Аналізуючи офіційні дані.
Уже рік у країні триває повномасштабна війна. Рік українці протистоять підступному ворогу, не шкодуючи ні матеріальних, ні фізичних ресурсів. Проте «кому війна, а кому мати рідна»–ці слова приходять на ум після аналізу заробітних плат лише 9 VIP-чиновників Кременчука за минулий рік.
«Кременчуцька газета» традиційно щомісяця оприлюднює рейтинг зарплат мера міста Віталія Малецького та членів його команди (а саме, скільки вони отримують на руки після відрахування). А цього разу пропонуємо ознайомитися, у скільки бюджету Кременчуцької міської територіальної громади обходиться їхнє утримання (тобто нарахування на їхні зарплати). Отже, без заспокійливого не рекомендуємо читати.
Але все по-порядку. Маючи відповіді на всі наші інформаційні запити, можна порахувати, що із міського бюджету Кременчука у 2022 році VIP-чиновники собі на зарплати «витягли» 8 млн 251 тис 686 грн.
Сюди входять безпосередньо оклади, індексації, відпускні, компенсація за відрядження, надбавки за вислугу, ранги, невикористані відпустки, премії за високі досягнення в роботі тощо. Треба пам’ятати, що кожен із членів команди Малецького у 2022 році щомісячно отримував і інші премії, а дехто навіть по три.
Проте, якщо звернутися до розміру власне окладів, то вони не такі і великі. За приклад візьмемо Малецького. Так у січні 2022 року йому нараховали зарплатню у 90 тис 752 грн, із них оклад–12 тис 552 грн. Найбільша нарахована зарплата була в жовтні того року – 151 тис 807 грн. Тоді оклад був 15 тис 142 грн.
Ось і виходить, що наші чиновники регулюють собі розмір зарплат різними виплатами, про які згадали вище.
Для порівняння, у січні 2022 року на зарплату Малецького і 8-ми членів його команди із бюджету громади пішло 625 тис 722 грн (загальна сума окладів склала 92 тис 170 грн), у жовтні (коли були найбільші нарахування в минулому році) на зарплату з бюджету «потягнули» 842 тис 144 грн, саме на оклади – 111 тис 107 грн.
Премії і війна
Давайте згадаємо початок повномасштабного вторгнення, а саме лютий і березень 2022 року. Тоді багато містян думали, як бути корисним для оборони країни, як зробити більше донатів для Збройних сил України. Але це не про кременчуцьких чиновників. У березні окрім щомісячної премії їм нарахували ще і разову: по 18 тис грн. При тому, що власне премії обраховувались десятками тисяч гривень. Для прикладу, того місяця секретар Кременчуцької міськради Юрій Гриценко мав нарахування щомісячної премії в 23 тис 688 грн + разова (18 тис грн). Непогано для воєнної пори?
І це ще не все! Наприкінці року (у грудні) VIP-чиновники отримали по три (!) премії. Ту, що мали зазвичай, іншу–до Дня місцевого самоврядування (6 тис 212 грн кожному) і разову (6 тис 212 грн кожному). Ось і рахуйте: першому віце-меру Володимиру Пелипенку у грудні нарахували 73 тис 328 грн, з них премій – 23 тис 838 грн, 6 тис 212 грн і ще 6 тис 212 грн (загалом 36 тис 262 грн). Як бачимо, майже половина місячної зарплати – премії.
Схожа ситуація і в його колеги – Руслана Проценка: у той місяць із 68 тис 732 грн нарахованої зарплати премія склала 20 тис 304 грн, 6 тис 212 грн і ще 6 тис 212 грн (загалом 32 тис 728 грн). Ось так в кінці року наші VIP-чиновники квапились витратити фонд заробітної плати. І нараховували, нараховували собі премії.
Від матеріальних допомог не відмовився ніхто
Якщо в кременчуцького(ої) VIP-чиновника(ці) нараховано щомісячну зарплату понад 100, а то і 150 тис грн, то, скоріш за все, тоді була матеріальна допомога.
Тут варто відзначити, що державні службовці можуть двічі на рік її брати. Раз–на оздоровлення, іншого–на покращення матеріального стану. А можуть і не брати. Але це теж не про кременчуцьких можновладців.
Всі 9 чиновників двічі на рік користувались цими виплатами. Із бюджету міста на них відрахування склали 1 млн 87 тис 86 грн, кожному нарахували в межах 100 тис грн.
Для прикладу: віце-мерці із фінансових питань Тетяні Неіленко у лютому нарахували 66 тис 779 грн саме матеріальної допомоги. Тоді її зарплата склала 136 тис 403 грн. Наступного місяця вона знову мала «матеріалку» у 69 тис 66 грн, а зарплату – 137 тис 820 грн. Але абсолютним рекордсменом по нарахуванню матдопомоги став мер Малецький, якому у липні вона дорівнювала 75 тис 551 грн (розмір зарплати 149 тис грн), а за три місяці (тобто у жовтні)–75 тис 946 грн (зарплата склала 154 тис 807 грн).
Саме у жовтні бюджет громади дуже тріщав від нарахованих матдопомог наших можновладців. Тоді на фонд заробітної плати членам команди Малецького пішло найбільше у 2022 році – 842 тис 144 грн. Аж 5-ом VIP-чиновникам виплатили «матеріалку»: власне Малецькому, Пелипенку, Гриценку, Москалику та Кравченку.
Тепер про найцікавіше. Треба нагадати, що на виплату матеріальної допомоги від міста може претендувати кожен кременчужанин, який опинився в складному матеріальному становищі, кому потрібні кошти на відновлення здоров'я, поховання рідних та близьких. Люди можуть раз на рік на неї розраховувати, в крайньому випадку–двічі. Для цього треба звернутися до органів місцевого самоврядування із відповідною заявою та надати необхідні документи. Втім нерідко (про це «Кременчуцька газета» писала неодноразово) виплати цієї фіндопомоги затримують. Зараз її мінімальний розмір становить 500 грн, а максимальний – 100 тис грн. Суму виплати визнають індивідуально у кожному конкретному випадку, виходячи з мотивації звернення. Так ось, якщо рахувати, що мінімальна виплата громадянам становить пів тисячі гривень, то за кошти, що нараховані на покращення матеріального стану і здоров’я 9-ом кременчуцьким VIP-чиновникам, можна було б виплати матдопомогу 2 тис 174 особам, при 1 тис грн – 1 тис 87 особам.
9 чиновників отримали понад 100 «мінімалок» за місяць
Якщо ж порівняти нарахування зарплат кременчуцьких можновладців і розмір «мінімалки», який у той час діяв в Україні, то теж виходить «непогана» картина. Візьмемо нарахування у березні 2022 року. Тоді на зарплати 9-ти можновладців із бюджету громади виділили 757 тис 162 грн. При розмірі мінімальної зарплати в 6 тис 500 грн – це понад 116 «мінімалок». Розглянемо нарахування у жовтні того року, коли її підняли до 6 тис 700 грн. Тоді на зарплати VIP-чиновників з бюджету «витягнули» 842 тис 144 грн. У «мінімалках» це 125.
Річні зарплати бюджетників-керівників, як у VIP-чиновники за місяць
Варто згадати, що отримуючи такі захмарні зарплати Малецький і компанія минулоріч не встигли підготувати укриття в школах та дитсадках (на відміну від керівників інших громад), завершити ремонт приймального відділення у лікарні «Кременчуцька», зробити утеплення у дитсадках, на яке ще раніше виділялись іноземні кошти інвесторів тощо.
Якщо звернутися до питання тих же укриттів, то на ремонт найпростіших споруд у школах і дитсадках Кременчука у 2023 році у бюджеті громади передбачено 15 млн грн. Невже нашим чиновникам не можна зменшити власні апетити: менше нараховувати премій та всіляких допомог, щоб додати зекономлені кошти на облаштувати укриттів?
Пригадаємо і те, що бюджетники нашого міста отримують в рази, а то і десятки разів менше VIP-чиновників. «Кременчуцька газета» упродовж останніх тижнів досліджувала питання нарахування заробітних плат директорам міських шкіл та лікарняних закладів завідуючим дитсадочків, керівникам комунальних підприємств та закладів культури (див. №№6, 5, 4, 3 від 2023 р.). Так ось деякі директори комунальних підприємств житлово-комунального господарства та будівництва за рік отримують стільки, скільки мер Малецький за місяць. Те саме із керівницями міських закладів освіти. І не тільки мер стільки отримує, а його заступники, як видно з публікації вище.
Тут хочеться сказати одне: «І не нажеруться наші керівники міста навіть під час війни». Виходить, що ні, все їм мало.
Нагадаємо, як мер Малецький та Ко засипали себе преміями та надбавками.
Малецькому у жовтні нарахували зарплати понад 150 тис грн, при цьому матдопомоги – понад 75 тис грн.
Світлана Павленко