
Відповідно до закону про декоммунізацію, понад сто вулиць Кременчука отримали нові назви на честь видатних діячів міста чи країни - згадуємо цих людей.
На честь новаторки української літератури
У Кременчуці вулицю Волочаївську перейменували на вулицю імені Марка Вовчка. Це псевдонім засновниці дитячої української прози і понад десятка інших жанрів в українській літературі – Марії Олександрівни Вілінської. Народилася вона 10 грудня 1833 року в маєтку Єкатерининське Єлецького повіту Орловської губернії у збіднілій дворянській сім’ї. А діди й прадіди майбутньої письменниці були українцями. Після навчання у приватному пансіоні Харкова майбутня письменниця кілька років жила в Немирові, де вивчила до найменших деталей побут, культуру, традиції, вірування українського народу.
Існує декілька версій походження її псевдоніма. Так, одна з них, згідно з сімейними переказами, походить від засновника роду козака Марка, прозваного «Вовком».
Що саме зробила Марко Вовчок?
• Стала «революційною новаторкою» української літератури, збагативши її безліччю нових жанрів і не відомих раніше тем.
• Прославила українську літературу на весь світ, ставши однією з найавторитетніших письменниць Європи, оскільки її твори ще за життя були перекладені багатьма мовами і отримали величезну популярність.
• У своїй творчості велике значення приділяла живій народній мові. Тому більшість її творів насичені фольклористикою, яка гармонійно поєднується з темою, сюжетом, психологічним навантаженням оповіді.
• Марко Вовчок справедливо вважається і новатором у сфері формотворчості – саме вона вперше в історії української літератури замість традиційних оповідачів ввела образ так званого художнього оповідача – народу.
А ще вона була однією з найкрасивіших жінок свого часу, а за вишуканий стиль і манеру триматися у світському товаристві її порівнювали з французькою письменницею Жорж Санд.
Померла класик української літератури, прозаїк, поетеса, перекладачка у віці 73 років 28 липня 1907 року в місті Нальчик (Кабардино-Балкарія).
Влад Тимченко