Кременчуцька газета
Вівторок, 5 Грудня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads

Ви є тут

Без світла: чому квартири одних кременчужани по пів дня знеструмлені, а інших відключення не стосуються?

21 листопада 2022 08:30

Відповіді на енергетичні запитання цієї воєнної осені.

Відключення електропостачання – ця проблема в останні тижні на слуху у всього Кременчука. Дехто сидить годинами без світла, а будинки декого зовсім це не зачіпає. У соцмережах з’явились повідомлення, що, як наслідок, виходять із ладу електроприлади. І все частіше звучить слово «блекаут». Тож на цю тему журналісти міста спілкувались із начальником Кременчуцької об’єднаної філії АТ «Полтаваобленерго» Ігорем Петрусем. Про обстановку в Кременчуцькому районі у цілому коментував голова Кременчуцької районної військової адміністрації Олег Лєднік на спільній пресконференції.

- Чому у Кременчуці під час погодинних і аварійних відключень без світла залишаються не всі будинки? При цьому мер сказав, що таких «щасливчиків» майже аж 300 багатоповерхівок?

- Я не можу сказати, яка кількість цих будинків. Але така ситуація зараз існує у зв’язку з тим, що у нашій країні, у Полтавській області, введено графік, як погодинних відключень (як ми знаємо є такі три черги), так і графік аварійних (ГАВ). Тут є 10 черг. Тому ми їх розробили таким чином, аби всі об’єкти критичної інфраструктури не потрапили під відключення. Ми не можемо допустити, щоб залишились без електропостачання дитячі будинки, лікарні, котельні. Тобто об’єкти, які забезпечують життєдіяльність міста. У зв’язку з тим, що реалізація графіка має виконуватися диспетчером нашої компанії протягом 10 хвилин (це оптимально), а максимально – 15 хвилин, то їздити, відключати будинки наші бригади просто не можуть. Тож ланцюги зібрані таким чином, щоб можна було вимикати лініями і знімати навантаження, яке вимагається від нас зменшити в певний період часу.

- Чи можна зробити, аби на ланцюгу із об’єктами критичної інфраструктури була б мінімальна кількість житлових будинків? Може б тоді тривалість часу відключень в інших зменшилась?

- Я розумію, що люди мають нервовий настрій, але є максимально допустима кількість споживачів на трансформаторній підстанції. Вони зібрані в той чи інший ланцюг, який вже існує. Можна когось і кудись перепідключити. Але це буде перевантаження, і, не дай Боже, некероване відключення, в тому числі і об’єкту чи об’єктів критичної інфраструктури. Зараз ланцюги зібрані таким чином, аби у максимально короткі терміни зробити зниження навантаження, яке вимагається в даний період часу.

- Одні з тих, хто найбільше потерпає від відключень - учні і вчителі, які проводять онлайн-уроки. Чи передбачено їм хоча б якісь пом’якшення в ситуації введення ГАВ і погодинних відключень?

(Відповідає Лєднік, авт).

 - Зараз над цим питанням працюють всі: починаючи від військових і завершуючи тими, хто обслуговує об’єкти критичної інфраструктури, такі, як електромережі. Коли в нас діють і погодинні, і аварійні графіки відключень, то треба розуміти, що війна внесла свої корективи. У нас немає окремих ліній для побутових споживачів, окремих - для комерційних. Немає таких і для промислових підприємств. Всі вони об’єднані в спільні мережі. І зараз для того, аби вирішити ряд питань, потрібно провести комплекс відповідних робіт. Онлайн навчання це також стосується. Під час його організації в основному залежить, чи подається сигнал із вишки мобільного зв’язку. Вони обладнані автономними джерелами живлення. Але через відключення електроенергії, які постійно відбуваються зараз, не має можливості у повній мірі заряджати акумулятори. Тому у нас час від часу виникають проблеми із мобільним зв’язком і інтернетом. Ми намагаємось їх вирішувати, купляючи генератори, забезпечуючи альтернативними джерелами електроенергії. Це дає можливість отримувати безперебійно мобільний зв'язок і інтернет. Але поки повністю не вирішимо, то проблема існуватиме. Ми ж бачимо, що енергосистема нашої країни отримує нові і нові ворожі удари. І це спричиняє інші проблеми, більш масштабні. Тут треба всім разом шукати шляхи вирішення, що ми і робимо.

- Може варто створити хаби, куди студент чи учень може прийти і годину-дві позайматися, чи просто підзарядити телефон, інший гаджет?

(Відповідає Лєднік, авт).

- Такі хаби на території Кременчуцького району уже створюють. Їх буде 146. Вони називатимуться «Пунктами незламності». Ідея полягає в тому, аби там можна було підзарядити мобільний телефон, обігрітися. Дуже скоро ми оприлюднимо їх адреси. Та все ж вони більше прив’язуються до погіршення погодних умов і надзвичайних ситуацій. Хаби створюємо для підтримання життєзабезпечення міста і всього Кременчуцького району. Вони будуть у всіх громадах і селах.

- Люди говорять, що світло іноді вмикають на 5-10 хвилин, а потім воно знову зникає. Поясніть чому це так?

- Як говорили раніше, зараз вводяться графіки як погодинного відключення електроенергії, так і аварійного. Але ніхто не знімає і аварійні відключення на електромережах (коли трапляється якась поломка). Коли вмикається електроенергія, то люди намагаються все відразу ввімкнути, тож виникає кидок навантаження. І, можливо, десь, у якомусь будинку вже не витримують внутрішньобудинкові мережі, також спрацьовує захист на кабельних лініях. Там трапляється своя аварія. Тож прохання до людей: коли з’являється електрична енергія після відключення, не треба все і відразу вмикати у квартирі. Будь ласка, поступово давайте виходити на оптимальний режим. У цей період і так вмикаються холодильники і інші прилади. Як наслідок, складаються умови, коли, в першу чергу, виходять із ладу запобіжники внутрішньобудинкових мереж. Доводиться співпрацювати із обслуговуючими компаніями, ліквідовуючи такі аварії.

- Споживачі скаржаться, що через часті вимкнення електроенергії виходять із ладу ті ж холодильники, чи мікрохвильовки. Які поради, щоб запобігти цьому?

- У нормальному режимі, як сьогодні, коли немає ракетних обстрілів (розмова велась вранці 18 листопада, авт.), відключення електричної енергії не дасть стрибків навантаження на електричне обладнання. Іноді воно відчутне під час ракетних обстрілів. Тут порада одна: вийняти із розеток дороговартісне обладнання. У разі потрапляння в об’єкт інфраструктури може бути все, що завгодно. У нормальному режимі ми контролюємо рівень навантаження, рівень напруги.

Із приводу захисту, то є безліч варіантів: від стабілізатора – до систем, які зможуть видати нормальну напругу на об’єкти життєдіяльності, як в квартирі, так і в промисловості.

- Чи готується ваше підприємство до найгірших варіантів?

- Безумовно, ми всі готуємось до найгірших варіантів. Але видавати наші плани широкому загалу не будемо. Готуємось і до повного блекауту.

- А що означає для Кременчука і району повний блекаут?

(Відповідає Лєднік, авт).

- Повний блекаут – це відсутність електропостачання, газопостачання. Тобто відсутність тих життєвих умов, до яких ми звикли. Він може бути менш жорстким, а може бути більш жорстким. Все залежить від наслідків ворожих атак. У разі блекаута ми розробляємо і втілюємо в життя програму, яка забезпечить підтримку життєдіяльності міст. У Кременчуцькому районі два ключових міста – Кременчук і Горішні Плавні. Вони мають централізоване водопостачання і водовідведення. Як згадували раніше, при найгіршому варіанті готуємо пункти обігріву. Це війна. Ми не можемо ніякий сценарій передбачити, але від того, наскільки ми морально будемо готові, залежить багато чого. Маємо бути морально стійкими і незламними.

- Чи можна на це вплинути?

- Забагато запитань до нас щодо того, чому нас не попереджаєте про відключення електроенергії. Але ми маємо 10 хвилин на виконання після команди зверху, аби  вимкнути цілі ланцюги із системи електроживлення. Від нас нічого не залежить. Також під час погодинних відключень ми намагаємось максимально дотриматися інтервалу в 2 години.

- То ж чому минулого тижня була доба, коли дехто з кременчужан майже 20 годин сидів без світла?

- Це було тому, що графіки аварійних відключень наклались на графіки погодинних. Таке бувало неодноразово. Так, графік аварійних відключень може триматися і добу, дві, три. Ми їх не контролюємо. Адже енергетична система України – це живий організм. Якщо десь щось трапляється, то з іншого регіону йдуть перетоки електроенергії. Тому наші споживачі мають розуміти, що якщо, наприклад, по Хмельниччині чи Рівненщині були ракетні удари, то це не означає, що це не стосується Кременчука, що він живе окремо. Ми є структурою єдиної енергетичної системи. І якщо в нас немає тривоги, то графіки відключень можуть і не вводитися. У цей час, приміром, на Одещині чи Львівщині щось вийшло із ладу. Тоді диспетчери Північної системи і «Укренерго» балансують систему країни, щоб не допустити в подальшому тривалих відключень. Отже у разі ракетних обстрілів об’єктів енергосистеми, у якомусь місці потужності перенаправляються із регіону в регіон.

Нагадаємо, у Кременчуці близько 300 будинків постійно із світлом.

Ситуація найсерйозніша за всю історію, - голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький.

Лєднік повідомив, чому Полтавська область та сусідні області частіше за інших позбавляють електрики.

 

Олена Ліпошко


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися