Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Вторник, 10 Декабря 2019 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

13 грудня Україна відзначає 90-річчя філософа світового масштабу, життя якого пов’язане  із Полтавою

 

13 декабря 2018 13:35

  Сьогодні, 13 грудня  90 річчя  видатного українського письменника, мислителя  і  філософа  світового масштабу,  одного  із найвидатніших діячів  визвольно-правозахисного руху шістдесятників, політв'язня радянсько-комуністичного режиму, редактора  православної газети «Наша віра», президента Українського ПЕН-клубу; доктора філософії, автора найважливіших текстів українського самвидаву Євгена Олександровича Сверстюка (13 грудня 1928, Сільце, Волинське воєводство, Республіка Польща — 1 грудня 2014, Київ, Україна).

  Євген Сверсюк закінчив філологічний факультет Львівського державного університету (1947–1952), потім — аспірант Науково-дослідного інституту психології Міносвіти України (1953–1956). Працював старшим науковим працівником НДІ психології (1959–1960), завідувачем  відділу прози журналу «Вітчизна» (1961–1962), старшим науковим працівником відділу психологічного виховання НДІ психології (1962–1965), відповідальним секретарем «Українського ботанічного журналу» (1965–1972). Автор 11 книг, численних статей з літературознавства, психології і релігієзнавства, поезій, перекладів із німецької, англійської, російської мов на українську. Лауреат Державної премії  України ім. Тараса Шевченка (1995) за книгу «Блудні сини України». Літературно-критичні есе були присвячені ідеї боротьби за суверенність української культури від Івана Котляревського до наших днів. Окремою книгою (у «Самвидаві») вийшло есе «Собор у риштованні» (1970) — про роман «Собор» Олеся Гончара. У 1959, 1960, 1961, 1965   (за виступи проти дискримінації української культури), у 1972  (за промову на похороні Дмитра Зерова) роках комуністичний режим звільняв з роботи за політичними мотивами.

  Протягом кількох років Євгена Сверстюка переслідували за участь у «Самвидаві» і протести  проти арештів українських інтелектуалів і незаконних судилищ. А у січні 1972 року  заарештували  і у березні 1973 року засудили  до семи років таборів та п'яти років заслання  за статтею 62 ч. I КК УРСР ( виготовлення і розповсюдження документів «самвидаву»). Покарання відбував у ВС — 389/36 у Пермській області.

     Влітку 1987 році разом із однодумцями створив Український культурологічний клуб (УКК). Соратник  В’ячеслава Чорновола. Брав участь у створенні Народного Руху України, підтримував студентську «Революцію на граніті».Після проголошення незалежності України був активним ідеологом декомунізації країни. Нагороджений Орденом Свободи «…за видатні заслуги в утвердженні суверенітету та незалежності України» згідно з Указом Президента України Віктора Ющенка  «Про нагородження Є.Сверстюка орденом Свободи» від 25 листопада 2008 р. № 1075/2008 р. Один з фундаторів і учасників ініціативної групи «Першого грудня» — створеного у 2011 році об'єднання українських інтелектуалів та громадських діячів як духовно-інтелектуального опору проросійському режиму Януковича. Помер 1 грудня 2014 р. на 86-му р. життя.

     Життя видатного філософа і борця за незалежність пов’язане із Полтавою. Зокрема, Євген Сверстюк у 1956–1959 рр.  працював викладачем української літератури Полтавського педагогічного інституту. Тож, постать  видатного шістдесятника  увічнено у топоніміці Полтави. З ініціативи «Просвіти», міської громадсько-наукової топонімічної  групи на чолі з депутатом міськради Юліаном Матвійчуком , на пропозицію кандидатки   історичних наук,  викладачки ПНПУ Тетяни Демиденко у рамках декомунізаційних процесів згідно з розпорядженням голови ПОДА Валерія Головка вулицю Аркадія Гайдара у Полтаві перейменовано на честь  Євгена Сверстюка.

 

Прес-центр Полтавського обласного товариства «Просвіта»

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться