Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 18 Серпня 2022
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Земельні махінації на Полтавщині, і до чого тут чоловік екс-дружини співака Олександра Пономарьова – Тарас Чекурда

 

12 вересня 2021 09:00

В усьому має розібратися слідство.

Від 1 липня земля в Україні стала товаром. На ній можна заробити,  і про це, вочевидь, заздалегідь поміркували ті, хто «підготувався» до земельних махінацій. Кременчуцька газета продовжує* серію матеріалів стосовно оборудок із землею, які відбуваються у новоствореному Кременчуцькому районі. Ми відстежуємо розвиток подій навколо пайовиків ТОВ «Полтавазернопродукт» («ПЗП»), серед яких дехто (як, наприклад, пенсіонерка Валентина Куницька) навіть не знав, що вже не є пайовиком цього підприємства, а натомість має договір оренди з ТОВ «Райземінвест -2017».

Ця історія своїм корінням сягає кількох років давнини. Тоді один із керівників виробничих підрозділів ТОВ «Полтавазернопродукт» (базується у Глобиному) перед звільненням, схоже, зробив так, аби заднім числом, а то й без особистої участі пайовиків переоформити договори оренди землі на інше підприємство, яке згодом сам і очолив.

Але пані Куницька не здалася і виводить шахраїв на чисту воду, намагаючись відстояти правду і свою землю. По-перше, жінка навіть не знала, що навколо її ділянки точаться судові дебати, а її інтереси представляє адвокатка Лілія Бехтер. Мало того, як виявилося згодом, пенсіонерка навіть не знала адвокатку і, відповідно, не давала жодного дозволу на ведення своєї справи!

По-друге, Куницька вже написала звернення у Полтавську обласну прокуратуру. У ньому вона  вказала на протиправні дії посадовців Криворудської сільської ради, внаслідок  яких земля жінки перейшла без її відома до іншого управителя.

«22.07.2021 я звернулася до Глобинської окружної прокуратури в порядку ст. 214 КПК (Кримінального процесуального кодексу – ред.) України із заявою про вчинення кримінального правопорушення, зокрема службовими особами Криворудської сільської ради, а саме підробки мого підпису у довіреностях та журналах реєстраційних дій.

За даним фактом відомості внесено до ЄРДР (Єдиного реєстру досудових розслідувань – ред.) за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.366 Кримінального кодексу України. Цього ж дня мене визнано потерпілою, допитано в якості потерпілої. Відібрано зразки мого почерку та підпису», – сказано в документі.

Куницька просить правоохоронців опитати секретаря Криворудської сільради для підтвердження факту того, що вона не приїжджала до цієї сільської ради, аби видати довіреність. А також вважає за потрібне вилучити для проведення відповідних експертиз оригінали журналів проведення реєстраційних дій за 2019 рік (де містяться нібито підписи жінки) та оригінали довіреностей, які залишилися у сільській раді.

Крім того, жінка просить опитати Тетяну Мареху та Марію Куценко, які здобули її підписи та присилали макет довіреності від сільської ради поштою без будь-яких підписів. Також просить призначити почеркознавчу та технічну експертизи документа з метою підтвердження факту підробки підпису заявниці в довіреностях, угоді про дострокове розірвання договору оренди землі з «ПЗП» та договорі оренди з ТОВ «Райземінвест-2017», або встановлення факту вдрукування тексту після підпису жінки на чистому аркуші.

Крім того, Куницька написала скаргу до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської області на адвокатку Бехтер.

У скарзі Куницька пише, що 22 липня 2021 року їй стало відомо, що Бехтер (надавши свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю) без укладення із заявницею будь-яких договорів, без будь-яких погоджень та врозріз з інтересами Куницької, завідомо неправдиво повідомила суду про повноваження представляти її інтереси в Хорольському районному суді Полтавської області. Також надала суду оригінал ордера та неодноразово пояснювала, нібито діє у даному судовому процесі від імені Куницької під звукозапис.

«Повідомляю, що жодних договорів із даним адвокатом я не підписувала та не надавала їй повноважень представляти мої інтереси в будь-яких судових процесах. Також жодній особі не надавала повноважень та не доручала укладати будь-яких договорів із даним адвокатом. Побачила даного адвоката вперше 22 липня 2021 року у судовому засіданні, як і вона мене», – пише Куницька.

23 липня 2021 року суддя у цій справі винесла окрему ухвалу, адресовану кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури Полтавської області щодо даного факту.

«Вважаю, що викладені мною обставини, а саме представництво моїх інтересів без укладення договору і взагалі без жодних домовленостей, в розріз моїх інтересів є порушенням закону. Такий адвокат повинен понести кримінальну відповідальність і бути позбавлений права займатися адвокатською діяльністю. Окрім того, я передбачаю, що у даних спорах я не одна така потерпіла, у якої шахрайським шляхом забрали земельну ділянку.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст. 21, 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», прошу розглянути скаргу по суті та провести перевірку за фактами, викладеними мною.

Притягнути адвоката Бехтер Лілію Валеріївну, свідоцтво №1944 від 09.01.2018, до дисциплінарної відповідальності і застосувати до неї дисциплінарне стягнення – позбавлення права займатися адвокатською діяльністю. Про результат розгляду цієї скарги повідомити за вказаною мною у заяві адресою», – сказано у скарзі.

Голова кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської області Тамара Воротінцева заявила нашій редакції, що скаргу передадуть до дисциплінарної палати комісії та упродовж місяця вивчать. За цей строк приймуть рішення, про яке повідомлять скаржниці та адвокатці. Воротінцева не виключає, що в разі відкриття проти Бехтер дисциплінарної справи розгляд провадження може відбуватися за участі преси.

Також Куницька написала ще одну заяву до Полтавської обласної прокуратури. Адже вважає, що в діях Бехтер вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 4001 (представництво в суді без повноважень) КК України.

Тож, заявниця просила прокурорів прийняти та невідкладно зареєструвати подану нею заяву та повідомити їй письмово у встановленому законом порядку та терміни про початок досудового розслідування цього кримінального провадження.

Днями наша редакція отримала офіційного листа з прокуратури, в якому сказано, що за заявою Куницької відомості внесені до ЄРДР. Ми стежитиме за ситуацією. 

А поки вирішили відвідати село Крива Руда, де саме сталися земельні махінації, аби дізнатися думку селян щодо цих подій і зрозуміти, звідки «ноги ростуть».

У Кривій Руді люди розуміють, хто і як «мутить воду»

У селі ми поспілкувалися із багатьма людьми, і майже кожен із них розповів, що село розділилося на два табори. Одні захищають «Полтавазернопродукт», інші – «Райземінвест-2017».

Проте багато селян переконані, що правда має взяти гору, якою б вона не була, тому зацікавлені у розслідуванні резонансних земельних махінацій.

«У нас ці махінації із землею «повилазили» у 2017-2018 році. Тоді люди почали достроково розривати договори оренди з «Полтавазернопродуктом», і досі є такі випадки.

Тоді Сліпаченко був керівником цього підприємства, поки не створив інше. Тож, можливо, люди підписували договори оренди як із керівником підрозділу «Полтавазернопродукт», але не розуміли, що укладають договори з іншою фірмою», – припускає мешканка села Наталія Чернобиль.

Селянин Віктор Юрченко підтверджує твердження односельчанки:

«Я від самого початку пай здав у «ПЗП» і нікуди його не забирав. Так у мене і дружина там має пай.

Сусіди здали до Сліпаченка і не знали, що і як. Думали, що вони з «ПЗП», а як стали розраховуватися з ними, то дізналися, що це інша фірма...

Сліпаченко працював тут, приїхав до них... Мабуть, люди думали, що то директор, тому й переоформили. Їм по 80 років, текст не читали… Так і забрали їхню землю. А тепер ці люди кажуть: «Нам однаково, бо вмирати скоро»».

Своє задоволення роботою із «ПЗП» висловили мешканки села Людмила Онищенко, Оксана Личковаха та інші.

««Полтавазернопродукт» велику допомогу надає селу. На школу погляньте. Там встановлені вікна, класи оснащені оргтехнікою, є робототехніка», – говорить  Наталія Чернобиль.

«Полтавазернопродукт» нам надає все, що хочете: зерно, гроші, жом і все, що треба. Але зазначу, що конкуренти тягнуться так само ж», – додає Наталія Фесечко.

«Я із самого початку з «Полтавазернопродуктом». Мені пропонували перейти до інших. Але мене тут все влаштовує. Коли не звертаюсь за допомогою, то дають все. І коли звертаюся зненацька... Мені пропонували перейти, але залишаюсь тут і буду тут», – заявила Оксана Личковаха.

«Мені не пропонували перейти. Та я б і не перейшла! «Полтавазернопродукт» – фірма, яка працює давно, всі місцеві. А там хто, звідки  прийшов? Ці – наші! А там ще поперепродують наші паї, і шукай їх – хто і де», – переймається Наталія Фесечко.

А ще ми вирішили запитати, хто ж «вище», на думку селян, стоїть за Сліпаченком та фірмою «Райземінвест-2017».

Що відомо про Тараса Чекурду

У мережі Youcontrol.com.ua, сказано, що органом управління ТОВ «Райземінвест-2017» є загальні збори засновників. Кінцевими бенефіціарними власниками підприємства є Петро Сліпаченко з с. Семенівка Кременчуцького району (володіє 15% акцій) та Василь Данилюк з Івано-Франківської області (85% акцій).

Але селяни кажуть, що за цим підприємством стоїть Тарас Чекурда.

«Це ні для кого вже не секрет – за ними стоїть Чекруда, і люди про нього чують, і він приїздив сюди», – говорить Наталія Чернобиль.

Це підтверджує на камеру і Людмила Мовчан та інші.

Але не всі люди хочуть про це говорити. 

Зазвичай усі новини села обговорюють у магазині. Коли ми туди зайшли, мудра продавчиня заявила, що нічого не розповість – бо, якщо займе одну зі сторін конфлікту, втратить покупців, які до неї ходять.

Аби не компромітувати селян, ми пошукали дані про Тараса Чекурду в інтернеті. І здивувалися, що більшість негативних статей про нього видалена. Наприклад, у Вікіпедії написано, що він «український підприємець-новатор, державний службовець, меценат; співзасновник мережі дельфінаріїв «Оскар» та аквапарку «Острів скарбів»; співвласник меблевої фабрики «VMV Holding», учасник скандалів щодо рейдерських захоплень підприємств»... Але коли намагаєшся прочитати про рейдерство, то виявляється, що цей матеріал вже видалили.

Однак на міжнародному антикорупційному порталі «Поліграф» та «Прокурорській правді» ми знайшли дещо цікаве. Так, тривалий час Чекурда був переважно відомий як чоловік колишньої дружини популярного співака Олександра Пономарьова. Після одруження у 2013 році, якраз перед своїм призначенням гендиректором держпідприємства «Управління відомчої воєнізованої охорони» (входить у структуру Міненерго), Тарас Чекурда почав «сяяти» на світських раутах у колі публічних осіб як зі світу шоу-бізнесу, так і влади. Зазвичай на таких заходах його представляли як «молодого впливового чиновника», оскільки «головний начальник ВОХР» для вуха світської тусовки звучало якось непрезентабельно і незрозуміло. Але, повторимося, ідентифікували його насамперед як «чоловіка Віки Мартинюк, колишньої дружини Саші Пономарьова».

У скандалах же, особливо корупційних, Тарас Чекурда надто не «світився». Мабуть, єдиний раз, коли він потрапив у фокус критики ЗМІ, це була історія 2015 року, роздута захисниками тварин. Справа в тому, що Тарасу Петровичу після приходу до влади Януковича, з 2010 року почало таланити з кар'єрним ростом на державній службі. У нього стали водитися вільні гроші, які він вкладав у бізнес. Так з'явився один із найбільших у країні аквапарків «Острів скарбів» у курортній Кирилівці Запорізької області. Потім разом із партнерами Чекурда заснував ТОВ «Аквадельф» (зараз підприємство записано на матері Чекурди і його партнері Калганові), яке управляє мережею дельфінаріїв (у кількості трьох об’єктів). Останній з них побудували в курортному Трускавці 2015 року. Це дуже не сподобалося екоактивістам, оскільки тримати дельфінів у неволі, м'яко кажучи, не рекомендується. А якщо вже й тримати, то у справжній морській воді, якою у Карпатах, як відомо, навіть не пахне. Загалом екологи віднайшли в аквапарках Чекурди купу порушень – але скандал вщух без відчутних наслідків для нашого героя.

У пана Чекурди був різкий кар’єрний зліт вже у 22 роки. Тоді він почав власну трудову діяльність. Молодого хлопця без досвіду роботи і вищої освіти взяли одразу заступником голови правління ВАТ «Полтаваобленерго» – стратегічного підприємства з величезною кількістю персоналу і багатомільйонними оборотами коштів. Незабаром юний Тарас стає помічником гендиректора ТОВ «Укренергоконсалтинг». Цьому може бути тільки одне пояснення: знайомства і родинні зв'язки.

У 2005 році, одразу після Помаранчевої революції, 26-річний Чекурда стає заступником Георгія Дигама, директора з питань економічної ситуації групи компаній «Фокстрот». Ще до приходу Чекурди «Фокстрот» (на той момент один із найбільших рітейлерів) роздирав жорстокий конфлікт акціонерів. Незадовго до початку роботи нашого героя у «Фокстроті» заступницею генпрокурора України стає Тетяна Корнякова. Говорили, що Чекурда є її двоюрідним племінником.

Незабаром після приходу до влади «регіоналів», у 2010 році Чекурду перевели до Міністерства енергетики, де він три роки поспіль «стрибав» цікавими посадами в Департаменті фізичної безпеки і Департаменті промислової і економічної безпеки – поки у грудні 2013 року його не підвищили до гендиректора підконтрольного міністерству Державного підприємства «Управління відомчої воєнізованої охорони» (в народі більш відома як ВОХР). Це така собі «кишенькова армія» Міненергетики, серйозна силова структура з багатомільйонними оборотами, на плечах якої лежить охорона стратегічних об'єктів, як-от газо- і нафтопроводи, а також іншого добра, яке перебуває у підпорядкуванні міністерства. 

Важливо, що під час переділу сфер впливу в нафтогазовій галузі один із яких відбувався тоді, коли Чекурда очолив ВОХР (у 2013-му), з подачі тодішнього міністра енергетики Едуарда Ставицького (нині відомий як ізраїльський підданий Натан Розенберг). Але наскільки пов'язані ці факти з Чекурдою, нам важко судити. Так чи інакше, він протримався на чолі держпідприємства аж до 2016 року. А пішов звідти невдовзі після відставки уряду Яценюка, слідом за тодішнім міністром енергетики Володимиром Демчишиним.

До звільнення із ВОХР (і деякий час після) прізвище Чекурда спливало в контексті зловживань у цьому відомстві, але не як підозрюваного. Єдиним гучним кримінальним процесом, де Тарасу Петровичу довелося давати свідчення в суді (і то, в якості свідка), була справа про спробу замовного вбивства громадського активіста (дехто називав його рейдером) із Черкаської області Володимира Мартинюка в 2018 році.

А як щодо причетності Чекурди до «ПЗП»? У 2016 році його призначили директором департаменту безпеки агрохолдингу «Астарта» («ПЗП» – одне з провідних виробничих підрозділів агрохолдингу «Астарта» – ред.), а в 2017 році – директором департаменту управління земельними ресурсами агрохолдингу «Астарта». Опосередковано можна вважати, що саме тоді він зрозумів, які кроки можна здійснити, аби через підставних осіб мати землю на Полтавщині. 

Але в усьому має розібратися слідство. Проте, маючи великі кошти, Тарас Чекурда може і тут «проявити» себе – і слідство триватиме роками. 

Ми й надалі стежитимемо за справою і інформуватимемо вас про неї.

Стосовно коментаря про земельні махінації від самого Чекурди, то тут маємо засмутити читачів: з’язатися із ним телефоном, вказаним на його особистому сайті, не вдалося. Жінка, яка підняла слухавку, заявила, що номер належить їй, а не пану Чекурді.

Проте редакція надіслала Тарасу Чекурді листа на електрону адресу, яка також вказана на його персональному сайті. Чекаємо на відповідь і обов’язково її опублікуємо.

Нагадаємо, земельні махінації у Кременчуцькому районі, схоже, не обійшлися без чиновницького благословення.

 

Олег Булашев

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися