Кременчуцька газета
П'ятниця, 14 Червня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

 

 

Ви є тут

Яким міг би стати Кременчук за проєктами студентів КрНУ

18 травня 2024 09:00

Погляд молоді на можливі зміни, що не потребують величезних коштів.

Незабаром випускники спеціальності «Дизайн» кафедри гуманітарних наук, культури і мистецтв Кременчуцького національного університету ім. М.Остроградського (КрНУ) презентуватимуть свої дипломні роботи у Міській художній галереї. Чимала частина з них – повноцінні дизайнерські проєкти, які можна втілювати у життя: у поліграфії, соціокультурній сфері нашого міста, оновленні та благоустрої вулиць.

Днями ми побували у кабінетах кафедри гуманітарних наук, культури і мистецтва на секції дизайну та побачили, про які саме розробки йдеться.

Культурні хаби, зелені зони, реконструкція Міського палацу культури чи краєзнавчого музею, брошури та довідники для туристичних прогулянок. Якби не війна, а чиновники приділяли більше уваги таким розробкам, то не захмарні кошти міського бюджету можна було б відродити яскравий, колись дуже прогресивний Кременчук. Адже наше місто розташоване на перетині декількох природних зон: степу, водосховища та лісів. Тому є унікальним і мало б заслужено стати окрасою області. Так вважає завідувач кафедри гуманітарних наук, культури і мистецтв КрНУ, доктор історичних наук, професор Володимир Маслак.

«Завдання колективу кафед­ри – це збереження самобутності українського народу, культурної пам’яті (історії, мови, мистецтва), його унікальності. Тож тут ми проводимо різноманітні науково-популярні, публічні лекції, а при узгодженні курсових робіт намагаємося, щоб студенти звертали увагу на мистецьку регіональну спадщину. Тобто, на її людей, творчість, відродження наших традицій та пам’яті про визначних особистостей. Декілька років тому ми пропонували у проєкті «Громадського бюджету», наприклад, щоквартально оформлювати у Кременчуці рекламні тумби інформацією та світлинами відомих містян: таких, як композитор Дмитро Тьомкін, першу леді-юристку з Кременчука Катерину Флейшиць, інших. Таких громадян у Кременчуці завжди було немало, не побоюсь сказати, навіть більше, ніж у Полтаві, адже ми двічі ставали центром Полтавської губернії. Проте оскільки Кременчук–промислове місто, у культурному плані Полтава була розпіарена більше»,–резюмує професор.

Унікальні тематичні постери

Завідувач кафедри показав нам один із проєкт КрНУ, що стосується відомого архітектора Полтавщини, автора дизайну українського «Тризуба», дизайнера перших українських грошей – Василя Кричевського. Окрім іншого, він був фундатором стилю українського модерну в національній архітектурі, одним із засновників і перший ректор Української Академії мистецтв.

У 2023 році йому б виповнилося 150 років. Тож студентка Катерина Писаренко розробила постери до цієї події, зобразивши у кожному напрямки його творчості: архітектуру, живопис, кінематографію.

«Також, у 2021 році у Міській художній галереї презентували виставку, присвячену творчості всесвітньовідомого живописця і скульптора, уродженця Крюкова – Мане Каца. Наші студенти та випускники брали у ній участь», – розповідає доктор Ph.D з мистецтвознавства, доцент кафедри гуманітарних наук, культури і мистецтва Віктор Осадчий та показав відповідні постери.

Стиль та дизайн етнографічного музею КрНУ

На кафедрі зауважують, що за схожою тематикою графічні постери створила для кімнати етнографічного музею при університеті студентка Валерія Тітова. Її роботи тематично відповідали напрямкам: фольклор, орнамент, вишиванка, гончарство тощо. Прессекретарка КрНУ Лариса Артьоменко зауважує, що у цій роботі дівчина не лише зобразила свою ідею–як може по-сучасному та водночас автентично виглядати музейна кімната, а й виміряла та розрахувала дизайнерські рішення: розміщення рушників, предметів ужитку, інших меблів, сволоків на стелі – за принципом, як колись вони розміщувалися в українських хатах. Між сволоками – гармонійно вписане освітлення.

Логотипи та бренди

Нещодавно КрНУ заключило договір із Державним підприємством «Український науково-дослідний інститут вагонобудування» («УкрНДІВ»). Для цього закладу випускниця університету Карина Гонтарева розроблятиме фірмовий стиль та брендування рекламної продукції. Ще одна студентка 4 курсу – Поліна Горошко – підготувала для держпідприємства презентаційний каталог. Про це розповів Осадчий, показуючи ще одне брендування – фірмовий стиль для штабу «Волонтери Кременчука», розроблений у 2022 році випускницею Анастасією Гречкіною.

Додаток туристичних маршрутів «Де-не-де»
До речі, вищевказана Поліна Горошко виборола декілька нагород на Всеукраїнських дизайнерських конкурсах. Одна з них – обкладинка та ілюстрації до книги любовної лірики Ліни Костенко. Сьогоднішня її дипломна робота – це розробка–застосунок у вигляді мобільного гіду маловідомими місцями України під назвою «Де-не-Де». Для нього вона розробила авторський шрифт, логотип, ідею додатку.

«Тут головна концепція полягає у тому, щоб мешканці невеликих чи інших міст ділилися локаціями і місцями, які відомі лише їх жителям, але можуть бути цікавими туристам. Крім того, через війну у наших містах багато біженців. Їм цікава історична і культурна спадщина цих територій, бо вони обрали це місце для тимчасового проживання, а отже, і туристичного та культурного дозвілля. І так, як в інтернеті може бути лише поверхнева інформація, у застосунку жителі зможуть ділитися не тільки адресами цікавих місць, а й просувати тут туристичні маршрути. Тобто, у додатку місцеві мешканці зможуть додавати описи, лишати відгуки, фото тощо», – прокоментувала Поліна.

Навчаючись, юна дизайнерка паралельно працює у компанії розробника мобільних застосунків. Тож планує запатентувати розробку в Інстаграмі та поширювати її серед молоді.

«При університеті ми допомагаємо студентам отримати свідоцтво «Авторського права на твір», який уже є у двох здобувачів освіти спеціальності «Дизайн». Після чого вони можуть передавати авторське право за окремий гонорар від зацікавлених підприємців», – розповів Осадчий.

«Визначні архітектурні пам’ятки Кременчука»

Один із проєктів – каталог про стародавні будівлі нашого міста на тему «Визначні архітектурні пам’ятки Кременчука» – презентувала студентка КрНУ Аліна Остапенко.

«Каталог представлятиметься і як сувенірна продукція, і як туристична, щоб показувати гостям нашого міста відомі архітектурні пам’ятки. Адже наш Кременчук наповнений як веселими, так і сумними подіями, цікавими пригодами та значимими місцями. Каталог розробляла разом з очільницею краєзнавчого музею Аллою Гайшинською.

Тож для мене це було не лише збором інформації, а й повноцінним дослідженням – з підбором фотографій тощо», – розповіла Аліна.

Та показала на проєкті світлини Будинку для спостереження за рухом по Дніпру, Жіночої Маріїнської гімназії, собору Святого Миколая Чудотворця, Будинку Благодійного товариства та інші. Студентка мріє, щоб міське керівництво звернуло увагу на дану ідею та втілило її у життя, видавши каталог дівчини на широкий загал.

«Пори року» на бульварі Українського Відродження

Звернемо увагу, що встановлені уздовж приміщення КрНУ лавки – частина одного з проєктів, коли біля 1-го корпусу університету проєктували створення ландшафтного дизайну у виглядів зелених садів. А неподалік пропонували реалізувати ще один цікавий проєкт студентів з благоустрою бульвару Українського Відродження (колишній бул. Пушкіна) під назвою «Пори року».

Відповідно до нього, біля кожного із 4-х фонтанів з’явилася б плитка різних кольорів: у відповідності до пори року, висаджені спеціальні сорти дерев, забезпечене якісне сучасне функціональне обладнання.

Оновлений МПК – з автентичними елементами

Міг би бути реконструйований і Міський палац культури, вітраж якого (авторства українського художника-монументаліста Івана-Валентина Задорожного) вважається одним з найбільших в Україні. Так, цікавий проєкт з білими декорованими українським орнаментом колонами, вирізьбленими з дерева квітами на стінах палацу, реставраціями стель захистив у 2020 році студент Ілля Осадчий.

«Саме кременчуцький Міський палац культури вважається одним з найкращих в області та Україні. Наш студент розробив дизайн кімнат зі збереженням автентичності і покращенням та виведенням інтер’єрів 80-х років ХХ століття у більш сучасні», – розповідає кременчуцький архітектор, старший викладач кафедри Олексій Мацак.

Як і краєзнавчий музей

Не так давно студенти КрНУ презентували безкоштовний проєкт реконструкції та благоустрою Кременчуцького краєзнавчого музею. Зауважимо, у відновлення цього закладу останні роки вкладалися мільйони гривень з міського бюджету.

І нещодавно про реконструкцію другої сторони садиби музею за проєктом від розробників університету зацікавилася очільниця управління культури Ірина Вологодська.

Арт-центр з водонапірною вежею

Родзинкою проєктів, а колись і Кременчука, міг би стати арт-центр на території, де розміщена водонапірна вежа на Водоканалі.

Проєкт з ревіталізації (відновлення та повернення до життя, ред.) авторів-студентів Олени Соколової та Даніеля Сухоноса під керівництвом Мацака передбачав оновлене культурне середовище з рекреаційними функціями та облаштуванням всередині башти кафе, планетарію, виставкового музею.

Мацак зауважує, що в роботі тут розглядали і площі, які прилягають до водонапірної вежі, включаючи суміжні прибудинкові території.

Викладачі наголошують, що усі міські проєкти були б для міста безоплатними. Сподіватимемося, що рано чи пізно, зокрема, у післявоєнний час, на них більше уваги зверне міська влада.

Студенти-дизайнери КрНУ підготували чудову фотовиставку «Барви нашого життя»

Замість Пушкіна - різнобарна краса: як зараз виглядає Бульвар Українського Відродження у Кременчуці

Як би міг виглядати центральний бульвар Кременчука, музей чи палац культури: ідеї і розробки КрНУ

День науки в КрНУ: з дактилоскопією та макетами цеху, переробленого під арт-об’єкт і, навіть, скелетом

 

 

Ліна Романченко

колаж Ігоря Борисенка


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися