. Більшість припали на 2021-2022 роки. 

У 2023-2024 ПП “Шляхрембуд  № 17” в тендерах участі не бере, на відміну від ФОП Демченко.

дані з YouControl

 

 

Полтава

ТОВ “Трансдорком” —  цьогоріч отримало 15 допорогових угод на 2,7 млн грн. 


Підприємство існує 4 роки і має вельми широкий профіль — аж 141 вид діяльності. 

Власником підприємства є Олексій Харченко, якого колеги з Полтавщини пов’язують з командою Олександра Мамая. 

Пан Харченко був директором КП «Декоративні культури», звідки і потрапив в реєстр корупціонерів за розтрату майна шляхом зловживання службовим становищем.

дані з YouControl

Активно брати участь у ремонті доріг ТОВ “Трансдорком” почало з 2023 року. За цей час товариство стало переможцем у 30 закупівлях на суму 59,36 млн грн. Все це гроші з бюджету Полтави, адже у підприємства тільки два замовники:

 • УЖКГ Полтави — 26 угод на 45, 7 млн грн;
 • Полтавське КАТП 1628 — 4 угоди на 13,6 млн грн.

дані з YouControl

 

 

Решетилівка

ТОВ “ДК АВТОШЛЯХ” —  цьогоріч вже отримало 15 угод на 2,6 млн грн.


Це відносно нове підприємство, йому всього 2 роки. Очолює товариство експосадовець Сергій Ганюшкін. Він свого часу працював заступником начальника ВП Полтавська дистанція колії Південної залізниці.

Його репутацію можна назвати найбільш чистою, ані тобі кримінальних проваджень, ані сумнівних пов’язаних осіб та зв’язків. У нашу першу пʼятірку його привела любов до «допорогів» і відданість Решетилівській міській раді. 

За 2 роки існування він став переможцем у 90 закупівлях на суму 23,6 млн грн. 95% склали угоди з решетилівським виконкомом — 86 договорів на 22,8 млн грн. 

дані з clarity-project

 

 

Ветерани дорожніх ремонтів: досвідчені та дискредитовані

У цьому блоці мова про два давніх та потужних підприємства, які мають великий сумнівний шлейф, і обидва, серед іншого, мають наявні кримінальні провадження щодо злочинів у сфері діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг (ст.364 КК України). Наголошуємо, наявність кримінальних проваджень не дорівнює доведеній провині, але може свідчити про корупційні ризики. 

 

 

ПрАТ “Миргородський Агрошляхбуд” — цьогоріч вже отримало 21 допорогову угоду на 3,3 млн грн. 


Загалом підприємство існує 25 років. Керівником компанії є Олександр Широкий, а кінцевим бенефіціаром – Микола Патенко. Останній є чинним членом виконкому Миргорода і пов’язаний із 6-ма чинними підприємствами, які мають відношення до будівництва доріг та вантажної техніки. 

дані з YouControl

За даними YouControl, товариство було притягнуто до відповідальності за вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів.

У квітні цього року Антимонопольний комітет наклав штраф  за змову на закупівлі послуг з ремонту доріг Миргорода. Очікувана вартість предмета закупівлі становила 4 млн гривень. Докладний портрет підприємства ми розбирали днями

Додамо, що з 2016 року підприємство має в активі 1 052 переможні закупівлі на суму 473,17 млн грн. З них  207 млн — від структур Полтавської області. Тендерів на 156,1 млн грн — з відділом капітального будівництва Миргородської міської ради.

дані з clarity-project

 

ТОВ “ДРСУ ПОЛТАВА” — цьогоріч вже отримало 35 допорогових угод на 5,4 млн грн. 


Товариство існує 18 років. Зареєстроване в Полтаві, у квартирі житлового будинку. Власниками товариства є Олег Денисенко та Наталія Прядка. 

За даними clarity-project, товариство має зв’язок із чинним депутатом «Слуги народу» Подільської райради Полтави Олександром Сутягіним, який до певного часу обіймав посаду комерційного директора підприємства.

За даними YouControl, ТОВ фігурує у кримінальному провадженні за злочини у сфері діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг (ст. 366, 367 КК України) та злочинів проти власності (ст. 191 КК України).

Загалом з 2016 року товариство перемогло у 557 закупівлях на суму 354,6 млн грн. 

Найбільше угод ТОВ “ДРСУ ПОЛТАВА” отримало від ДП “Агентство місцевих доріг Полтавської області” —  на загальну суму 129,3 млн грн. УЖКГ Полтави посідає другу сходинку за вартістю угод — 65,5 млн грн.

дані з clarity-project

 


Підприємств, які активно заробляють на допорогових та непрозорих закупівлях, в області значно більше. Ми навели приклади тих, хто отримав найбільше підрядів у 2024 році. 

У системі закупівель, яка мала стати засобом ефективного використання бюджетних коштів, «допороги» — якщо не золота жила, то доволі вагомий ризик для одних та інструмент збагачення для інших. 

Ми розповіли вам це тому, що шлях в обхід тендера в окремих громадах є системним. Це пряма дорога до зловживань, від яких потерпає не абстрактний бюджет, а громадяни. 

Тож тепер, обминаючи чергову яму на дорозі, ви можете не гадати, а чітко розуміти, куди пішли ваші податки, кому, і хто за це відповідальний.

 

За  матерілами джерела


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися