
Фоторепортаж.
Минулого тижня у столиці Австрії, Відні, відбувся освітній візит лідерів десятьох українських громад, організований Greenpeace.
У межах візиту очільники міст, серед яких був і мер Кременчука Віталій Малецький, на практиці вивчали, як працюють "зелені технології" у Відні, як залучити інвестиції та партнерів для створення "зелених" об'єктів у своїх громадах. А також вони познайомилися з представниками муніципалітету Відня та Greenpeace Центральної та Східної Європи, щоб налагодити міцні та корисні контакти.
Поїздка організована Greenpeace в рамках проєкту "Зелене відновлення України" мала на меті ознайомити українських мерів з успішними "зеленими" об'єктами у Європі. Відень є одним із європейських міст, де «зелені» технології вже давно застосовуються ефективно та з користю для містян. Greenpeace переконаний, що успішний приклад Відня здатен надихнути очільників українських громад на втілення проєктів з відновлювальними джерелами енергії (ВДЕ) в Україні, демонструючи їх користь та економічну вигоду.
Сам мер Кременчука Віталій Малецький, на відміну від багатьох колег, з якими подорожував закордоном, про поїздку в соцмережах та на сайті мерії не повідомляв. Більше того, на офіційному сайті Кременчуцької міської ради, під час перебування мера у Відні, оприлюднили допис про передачу оснащення військовим і розмістили фотографію очільника міста. Можна було здивуватися – як так виходить, що наш градоначальник і нібито у відрядженні, а нібито у місті? «Кременчуцька газета» присвятила цьому невеликий матеріал: І за кордоном бути, і оснащення в Кременчуці передавати - Віталій Малецький роздвоївся?
Так ось, ще раз повторюємося. Поки мер їздив закордон, він, на відміну від колег по подорожі, про неї не інформував.
Тоді як, наприклад, Перещепинський міський голова Ярослав Цвіркун віщав з Відня постійно: то він прокоментував відвідування мерії, то сміттєзаводу тощо.
На Фейсбук-сторінці Красилівської міської ради Хмельницької області її очільниця Ніла Островська також постійно ділилася враженнями від крутих "зелених" місць Відня: «Сьогодні українські мери відвідали сміттєспалювальний завод, який дає 20 % теплової енергії на Відень, а також біогазовий завод, який переробляє 22 тисячі тон кухонних та зелених відходів на рік.
Завод виробляє з цих тонн відходів один мільйон кубометрів CO2-нейтрального біометану і, завдяки цьому, забезпечує 900 віденських домогосподарств екологічно чистим "біо природним газом"! Ще й скорочуючи викиди CO2 на 3 тисячі тонн на рік».
Тростянецький міський голова Юрій Бова також інформував громадян, що вивчає сучасні енергоефективні екологічні технології у Відні у себе на сторінці та на сторінці Тростянецької Міської Ради.
До речі, у Відні керуючий партнер CES Clean Energy Solutions Андреас Хельбль представив українським мерам "Генеральний майстер-план як інструмент модернізації українських громад" на прикладі Тростянця, що на Сумщині.
Саме ця компанія спільно з "ІC consulenten" розробила проєкт енергетичної модернізації українського міста. Міжнародні експерти розробляли план з червня 2022 до лютого 2023 року і він передбачає поступову повну відмову від спалювання газу на електростанціях.
Тростянець був в окупації з 25 лютого до 26 березня. Місто зазнало значних руйнувань від росіян.
За словами Андреаса Хельбля, відновлення Тростянця відбуватиметься комплексно і за новими, європейськими принципами. Перспективним для центру є теплова генерація із використанням біогазу, а для приватних будинків – індивідуальні теплові насоси. Також запропоновано будівництво сонячної електростанції на ділянці площею 13,5 га та дахових СЕС на тисячі приватних будинків. Очікується, що сонячна енергія зможе забезпечити до 77% потреб міста.
Наразі реалізація плану потребує близько €400 мільйонів інвестицій.
Дослідили мери міст України і енергію вітру: «Наша команда спільно з мерами українських міст відвідала вітроенергетичний парк Bruck/Leitha. Учасники екскурсії піднялися на вітряк і дізналися більше про використання вітряної енергії в Австрії.
Вітроелектростанція розташована приблизно в 45 кілометрах від Відня, в районі Брюк-ан-дер-Лейта у мальовничому ландшафті між Дунаєм та виноградниками. Історія об'єкту почалася у 2000 році і зараз є зразковою моделлю регіональної, дружньої до клімату, генерації електроенергії.
Особливістю вітроелектростанції Bruck an der Leitha є вітрова турбіна з оглядовим майданчиком, де під час екскурсії можна відчути силу вітру зблизька. Гіди піднімають гостей внутрішніми гвинтовими сходами на висоту 60 метрів. Подолавши 279 сходинок, на повністю заскленій платформі українська делегація спостерігала за лопатями ротора, які перетворюють енергію вітру в обертовий рух і виробляють електроенергію.
В Україні тема вітряної енергії є чутливою, саме тому вивчення найкращого європейського досвіду дозволить громадам ухвалювати коректні та дружні до клімату рішення»,- сказано у повідомленні Greenpeace: Green reconstruction of Ukraine.
Також очільники українських громад познайомилися з Фондом підтримки України при Секретаріаті Енергетичного Співтовариства в Австрії.
Цей Фонд був створений, аби зібрати кошти донорів і закупити необхідне обладнання для українських енергетичних компаній. Лише станом на кінець 2022 року Фонду вдалося закумулювати 155 млн євро на допомогу Україні і робота в цьому напрямку продовжується.
Під час зустрічі українські мери поспілкувалися із заступником директора Energy Community Дірком Бушле про те, як українські громади можуть залучити певне енергетичне обладнання, встановити сонячні електростанції. Учасники освітньої подорожі від Greenpeace отримали чимало корисної інформації, а головне - встановили важливі контакти.
Крім того, у рамках освітньої подорожі у Відень делегація українських мерів побувала в ООН
Екскурсію штаб-квартирою провели постійні представники України в організації. Очільники українських громад дізналися більше про структуру ООН, роботу різних департаментів. Також дипломати розповіли про можливості ООН, які міські голови можуть ефективно використовувати у своїх громадах.
Зокрема в ООН є багато програм підтримки для активної молоді. Постійні представники України наголосили на важливості вивчення іноземних мов, адже це можливість професійно зростати, подорожувати і напряму доносити правду про нашу країну міжнародним інституціям
Партнери віденського магістрату, урбаністичні експерти Urban Innovation Vienna презентували лідерам українських громад план "Без газу" для Відня та концепцію енергетичного співтовариства в Австрії.
З цікавого:
- Відень до 2040 прагне вийти "в нуль" по використанню газу та вугілля";
- 600 000 житлових одиниць у Відні отримують опалення і теплу воду за рахунок газу. Мета - перевести їх на децентралізовані опалення і тепло;
- рік тому урбаністи запустили тестову ініціативу «100 проєктів виходу з газу» , що на конкретних прикладах показав — велика декарбонізація можлива.
З 2021 до 2030 у Відні триває програма переходу на використання сонячних електростанцій. Мета амбіційна: якщо у 2021 р. споживання сонця становила 50 мегават, то у 2025 планується 250 мегават, а вже в 2030 - 800 мегават. Над програмою урбаністи працюють спільно з мерією Відня, активно залучають місцевих мешканців та підприємства.
За підсумками подорожі Ніла Островська написала:
«Мала честь бути однією з десятьох представників офіційної української делегації, яка відвідала місто Відень ( Австрія) на запрошення Greenpeace: Green reconstruction of Ukraine
Насичена кількаденна програма про досвід муніципальної влади у впровадженні новітніх технологій енергоефективності та поступової повної відмови від російського газу.
Вивчали досвід Відня у сферах:
- забезпечення багатоквартирних житлових будинків енергією від теплових насосів та сонячною енергією
- використання вітряної енергії, відвідали вітроенергетичний парк Bruck/Leitha
- суміжного використання сільськогосподарських угідь для встановлення сонячних батарей та вирощування сільськогосподарських культур
- розроблення стратегії міста майбутнього та участь у освоєнні грантових коштів міжнародних фінансових корпорації для зеленого відновлення України
- заходів, які впроваджують у Відні задля повної відмови від газу та викидів вуглецю до 2040 року
- роботу віденського сміттєспалювального заводу, початок історії якого сягає 1839 року (цікавий факт - у Відні з 2008 року заборонено захоронення сміття у сміттєзвалище, все переробляється і спалюється).
Відвідали представництво ООН У Австрії
P.S. На віденському балу не була, але зал бачила)
На відстані відчула ще більшу потребу боротися за нашу свободу, щоб ми мали такі ж самі цінності та можливості цивілізованого вільного світу!
Моя поїздка повністю профінансована організаторами».
Кременчуцький міський голова Віталій Малецький про подорож у соцмережах нічого по Австрію не згадав, а на засіданні виконкому, відповідаючи на запитання журналістки «Кременчуцької газети», стисло розповів, що привіз з Відня.
Олег Булашев