Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
П'ятниця, 19 Серпня 2022
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Легенда кременчуцького дзюдо Микола Гальченко: "Якщо спортсмен має за мету стати чемпіоном – то стане ним!"

12 вересня 2021

Засновнику дзюдо у Кременчуці - 75 років!

Сьогодні у Кременчуці продовжуються змагання в рамках дитячого Чемпіонату з дзюдо KREMEN CUP.

Як повідомив Кременчуцькій газеті віце-президент спортивного клубу «Кремень Дзюдо» Віталій Середа, цей турнір присвячено 75-річчю засновнику дзюдо у нашому місті Миколі Гальченку.

Змагання проходять на манежі стадіону "Політехнік.  Журналісти поспілкувались з тренером, екс-керівник кафедри фізвиховання в Кременчуцькому льотному коледжі  Миколою Гальченком, який 9 вересня відзначив свій день народження.

Розкажіть, як починався шлях дзюдо у Кременчуці.

- Після завершення Харківського педінституту я приїхав в Кременчук на роботу. Тут на стадіоні «КрАЗ» і почав  тренуватися. Зустрів хлопців, які самостійно займались самбо, без тренера. Я ж вже був кандидатом в Майстри спорту. Тож і організував спортивну секцію. Нам завод «КрАЗ» виділив приміщення, допоміг із формою. І зовсім скоро у складі команди «Авангард» виграли змагання з дзюдо Полтавської області.

Пізніше я на пів ставки пішов працювати на завод «Кредмаш».  Саме здали в експлуатацію новий палац культури цього підприємства і там був спортивний зал. За клопотанням профкому перед Всесоюзною спілкою профспілок ми відкрили спортивну школу із відділенням дзюдо. Також була там легка атлетика і фехтування. За два роки виховали двох майстрів спорту, я теж виконав норматив майстру спорту. Можна сказати, що я виховав їх (майстрів спорту, авт) більше двадцяти. Потім я перейшов працювати у спортивну школу «Спартак». Працював там з 1981 по 1989 рік.  Були тоді ще у Кременчуці  школи дзюдо на нафтопереробному заводу, заводі «Кредмаш» і спортивний клуб «Вертоліт» Кременчуцького льотного коледжу.  У тому клубі був затверджений Всесоюзний турнір на честь льотчика-космонавта Олексія  Леонова. Мене, як ведучого тренера Полтавської області,  попросили перейти до них на роботу.  Отож з 1989 року і по 2021 року  я пропрацював керівником кафедри фізичного виховання. Цього року звільнився.

За час заснування дзюдо в Кременчуці, яке найбільше досягнення можете назвати?

- Це мої вихованці. Серед них були чемпіони України, чемпіони області. Два мої учні стали потужними тренерами України. Віталій Середа і Василь Новік. Останній нещодавно отримав звання «Заслужений працівник фізичної культури і спорту України».

Як змінилось дзюдо з того часу, як його почали розвивати в Кременчуці?

- Дуже зміниоись. Зараз в Кременчуці є призери Чемпіонатів Європи і Світу, є учасниця останньої Олімпіади в Токіо Єлизавета Каланіна. Кременчуцькі дзюдоїсти мають високі результати, є власна  школа, працюють три Заслужені тренери України: Василь Волошин, Василь Новік, Віталій Середа. По масовості залучення спортсменів зараз у Кременчуці дзюдо лише поступається футболу.

Чи побільшало зараз в кременчуцькому дзюдо дівчат-спортменок?

- Так, дзюдоїсток стало більше. Показують гарні результати. Ось наша гордість – Єлизавета Каланіна, яка представляла Україну на останній Олімпіаді.

Як популяризували раніше цей вид спорту, а як зараз?

- Та своїми руками і своїми головами. Основнна база була в палаці культури «Кредмаш». Там ми проводили майже всі заходи як міського масштабу, так і обласного. Також мали зв'язок з тодішніми ЖЕКами, нас були секції в підвалах, напівпідвалах на тій же вулиці Перемоги, Першотравневій, на стадіоні «Кредмаш». Можна згадати тренерів – Сергія Середу, колишнього начальника міського управління спорту Олександра Мазура, який теж бкув тренером, Володимира Кочергу Він  Заслужений працівник фізкультури України. Вони вийшли і несли розвиток дзюдо у місті саме з тих підвалів.

Що побажати батькам, які хочуть віддати дитини в спорт, але вагаються?

- Спорт – важка робота.  Але вона в першу чергу виховує цілеспрямованість. Якщо спортсмен має за мету стати чемпіоном – то стане.  У житті кожної людини має бути ціль. Ось Народний мер Кременчука Олег Бааєєв теж був Майстром спорту із боротьби дзюдо. Це як приклад успішної людини. Не всі вихованці будуть в спорті! Хтось буде тренером, а хтось проявить себе в політиці, чи іншій галузі. Одне скажу: спорт виховує волю, характер!

 

Світлана Павленко

Фото Кирила Воронцова

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися