
Загалом у Полтавській області зареєстровано три звернення від засуджених, які хочуть, щоб їх обміняли на українських військовополонених.
Новини про державну зраду завжди викликають емоції. Такі історії змушують нас замислитися, чому люди, наші співвітчизники, які все життя прожили в Україні, працювали, спілкувалися з сусідами та, здавалося б, були частиною своєї громади, зрештою опиняються на боці ворога.
Одна з таких історій сталася в Кременчуці, де жив 62-річний Володимир Кузнєцов (на фото), який родом із Вінниччини. У 2014 році він зробив вибір, який, у підсумку привів його до тюремної камери.
Фатальна зустріч у окупованому Криму
Початок цієї історії можна знайти у матеріалах вироку Крюківського районного суду Кременчука, де вказано, що в липні 2014 році, Володимир Кузнєцов вирушив на відпочинок до Криму. На той момент півострів уже був незаконно анексований росією, однак багатьох українців це не зупиняло – хтось їздив туди за звичкою, інші–через брак альтернативи, а дехто, можливо, вже тоді відчував прихильність до нової влади.
У липні 2014 року, перебуваючи у Криму, Кузнєцов встановив контакт із представниками ФСБ росії. Спочатку це могло здатися звичайною розмовою, можливо, навіть дружньою. Але, як показали подальші події, ця зустріч стала поворотною у його житті. У якийсь момент чоловік, незадоволений українською владою, погодився на співпрацю. Чи було це рішення продиктоване ідеологічними переконаннями, чи, можливо, фінансовими мотивами – судові матеріали не дають однозначної відповіді. Але факт залишається фактом: упродовж 2014-2019 років засуджений збирав та передавав секретну інформацію про військових, економічну ситуацію та мобілізаційні ресурси, що могла загрожувати безпеці України.
Як працюють сучасні шпигуни
Раніше агенти для передачі даних використовували засекречені записки та невидиме чорнило, але зараз методи значно вдосконалилися. Кузнєцов використовував електронну пошту, однак не у звичному форматі. Щоб уникнути ризику викриття, він створював чернетки листів з файлами, де оприлюднював інформацією про українських військових, додавав до них текстові повідомлення або файли, а потім просто давав доступ до акаунта своїм кураторам у ФСБ. Така схема працювала 5 років, поки один інцидент не привернув увагу правоохоронців.
Списки військових – у руках ФСБ
У квітні 2019 року Кузнєцов передав своїм кураторам дані про працівників підприємства ПАТ «Джей Ті Інтернешнл Україна», які перебували на військовому обліку. Серед них були й учасники бойових дій. Разом із цим, він надав російським спецслужбам інформацію про офіцерів запасу, солдатів і сержантів із мобілізаційними розпорядженнями.
Служба безпеки України викрила діяльність Кузнєцова, і порушила проти нього кримінальну справу.
Суд та вирок
Крюківський районний суд Кременчука розглянув усі докази та визнав Володимира Кузнєцова винним у державній зраді. Підсудний повністю визнав свою провину та висловив каяття. Це врахували як обставину, що пом’якшує вирок. Проте, враховуючи тяжкість злочину, суд не міг винести умовне покарання. У результаті шпигун отримав 12 років позбавлення волі.
«Хочу к своим»: зрадники чекають на обмін
Історія Володимира Кузнєцова не закінчилася навіть після вироку. Виявилося, що він потрапив до списку проєкту «Хочу к своим» – це ініціатива органів державної влади України, в межах якої засуджені за державну зраду чи співпрацю з росією можуть погодитися на обмін на українських військовополонених.
Фактично це означає, що ті, хто працював на російську окупаційну владу, можуть виїхати в рф в обмін на наших захисників, які перебувають у російському полоні. У листі очікування на можливий обмін Кузнєцов знаходиться вже понад 9 місяців. Зокрема, станом на зараз у Полтавській області зареєстровано загалом три звернення від засуджених, які хочуть скористатися цією можливістю.
Хто з Полтавщини хоче возз’єднатися з росією
Шестаков Віктор Феофанович (на фото) – проросійський журналіст та активіст. Засуджений за підривну діяльність проти України в інформаційній сфері (ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 436-2, ч. 3 ст. 436-2, ч. 1 ст. 70 Кримінального кодексу України) на 15 років позбавлення волі.
Чоловік керував такими місцевими громадськими організаціями, як «Руський рух України» у Полтавській області, «Руська община Полтавської області», «Руська співдружність», а також був уповноваженою особою від «ППП» («Партія Політики Путіна»). Виготовляв на замовлення представника іноземної організації тексти статей, що містять антиукраїнську пропаганду.
Наразі Шестаков знаходиться у Кам’янській виправній колонії. Написав заяву на обмін у липні 2024 року й чекає на нього вже 7 місяців.
Дмітрієв Олександр Вікторович (на фото)– колишній поліцейський відділу реагування патрульної поліції Куп’янського районного відділу поліції ГУНП в Харківській області. Засуджений за пособництво державі-агресору (ч.2 ст. 111 ККУ) на 12 років за ґратами.
Відомо, що чоловік добровільно зайняв посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території Харківської області, здійснюючи, в тому числі, чергування, прийом заяв та повідомлень про злочини і події та їх документальне оформлення, відповідно до законодавства країни-агресора – росії. Чекає на обмін вже 9 місяців.
Дмітрієнко Юрій Володимирович (на фото)– колоборант, який засуджений на 15 років. Відомо, що чоловік встановив контакт та почав конфіденційне спілкування із працівниками іноземної спеціальної служби Федеральної Служби безпеки рф. Збирав та передавав протягом 2014-2019 років інформацію щодо розвитку суспільно-політичної, соціально-економічної та військової ситуації в Полтавському регіоні.
Мовою цифр
У 2024 році правоохоронці викрили 12 державних зрадників, четверо з яких мешкають на Полтавщині. За підсумками координаційної наради щодо боротьби з національною безпекою, прокуратура спільно з СБУ виявила та розслідувала злочини проти основ національної безпеки, скерувавши 73 обвинувальних акти до суду. Один з полтавських зрадників підтримував кремлівський режим, поширював антиукраїнську пропаганду та отримував кошти від окупантів. Йому присудили 15 років ув’язнення за державну зраду.
Чи поїдуть колаборнати у росію? Це залежить від багатьох факторів, зокрема, від переговорів між Україною та країною-агресоркою, а також від того, наскільки цінними будуть Кузнєцов та інші прихильники «руського миру» для російської сторони.
Нагадаємо, СБУ затримали кременчужанина за російську пропаганду.
Судитимуть неповнолітню кременчужанку, яка спалила позашляховик ЗСУ та намагалася знищити ще один.
Валерія Макряшина
Фото з відкритих джерел