Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Вівторок, 28 Червня 2022
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Згадати про дитину і не потрапити на #ДошкуГаньби

25 лютого 2018 09:00
Згадати про дитину і не потрапити на #ДошкуГаньби

Тепер злісним неплатникам аліментів загрожують не лише виправні роботи та арешт, а й заборона ходити на полювання і навіть виїжджати за кордон чи керувати авто. На початку лютого санкції вже почали діяти. «Кременчуцька газета» детально розповідає, що змінилося в питанні призначення аліментів та які покарання передбачені для злісних неплатників.

Україні з 6 лютого 2018 року вступив у дію закон, який посилює відповідальність для неплатників аліментів. Вперше створено і запущено Єдиний реєстр боржників. Одні критикують закон через недосконалість процедур, називаючи його «античоловічим». Інші, навпаки, схвалюють за прозорість і можливість вивести «на чисту воду» злісних неплатників.

Сотні тисяч боржників винні мільярди гривень

А таких чимало. За офіційною статистикою Міністерства юстиції, в Україні зареєстровано 500 тисяч проваджень щодо стягнення аліментів. З них майже 100 тисяч батьків чи матерів мають заборгованість понад 3 місяці.

У Кременчуці лише в Крюківському районі  на аліментників-боржників заведено 1450 виконавчих впроваджень. З них 500 кременчужан заборгувало перед дітьми за 6 місяців і більше. До речі, злісними неплатниками є не лише батьки, а й матері. Таких десь 10 %. Є неплатники аліментів, які заборгували перед трьома, а то й чотирма дітьми. Про це розповіла Кременчуцькій газеті заступниця начальника Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Марина Шевченко.

І це проблема не лише нашого міста. Експерти зауважують: раніше недосконалість чинного законодавства дозволяла недобросовісним батькам і матерям роками ухилятися від виконання своїх обов’язків. Тож прийняття закону про посилення відповідальності аліментників стало на часі.

«Кожне третє звернення, яке наразі надходить до офісу Уповноваженого з прав дитини, стосується саме стягнення аліментів. Точної цифри немає, але, думаю, що це мільярди гривень заборгованості. І це, перш за все, заборгованість перед дітьми», – зауважив уповноважений Президента України  з прав дитини Микола Кулеба.

Аліменти є власністю дитини

Це одна із головних змін, які регламентуються Сімейним кодексом України. Бо аліменти є лише власністю дитини, а не батька чи матері, які їх отримують. Також минулого року збільшено мінімальний розмір аліментів із 30 до 50% прожиткового мінімуму. З 1 січня 2018 року це грошовий еквівалент 1 тис 492 грн – на дітей віком до 6 років та 1 тис 860 грн – на дітей віком від 6 до 18 років. Також аліменти на двох і більше дітей визначає суд як єдину частку від заробітку, яка буде стягуватися до досягнення повноліття найстаршою дитиною.

У Міністерстві соціальної політики нагадують, що батько чи мати або інші законні представники, з якими проживає дитина, мають право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі: на одну дитину – однієї чверті; на двох дітей – однієї третини; на трьох дітей – половини заробітку платника аліментів. Але не більше 10 прожиткових мінімумів (відповідно до віку дитини) на кожну дитину.

Головні зміни: від заборони керування автівкою до арешту

Засоби примусового стягнення аліментів, які регламентуються новим законом, викликали чи не найбільше обговорень. Та найбільший резонанс буде лише через три місяці.

Тоді державні виконавці зможуть застосовувати 4 головні постанови до  боржників, які не сплачували аліменти півроку і більше. По-перше, обмеження виїзду за кордон. По-друге, заборона права керування автомобілем. По-третє, заборона володіння зброєю. По-четверте, заборона ходити на полювання.

Боржники будуть повідомлені про винесення постанови рекомендованим листом у 10-денний термін. Знімається постанова лише у випадку повного погашення заборгованості. (Протягом доби з виключенням із Єдиного реєстру боржників).

Як нагадали у Крюківському відділі державної виконавчої служби Кременчука, якщо людина не може погасити заборгованість понад 6 місяців, до неї можуть застосувати адміністративне стягнення. Адміністративні матеріали складають за статтею 183 Сімейного кодексу України і направляють до суду. Вже суд призначає зокрема соціально-корисні роботи на строк від 120 до 240 годин з відрахуванням 70% заробітку на користь дитини. Роботи можуть бути замінені 15 добами арешту.

У нашому місті виконання рішення суду за справами злісних неплатників аліментів знаходяться на контролі Кременчуцького міжрайонного відділу з питань пробації.

«Заворушилися» в основному жінки

Марина Шевченко розповідає, що кременчужанки, які за різних причин «фейково» розлучалися (приміром, щоб отримувати соціальні пільги або субсидії), тепер масово поспішили до виконавчої служби із заявами, що не мають претензій до своїх чоловіків. Оскільки є ризик, що батька позбавлять прав водіння автомобілем або він не зможе поїхати з родиною на відпочинок за кордон.

Також є вірогідність, що чоловік чи жінка, які розлучилися раніше, можуть помститися один одному. І можуть з’явитися так звані «фейкові» заяви. Коли аліментник платить через пошту чи банк, а батько чи мати (з ким мешкає дитина) йде до виконавця і повідомляє, що є борг, а далі просить: вводьте обмеження згідно з новим законом. Аби уникнути цього, юристи рекомендують проводити виплати на банківську картку із призначенням платежу «аліменти».

Правники також прогнозують, що з нововведеннями з’явиться  багато питань до боржників, які приховують свої доходи. Для таких ситуацій у Законі прописано, що при стягненні аліментів братимуться до уваги не лише доходи, а й витрати платника аліментів, наявність рухомого чи нерухомого майна. І якщо людина часто їздить за кордон, наприклад, має квартиру в елітному районі чи користується дорогим автомобілем, довести її платоспроможність у суді нескладно. 

#ДошкаГаньби вже в дії

Нова система стягнення боргів з аліментників стала ще прозорішою з того часу, як запрацював Єдиний реєстр боржників (erb.minjust.gov.ua), який запустило Міністерство юстиції України. Його вже охрестили #ДошкоюГаньби. Тепер заборгованість відстежується автоматично. У Крюківському  відділі державної виконавчої служби зазначають, що тепер необов’язково навіть подавати заяву. Державний виконавець сам може виявити заборгованість за 6 місяців.

Далі відомості до реєстру вносять одночасно з відкриттям виконавчого впровадження. Інформація про боржників, оприлюднена в реєстрі, буде доступна широкому загалу. Тож ризик бути занесеним у цей ганебний список може стимулювати виплачувати аліменти вчасно. Від 6 березня має запрацювати система щомісячного моніторингу закону про посилення відповідальності за несплату аліментів в дії з фіксуванням статистики і показників у регіонах.

Закордонний досвід: до вилучення водійських посвідчень не дійшло

Щодо побоювань, що новий закон про стягнення аліментів матиме репресивний вплив, то в Уряді заспокоюють: у зоні ризику – лише злісні неплатники аліментів. Тут можна навести приклад Чехії. Там обмеження боржників у керуванні автомобілем діють з 2013 року. І, як показує практика, такі покарання встигли себе виправдати, оскільки перші 50 приписів судових органів про вилучення прав не були доведені до виконання. Боржники одразу знайшли потрібні суми.

Про що варто знати

Якщо термін сплати заборгованості аліментів перевищує 3 місяці, відомості про боржника вносять до Єдиного реєстру боржників.

Стягнути аліменти з боржника, що проживає за кордоном, можливо відповідно до міжнародного договору України.

За бажанням батьки можуть укласти договір про сплату аліментів. Там має бути вказані сума виплат, строк їх погашення та інші умови. Такий документ підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.

Є питання? Проект Мінюсту в допомогу

На всі питання, що стосуються теми аліментів, можна отримати відповідь у рамках загальнонаціонального проекту «Я маю право!». 

Працює єдиний контакт-центр системи безоплатної допомоги за телефоном 0 800 213 103. Лінія викрита цілодобово і в межах України безкоштовна.

 

Олена Ліпошко

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

 

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися