Кременчугская газета
Понедельник, 25 Июня 2018 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Вулицями рідного міста - вулиця Василя Стуса


17 декабря 2016
Василь Стус

Відповідно до закону про декоммунізацію, більше ста вулиць Кременчука отримали нові назви на честь видатних діячів міста чи країни - у новому проекті згадуємо цих людей.

Василь Стус народився 6 січня 1938 року на Вінниччині у селянській родині. Він був четвертою дитиною в сім’ї. Його дитячі та юнацькі роки минули на Донбасі, куди родина Стусів переїхала у пошуках кращої долі.

Василь завершив шкільне навчання зі срібною медаллю, закінчив із червоним дипломом історико-філологічний факультет Донецького педінституту.

За власні переконання в необхідності української культурної автономії творчість поета, громадського діяча Василя Стуса була заборонена радянською владою, а сам поет був на 12 років позбавлений волі.

За своє коротке життя поет, член Української Гельсінкської Групи, залишив 6 томів творів, більшість яких перекладено англійською та надруковано на Заході. Роль, яку відігравала постать Василя Стуса у розвитку української літератури ХХ століття, відновленні української державності та національної ідеї, важко переоцінити.

Стус помер в ніч с 3 на 4 вересня 1985 року в карцері табору у Пермській області. Але 19 листопада 1989 року Україна прийняла у своє лоно прах поета, перевезений із зауральських таборів. Тепер він покоїться на Байковому кладовищі Києва.

Василь Стус повністю реабілітований «за відсутності складу злочину». Видатний поет посмертно висунутий на здобуття Державної премії ім. Шевченка 1991 року в галузі художньої літератури (книга «Дорога болю»). Німецький пісьменник Генріх Белль за книгу «Палімпсести» висував Стуса на отримання Нобелевської премії.

Василя Стуса за його незламний дух та творчі здобутки увіковічують по всій Україні. Поету встановлюють меморіальні дошки, за його поезією ставлять вистави. А у Кременчуці його ім’ям назвали вулицю та провулок, які раніше носили ім’я Фелікса Дзержинського - партійного і державного діяча, керівника Всеросійської надзвичайної комісії з боротьби з саботажем, яка брала участь у масових репресіях, а її глава нерідко ставав ініціатором акцій зі знищення населення і повного винищення представників «паразитичних класів».

 

Влад Тимченко

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться