
Вже не перший рік соціальна сфера міста живе «по-мінімуму». Одні борги гасять – інші накопичуються.
На сьогодні у Кременчуці діє низка програм, згідно з якими надають пільги та соціальні гарантії мешканцям міської територіальної громади.
Як повідомили нашій редакції у відповідь на інформаційний запит із департаменту соціального захисту і питань АТО, це зокрема «Програма соціального забезпечення та соціального захисту населення Кременчуцької міської територіальної громади «Турбота» на 2021-2023 роки» (далі – програма «Турбота»*. Які заходи вона містить, дивіться окремо).
Міська комплексна програма «Захисник України» на 2021-2023 роки (далі – програма «Захисник України») стосується учасників АТО (ООС), бойових дій, сімей загиблих, постраждалих учасників Революції Гідності, внутрішньо переміщених осіб та інших. Нею регламентовано надання різноманітних місцевих пільг і соцгарантій. Програма передбачає зокрема й фінансову підтримку громадських об'єднань учасників АТО, ООС, волонтерських об'єднань тощо.
Проте найбільш фінансово вагомою є «Програма відшкодування втрат за рахунок місцевого бюджету за перевезення пільговиків автомобільним транспортом, електротранспортом та приміським залізничним транспортом». Як видно з інфоргафіки 1, обсяги цієї програми перевищують суму попередніх двох.
Тож пропонуємо зупинитися на певних пунктах міських програм, а головне — на питанні, як вони виконуються.
Що це за допомога від міста – 100 грн?
Щороку в бюджеті Кременчука передбачають кошти на одноразову матеріальну допомогу для містян. Фінансування відбувається в рамках програми «Турбота». Якщо члени відповідної комісії приймають позитивне рішення, громадяни можуть отримати гроші на лікування, поховання, а також у випадку, коли опинилися у складних життєвих умовах. Кременчуцька газета раніше детально розбиралася у питанні отримання матдопоги. Проте, якщо прослідкувати за видатками з міського бюджету, то видно, що виплат стає менше.
Так, на ці потреби з місцевого бюджету-2018 виплачено 13 млн 290 тис грн, у 2019 році – 10 млн 888 тис грн, у 2020 році – 10 млн 445 тис грн. На 2021 рік затверджена сума 10 млн 800 тис грн. У департаменті соцзахисту і питань АТО нагадують, що мінімальна сума наданої матдопомоги за вищезгадані роки складає 100 грн, максимальна – 50 тис грн. І тут виникає питання: чи у Кременчуці поменшало претендентів на матдопомогу, чи зменшились витрати на лікування або поховання?
Вочевидь, ні. Тоді чому місцева влада цього не помічає і не переглядає розмір видатків? Не можна не згадати, що протягом останніх років наше видання постійно піднімає питання про те, що кременчужанам затримують виплату «матеріалки». Інколи людина вимушена робити ту ж операцію власним коштом, не дочекавшись грошей із казни міста.
Із «комуналкою» ніби допомагають, але...
Пільги з місцевого бюджету на житлово-комунальні послуги надаються наступним категоріям громадян: Почесним громадянам міста, сім’ям загиблих воїнів-афганців, Заслуженим донорам України, особам з інвалідністю по зору, сім’ям загиблих (померлих) учасників АТО, ООС, Революції Гідності; учасникам-добровольцям АТО.
Як видно з відповіді департаменту соцзахисту і питань АТО, на відшкодування пільг за комунальні послуги населенню з місцевого бюджету перераховано підприємствам-надавачам послуг в 2018 році 943 тис 719 грн, в 2019 році – 1 млн 408 тис грн, в 2020 році – 1 млн 386 тис грн.
Кременчуцька газета поспілкувалася з містянкою, яка отримує ці пільги з місцевого бюджету. Вона є особою з інвалідністю по зору.
«Останнім часом мені нараховують частково 40% компенсацію. Так, за природний газ – 9 гривень на місяць, а за вивіз сміття – 12 гривень. Отак, 20 гривень виходить. А за вартісні компослуги (теплопостачання, гарячу воду, каналізацію тощо) – не отримую», – розповіла жінка.
Гроші на поховання
У міському бюджеті передбачені кошти на відшкодування поховання загиблих (померлих) учасників АТО (ООС), учасників бойових дій та тих, хто постраждав під час Революції Гідності. Про це нам нагадали в департаменті житлово-комунального господарства. Зокрема у 2018 році на ці потреби витратили понад 59 тис грн, у 2019-му – понад 32 тис грн, у 2020-му – понад 76 тис грн.
За гроші міста також ховають померлих учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС I, II та III категорій. У 2018 році для цього виділили з міського бюджету майже 150 тис грн, у 2019 році – майже 110 тис грн, у 2020 році – понад 230 тис грн.
Борг у понад 2 млн грн
Найцікавіше, що попри нинішнє здорожчання послуг та ліків, суттєвого збільшення видатків на «соціалку» у Кременчуці не спостерігається. Більш того, у міста є борги за минулі роки.
Так, у департаменті соціального захисту і питань АТО повідомили, що станом на 12 березня цього року кредиторська заборгованість за послуги, пільги, соціальні гарантії, які фінансуються з місцевого бюджету через вищезгаданий структурний підрозділ міськвиконкому, за 2019 рік складає 245 тис грн, за 2020 рік – 1 млн 758 тис грн. Нескладно порахувати, що загальна сума боргу – понад 2 млн грн.
Піар – важливіший, ніж допомога людям
Як видно, соціальна сфера Кременчука живе у скруті. І навіть за деякими статтями витрат – у борг. За цими цифрами стоять долі кременчужан, найбільш вразливих категорій населення. Люди, для яких ці виплати іноді є останньою надією.
При цьому на безкоштовну газету, тобто на свій піар, у міської влади гроші знайшлися: понад 9 млн грн виділили на виготовлення і розповсюдження «Кременчуцьких новин» протягом року. А цих коштів вистачило би і щоб погасити борги минулих років по «соціальці», і збільшити мінімальний розмір матеріальної допомоги, яка разах складає 100 грн. Приміром, на перевезення учнів можна «підкинути», аби до школи возили не лише учнів до 12 років, а всіх. Можна! Але писати красиві оди про себе, таких прекрасних, для кременчуцьких чиновників, певно, є більш пріоритетним.
*Які заходи містить програма «Турбота»
Надання матеріальної допомоги; фінансування оздоровлення в спортивно-оздоровчому таборі «Супутник»; допомога для проведення капремонтів будинків і квартир пільговикам; забезпечення продуктовими наборами і гарячим харчування окремих категорій громадян; послуги з перевезення окремих категорій громадян до дач (на час карантину з непоширення коронавірусу не діє); харчування бездомних осіб в пунктах обігріву (минулого року не виконувалось – авт.); перевезення учнів віком до 12 років, надання послуг (відшкодування) по похованню померлих громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, одиноких громадян та безхатьків; безкоштовне харчування учнів 1-4-х класів; надання пільг на оплату за комунальні послуги населенню; фінансування громадських об’єднань ветеранів та осіб з інвалідністю; щомісячна стипендія міського голови; відшкодування вартості навчання осіб з інвалідністю у вишах Кременчука та інші.
Нагадаємо, у Кременчуці розподілили понад 600 тис грн на матеріальну допомогу.
Як виплачується допомога на догляд за інвалідами.
Цікава бухгалтерія Кременчуцької телерадіокомпанії, яка випускає за 9 млн грн безкоштовну газету «Кременчуцькі новини».
Світлана Павленко
Фото Кирила Воронцова