Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Субота, 23 Жовтня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Від медичних до оборонних: винаходи талановитих кременчужан-сучасників

6 вересня 2021

Продовжуємо знайомити читачів із прогресивними розробками наших земляків.

Сьогодні вирушаємо до закладу, який нараховує понад 200 продуктів інтелектуальної власності своїх співпрбітників та студентів – Кременчуцького національного університету ім. М.Остроградського. Під час літніх відпусток ми застали декого з винахідників за роботою та дізналися про сучасні розробки, які здатні принести (а деякі вже приносять) значну користь суспільству.

Програма-калькулятор енергоаудиту

(Євгенія Чеботарьова у співавторстві з Андрієм Перекрестом).


Про один із особливо корисних на сьогодні для суспільства винаходів університету – програмний продукт «Оцінка ефективності використання фінансових і енергетичних ресурсів» – нам розповіла одна із його авторів, Євгенія Чеботарьова.

«Є різні енергозберігаючі рішення, серед яких утеплення будинку, заміна освітлення на люмінесцентні лампи, встановлення індивідуального пункту опалення тощо. Але для цього вам потрібно знати насамперед, що саме варто використати для вашої оселі та скільки це коштуватиме. Скажімо, утеплити стіни помешкання на сьогодні коштує дуже дорого, а ефект від цього досить незначний. Встановлення індивідуального теплового пункту вартує дешевше, проте ви зможете регулювати кількість тепла. Та що більш доцільно змінити? Розробляючи нашу програму, ми вирішили допомогти людям оцінити, яке саме енергозберігаюче рішення краще впроваджувати для енергозбереження», – пояснює винахідниця.

Програму задіюють, враховуючи індивідуальні показники: площу будинку, кількість споживання приміщенням електрики чи тепла, термін служби ламп, насосу, розмір імовірного бюджету тощо. Наприкінці система все це підраховує – і ви можете отримати результат: скільки зберігатиметься тепла чи електроенергії при певних рішеннях, скільки коштів ви при цьому зекономите і т.п.

«Плюсом програми є і те, що можна змоделювати різні варіанти при різному фінансуванні. Це допоможе зрозуміти ситуацію наперед», – додає Євгенія.

Використовувати програму обчислення можна не лише для приватного житла, а і для об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, державних установ чи підприємств. За словами співаторки, винахід уже випробовували під час науково-дослідницьких робіт. При розробці спиралися на нормативно-правову базу України в галузі енергозбереження, відповідно до якої і виконують розрахунки.

До речі, програмний винахід використовує «дисконтований» метод для розрахунку економічних показників. Він дозволяє врахувати зміну вартості затрат із часом (наприклад, внаслідок інфляції). Поки що у відкритому доступі (в інтернеті) програми немає. Бажаючі можуть звернутися до авторів, які працюють в університеті КрНУ.

Рання діагностика: вирощування поруватих плівок

(Максим Когдась у спіавторстві з Анатолієм Оксаничем та Сергієм Притчиним).

Викладач електроніки та програмування, доцент кафедри автоматизації та інформаційних систем, кандидат технічних наук Максим Когдась над останніми двома розробками разом із колегами працював близько 5 років. Проте винаходи з непростими назвами «Спосіб вирощування поруватого GaAs зі стійкою фотолюмінесценцією» та «Пристрій вирощування поруватих плівок арсеній дугалію для забезпечення належних показників якості» минулого року отримали премію Президента України.

«Обидва патенти передбачають отримання сенсорів на основі поруватих плівок напівпровідників. Зараз це може використовуватися у неінвазивній медицині (діагностиці). Це коли за складовими газу в повітрі, яке ми видихаємо, можна визначити більш точний діагноз пацієнта», – пояснює Максим Когдась.

У своєму винаході доцент задіяв фундаментальні знання з фізики, електроніки та програмування. Тобто ці плівки, спеціально вирощені з різною структурою (різною поруватістю), обробляє комп’ютер, а за отриманими даними лікарі визначають стан людини.

«Виходить, що, створюючи таку матрицю із декількох плівок-сенсорів, можемо в майбутньому діагностувати близько 20 захворювань. Наприклад, якщо у людини хворі нирки – буде один склад газу, якщо шлунок – показуватиме зовсім іншу структуру та концентрацію на плівках», – додає винахідник.

Серед подібних приладів за схожим принципом працює алкодрагер, яким визначають рівень алкоголю у крові людини. Тільки там задіяний один сенсор, а у винаході кременчужан їх 9.

До речі, нещодавно із подібними сенсорами почали працювати в Ізраїлі, визначаючи за складом повітря, що видихає пацієнт, рівень захворювання на коронавірус.

У нашій країні цей метод поки що не придбали. Проте розробники сподіваються, що найближчим часом він стане серйозним внеском у розвиток української медицини.

Допомога гірничій промисловості

(Михайло Загірняк у співавторстві з Віталієм Дзюбаном та Павлом Артьомовим).

Ще два корисні винаходи разом із колегами запатентував ректор університету Михайло Загірняк. Перший – «Іскробезпечний пристрій дистанційного керування електроприймачами» – дозволяє стабілізувати напругу в будь-якому електропристрої. Іншими словами, в цілому підвищує надійність роботи елемента живлення.

«Наш іскробезпечний пристрій унікальний саме тим, що, на відміну від інших стабілізовуючих пристроїв, унеможливлює утворення іскри. А це додає безпеки використанню електрообладнання, наприклад, у вугільних чи інших шахтах», – коментує ректор.

До речі, цим винаходом уже послуговуються у Донбаському регіоні. Загалом же йдеться про його застосування у загазованих, вибухонебезпечних приміщеннях: при видобувних підземних роботах, на виробництвах хімічної промисловості тощо.

Другий винахід – «Пристрій дистанційного керування гірничих машин» – також задіяний на шахтах Сходу України.

«У пристрій, який керує електричним приводом, вводяться додаткові елементи, які дають можливість надійно дистанційно керувати гірничими машинами. Пост керування, відповідно, розміщується на дистанції. Завдяки розробці підвищується надійність роботи самих працівників. Якщо бути більш точним у поясненні, то цей винахід забезпечує більшу чутливість електроприводу до керованого сигналу. Це у свою чергу поліпшує ефективність дистанційної роботи», – пояснює Загірняк.

Автономні джерела енергопостачання

(Олексій Чорний у співавторстві з Юрієм та Наталею Зачепами, Володимиром Ченчевим та Андрієм Гладирем).

Практичний і необхідний пристрій – альтернативу покупним міні-електростанціям під назвою «Формовані автономні джерела енергопостачання для умов бойових дій та ліквідації аварій техногенного характеру» – співробітники університету розробляли під егідою Міністерства освіти. Але згодом проєкт підтримала Рада Нацбезпеки.

«Основна ідея винаходу полягає в тому, що його можна зібрати за лічені години з наявного обладнання. Для цього потрібне первинне джерело внутрішнього згорання – тобто бодай якась самохідна машина, скутер чи мотоцикл. Далі до нього підключається генератор – будь-яка електрична машина, яка працюватиме в режимі генератора. За рахунок перетворення механічної енергії в електричну за системою «двигун внутрішнього згоряння – електрогенератор» далі можна підключити до живлення будь-які інші споживачі», – пояснює доцент кафедри систем автоматичного керування та електропривода Юрій Зачепа.

Іншими словами, у випадку аварії – у повсякденних або польових умовах – за допомоги такої конструкції ви зможете альтернативно підзарядити телефон, освітити територію, включити електроплиту та інше.

«Поясню наочно: до колеса мотоцикла чи автомобіля підключається цей зібраний прилад, мотоцикл заводиться, і через пристрій спряження генератор починає виробляти електроенергію – на ті елементи, які вам необхідні. Звичайно, не обійдетеся без бензину, дизеля чи газу – з огляду на те, від чого працюватиме ваш першопочатковий двигун», – розповідає Юрій.

Науковці проаналізували живлення і перевірили, що на базі, скажімо, моторолера можна забезпечити енергією до 3 кіловат. А це значить – освітити квартиру чи будинок.

«Якщо ж, наприклад, підключитися до машини швидкої допомоги, можна отримати до 70 кіловат. Якщо таким чином приєднатися до локомотива – можна освітити цілий мікрорайон», – роз’яснює на прикладах Юрій Зачепа.

Цей винахід науковці розробляли на випадок масових погодних надзвичайних явищ. Наприклад, коли знеструмлені декілька сіл, і на кожне подвір’я не накупишся міні-електростанцій, в нагоді стануть знання фізики і саме цей винахід.

Нагадаємо, винаходи кременчужан, що рятують світ та приносять користь.

 

Ліна Романченко

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию
Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися