Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понеділок, 8 Березня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Чотири місця у Кременчуці, які соромно показати туристам

15 жовтня 2019

Приїжджаючи до іншого міста, ми зазвичай звертаємо увагу на його історичні пам’ятки, цікаві будівлі..Однак часто враження псують зруйновані, захаращені споруди чи занедбані території. Кременчук не став винятком. Попри те, що центральна його частина влітку сяє різнобарвними квітами, у нас також є об’єкти, які вже багато років потребують особливої уваги.

В Умані є могила цадика Раббі Нахмана. Вона є місцем паломництва десятків тисяч прихильників хасидизму, адже вони вважають: якщо зустріти Новий рік Рош Ха-Шана біля його могили, то наступний рік буде дуже щасливим. Однак мало хто знає, що донька Нахмана, Сара, майже два століття тому жила у Кременчуці й похована на міському кладовищі у районі колишніх артскладів. Вона була улюбленою донькою цадика, і він дослухався до її думки. Для брацлавських хасидів Сара – праведниця.

Точне місце її поховання невідоме, тож на території колишніх артскладів облаштували невелику територію, на який колись знайшли надгробну плиту, де викарбувано ім’я праведниці.

  

На гроші хасидської громади кілька років тому побудували невеликий будиночок, бо так ведеться – зводити будинок на місці поховання праведника чи праведниці. Згодом навколо будиночка розмістили плити з надгробків, які знесли в одне місце.
Наразі це місце швидше нагадує пустир, ніж місце поклоніння.

Сам будиночок потрощений, дах згорів. Гранітні плити лежать у бур’янах і погонах дерев у людський зріст. Саме таку картину зараз побачать прихильники хасидизму або туристи на могилі праведниці.

Ну вул. Київський, неподалік від перехрестя з вул. В.Пугачова (у напрямку руху з центру міста), певно, всі кременчужани бачили недобудову у вигляді бетонних конструкцій (на фото ліворуч). Однак, можливо, на всі знають, що на цьому місті мав з’явитися автовокзал. Така ініціатива з’явилася в останні роки СРСР. Та ці плани не судилося втілити. Після розвалу Радянського Союзу гроші для цього проекту так і не знайшли.
Однак недобудова вже кілька десятеліть «притягує» не тільки туристів, а й підлітків. Саме вони у березні 2017 року знайшли тут людські рештки. За даними судово-медичного експерта, кістки пролежали у руїнах 1,5-2 роки. Тож, можливо, місцевій владі вже таки слід приділити увагу цьому об’єкту?

У самому центрі Кременчука, на вул. Гагаріна, знаходиться стадіон, який колись називали «Дормаш». Раніше він належав заводу дорожніх машин «Кредмаш». Але кілька років тому підприємство передало його на баланс міста.
На одному з засідань у мерії у 2017 році стало відомо, що влада вирішила реконструювати стадіон. Тут мали з’явитися бігові доріжки, місця для стрибків у висоту та метання ядра й інше. Також обіцяли зберегти футбольне поле. Воно мало бути з природним газоном, що дозволило б місцевій футбольній команді грати у Першій лізі.

Однак це залишилося лише у планах. Адже гроші з міського бюджету поки що передбачалися на підготовку проектної документації.

Тож зараз на стадіоні можна побачити кривий паркан, іржаве табло, занедбані лавки, і «втомлене» покриття футбольного поля.

Як стверджують місцеві історики, цьогоріч дамбі у Придніпровському парку виповнюється 90 років. Її будували для укріплення берегів Дніпра. Іспит на міцність кам’яна стінка витримала у 1931 році, коли у Кременчуці спостерігалися руйнівні повені. Однак останнім часом міцність дамби залишається під питанням, і це бачать усі, хто відпочиває у парку. Зазначимо, що у грудні минулого року адміністрація Кам’янського водосховища повністю передала споруду на баланс міста. У мерії зазначали, що дамба поступово руйнується, і прийняли її на баланс комунального підприємства «Благоустрій Кременчука». Однак грошей на капітальний ремонт захисної стінки у міському бюджеті немає. Тож час від часу місцями її «латають», але нові глибокі тріщини з’являються знов і знов.

У наступних номерах ми плануємо продовжити серію публікацій про зруйновані чи занедбані місця нашого міста.

 

Олена Сінтюріна

Фото Олександр Попенко 

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию
Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися