
Від пологового будинку до фронту...
Військовий трансфузіолог Ростислав Зауральський переливає кров з 1997-го року. Починав лікар з породіль у Кременчуцькому пологому будинку. .
Його позивний Вампір. Але бійці та лікарі знають, що цей вампір повертає життя.
"Я відповідав за кров в пологовому будинку. Ми впровадили дуже багато новацій. І так сталося, що наш Кременчуцький пологовий будинок став одним із передових. А відділення трансфузіології і еферентної терапії було всього в Україні два: у нас і в Донецьку", - пригадує Ростислав Зауральський.
У 2014 році Ростислав Зауральський вже відомий авторитетний лікар з кількома науковими роботами і патентами на винаходи. Надворі був хаос початку антитерористичної операції, в якому наш герой побачив зародки нової системи.
"Зі сходу привозили поранених. Але це було вже не поранення, це вже були померлі. Я підійшов до лікаря і запитав: "Навіщо ви так з мигалками, сиренами вивозите тіла?" Він сказав, що вони були живі, але померли від крововтрати. І тут, через те, що я вже займався кров'ю багато років, то я подумав, що не потрібно возити пацієнтів, а треба пацієнтам возити крові", - із слів Ростислава Зауральського.
Так народився проєкт "Кров рятує життя". Для доставки крові та її компонентів з усієї України в зону бойових дій Ростислав почав конструювати перші кровомобілі.
"Система для переливання крові. Із собою є визначення групи крові, пробірки для зняття зразків крові, пристрій для приготування використання компонентів крові. Так називаємо розморожував плазми і підігрівач крові. Сюди наливається вода, сюди кладеться компонент, який потрібно підігріти. Тобто це -20°C градусів, ми робимо +37°C, який можна використовувати. І найцінніше те, що ми можемо це робити на ходу поки ми їдемо тільки кудись на "стабік", - розповідає.
За роки АТО й ООС Ростислав Зауральський перевіз в передові медичні підрозділи пів тонни крові. В епоху повномасштабного вторгнення рф в Україну такий же об'єм вампір перевозить за місяць.
"У нас було максимально 176 гемотрансфузії за добу. Це немислимий результат. Використання свіжозамороженої плазми на догоспітальному рівні покращило виживання важко поранених на 30%", - із розповіді "Зауральського".
Сьогодні Ростислав з позивним "Вампір" вдосконалює службу крові на одному з найважчих напрямків.
"Зараз наше завдання оту систему розширити на все Збройні сили України. Оснастити всіма установками, які у нас є", - говорить він.
Щоб Ростислав і його команда вчасно привезли кров і врятували життя, своєю кров'ю у великих містах щодня діляться сотні свідомих українців.
Світлана Павленко, за матеріалами Командування Медичних сил Збройних Сил України