
Від часу повномасштабного вторгнення росії в Україну зроблено вже понад 20 тисяч брелоків із гільз від стрілецької зброї, перероблено понад 500 кілограм танків, понад 2 тисячі виробів з гільз різних калібрів, зенітної зброї тощо.
Сьогодні у Кременчуці, у рамках Міжнародного бізнес-форуму Urban Business Fest, відбувається зустріч підприємців Кременчуцької громади з іноземними партнерами.
Під час дискусійної панелі «Наближаємо перемогу та відбудову» кременчуцький підприємець Віталій Смірнов (на фото крайній справа) розповів, як під війни росії проти України розпочав перетворювати уламки ворожої техніки на сувеніри.
«Коли почалося повномасштабне вторгнення, то пішли перші запити з війни, і хтось із солдатів наших передав нам відстріляні гільзи. Тоді ми прикинули, що цього не потрібного, ворожого, буде накопичуватися в нас в країні все більше і більше. Тобто, ніхто себе ілюзіями не тішив, що це все закінчиться через день», – розпочав свою розповідь підприємець.
Віталій Смірнов також вказав, що згідно із інформацією, з відкритих джерел, станом на вересень 2023-го року в Україні уже накопичилось понад 1 мільйон тонн спаленої ворожої техніки.
«Уявіть собі масштаб проблеми. І саме дивне, що ті, хто кажуть, що війна закінчиться, там наша металургія запрацює, завдяки тому, що в нас цього добра хватає, то це не є так. Тому що переробити 1 тонну спаленого танку коштує понад 6 тисяч гривень. Його вага 41 тонна. Тобто, ви порахуйте, один танк переобити - це 240 тисяч гривень. Це просто до стану брухта. І вже зараз наші підприємства кажуть, що це невигідний з позиції бізнесу процес. Але в нас є свій підхід до цього всього. Ми можемо різати танки на сувеніри», - солова підприємця.
Він говорить, що саме із металу ворожих танків роблять брелоки.
«Наші підрозділи, з якими ми співпрацюємо, презентували дуло танку. Його там довжина 4 метри, вважать воно понад тонну. І от ми його потихеньку на 5 міліметрів ріжемо, ріжемо, ріжемо. Залучаємо кошти на сувенірну продукцію. Не можна сказати, що це бізнес. У нас цей проєкт був спрямований на те, щоб на початку війни згенерувати потік фінансів, який буде йти, допомогу нашому війську», - говорить кременчужанин.
На початку процесу переробляння ворожої техніки в сувеніри ніхто не думав, що на цьому далі будуть заробляти кошти.
«У кафе по місту були розставлені такі коробочки. Там було написано, якщо наші вироби вам припали до душі, то цим самим ви можете допомогти військовим. Я вам хочу сказати, що політ нашої фантазії широкий і великий: ми переробляли гільзи від стрілецької зброї, переробляли гільзи великого калібру, переробляли збиті ракети, збиті авіаційні бомби. Зараз випустили серію брелоків зі знищеного в Гостомелі вертольоту К-52. У нас є друзі з Гостомелі, які з ворожої форми шиють ляльки Вуду. Кожна лялька йде в сміттєвому пакеті з голками. У якоїсь немає очей, у деяких – рук чи ніг. І ці ляльки продаються за шалені кошти», - розповів підприємець.
За його словами, від часу повномасштабного вторгнення росії в Україну зароблено вже понад 20 тисяч брелоків із гільз від стрілецької зброї, перероблено понад 500 кілограм танків, понад 2 тисячі виробів з гільз різних калібрів, зенітної зброї тощо.
Окрім всього, Віталій Смірнов говорить, що зараз тісно співпрацює з такими самими підприємцями, які займаються схожою справою.
«Ми сплачуємо заробітну плату всім нашим підприємцям, які з нами співпрацюють», - говорить чоловік.
Світлана Павленко
Фото, відео Єгора Мовчана