Проблеми та можливі шляхи їх вирішення.
Сьогодні на нараді в начальника Полтавської облвійськадміністрації Дмитра Луніна з питання про підготовку до проведення комплексу весняно-польових робіт в області доповів директор Департаменту агропромислового розвитку обласної військової адміністрації Сергій Фролов.
Крім того, що він назвав скільки площ підлягає посіву, були озвучені і проблемні питання посівної.
Перше з них - дефіцит кваліфікованих кадрів (трактористів-машиністів) у господарствах області для проведення комплексу весняно-польових робіт.
«За оперативними даними, станом на 01.03.2023 в результаті мобілізаційних заходів у сільськогосподарських підприємствах області не вистачає 1355 трактористів-машиністів»,- заявив С.Фролов і назвав шлях вирішення питання.
Зокрема, забезпечення бронювання працівників агропромислового комплексу відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобовʼязаних на період мобілізації та на воєнний час».
Друге проблемне питання - станом на 01.12.2022 зібрано лише 159,0 тис. га кукурудзи, або 30% у зв’язку з дощовою погодою протягом вересня-грудня минулого року, яка стримувала збирання кукурудзи, та застосуванням графіків відключення електричної енергії, що не давало можливості проводити прийом зерна та його сушку.
«Як наслідок – у поточному році обсяги робіт збільшуються у зв’язку з необхідністю додатково підняти зяб на площі близько 300 тис. га після кукурудзи, яка збиралася протягом зимового періоду. На сьогодні ще залишилось до збирання 19,6 тис. га кукурудзи. Із цією метою необхідно додатково придбати 6,5 тис. тонн дизпалива, що значно збільшить витрати на проведення посівної кампанії»,- каже С.Фролов.
Він вважає, що з цього проблемного питання можна вийти використовуючи можливості операторів ринку нафтопродуктів для формування необхідного запасу пального на період весняно-польових робіт (для проведення комплексу весняно-польових робіт та завершення збирання кукурудзи сільськогосподарські підприємства області потребують 35,6 тис. тонн дизельного пального та 3,7 тис. тонн бензину.
«За оперативними даними, у господарствах накопичено 23,1 тис. тонн дизельного палива та 2,2 тис. тонн бензину, що становить відповідно 65% та 59%; нині ситуація на ринку нафтопродуктів стабільна, за даними нафтотрейдерів, простежується профіцит пального, середня ціна за літр дизельного палива становить 48 грн, бензину – 46 грн, що на рівні середніх цін минулого року; за інформацією, наданою одним із найбільших постачальників пального сільськогосподарським підприємствам області – Товариством з обмеженою відповідальністю «Надєжда Трейд» (забезпечує до 30% потреби підприємств), аграріям області з початку року реалізовано до 5,8 тис. тонн дизельного пального, ще 5,0 тис. тонн накопичено на складах і запаси постійно поповнюються)»,- заявив С.Фролов.
Нагадаємо, Завдання аграріям Полтавщини поставлено: скільки площ підлягає посіву
Олег Булашев