Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Вівторок, 18 Січня 2022
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Церковні чвари: 31 березня Спасо-Преображенський храм села Келеберда звільнить громада УПЦ і туди в’їде громада ПЦУ

 

31 березня 2021 15:45

Спеціальний репортаж.

Ситуація навколо передачі Спасо-Преображенського храму села Келеберда Горішньоплавнівської ОТГ від Української православної церкви до Православної церкви України набирає обертів. Днями завершується офіційний термін оренди зазначених приміщень першою із церковних громад, а відтак, рішенням власника і забудовника будівель, - їхня передача громаді Православної церкві України. І хоч обидві — представниці православного християнського світу, інформаційна війна розгорнулася не на жарт.

Позицію юридичного власника будівель Олександра Мороза, а також Православної церкви України щодо конфлікту навколо Спасо-Преображенського храму 25 березня оприлюднили на зібранні Петро-Павлівської громади ПЦУ м. Горішні Плавні.

Представник Олександра Мороза Валерій Краснопір озвучив загалу позицію мецената щодо майбутнього збудованих ним храмового та культурно-історичних комплексів. Власне, юридично мова йде про розпорядження власника своїм майном, - повідомив він.

"Спасо-Преображенський храм ніколи не належав релігійній громаді с. Келеберда. Хоч вони розповідають, що вони його хотіли збудувати ще в 98 році, що вони його фактично будували, що вони тільки до Мороза фактично звернулися надати кошти для будівництва, і не більш того, - я хочу спростувати все це...

Те, що фактично Мороз приймав це рішення самостійно, без погодження з представниками релігійної громади УПЦ, це факт.....",- заявив Валерій Краснопір, представник мецената Олександра Мороза.

 Слова Валерія Краснопіра засвідчили присутні учасники зустрічі — екс-мер колишнього Комсомольська Сергій Супрун та екс-генеральний директор Полтавського ГЗК Володимир Бадагов. 

хотел бы сказать о Морозе. Мне пришлось с ним участвовать в выборе участка, как друзья, я был директором Полтавского ГОКа, мы приезжали, смотрели — нет вопросов — место изумительное. Где можно, я ему помогал. И мы считали святым делом построить этот храм, и комплекс, и памятник Тарасу Бульбе — все это было сделано Морозом",- заявив Володимир Бадагов, екс-генеральний директор ВАТ “Полтавський ГЗК”.

"Я був свідком того, коли він особисто, як він переймався цією будівлею, цим будівництвом, як він консультувався, як він хотів отримати підтримку, розуміння від людей, в тому числі від мене в той час, коли я займав посаду першого заступника міського голови, а потім вже й став міським головою Комсомольська",- Володимир Бадагов, екс-генеральний директор ВАТ “Полтавський ГЗК”.

Також Валерій Краснопір назвав причини, які змусили Олександра Мороза прийняти рішення про передачу храмового комплексу ПЦУ.

"Ніяким законом не передбачається погодження власником майна правом розпоряджатися цим майном. Правом володіти, розпоряджатися, користуватися заложено Конституцією України, воно необмежене, і представникам Спасо-Преображенської громади УПЦ було добре відомо, що майно це знаходиться  у них в строковому безоплатному користуванні. Я встрічав такі випадки, коли казали: так Мороз на цьому заробляє. Я хочу сказати: крім того, що Мороз побудував цю церкву за свої власні кошти і кошти своїх підприємств, він ні копійки не брав за те, що спорудами користувалися представники релігійної громади УПЦ. Договір, який був укладений, - це договір позички, позичка передбачає безоплатне користування майном на визначений строк. І те, що цей строк був визначений, і що по закінченню цього строку необхідно повернути це майно — це було узгоджено  в тексті договору і це було відомо представникам релігійної громади",- каже Валерій Краснопір, представник мецената Олександра Мороза.

Також власним коштом Олександр Мороз здійснив облаштування на березі Дніпра біля Спасо-Преображенського храму культурно-історичного комплексу з унікальним пам’ятником Тарасу Бульбі, монументом на пам’ять загиблих під час форсування Дніпра 1943 року, а також іншими тематичними об’єктами. Усе це було безоплатно передано в користування громаді с. Келеберда. Попри таку благочинність після рішення Олександра Мороза не продовжувати договір оренди з Українською православною церквою, а передати її визнаній Вселенським патріархом Варфоломієм Православній церкві України, з боку релігійної громади УПЦ на адресу мецената посипались прокльони.

"Коли прийняли рішення про передачу храму Православній церкві України, зіткнувся з такою масою негативу, який був розповсюджений засобами інтернету, печатними засобами, де фактично віруючих ПЦУ називали і Христопродавцями, і Іудами, які за гроші відмовились від віри",- каже Валерій Краснопір, представник мецената Олександра Мороза.

Щоб представити іншу сторону конфлікту, наша знімальна група відвідала Спасо-Преображенський собор с. Келеберда і поспілкувалась із священником Михаїлом. Будь-які звинувачення щодо протиукраїнської діяльності УПЦ настоятель відкинув.

"Нас звинувачують в тому, що ми служимо Москві, платимо якісь налоги Москві. Ніхто цього доказать не може, ніхто цього не бачив  і ми цього не робимо, але чомусь так вважається.

Наша церква з 90-го року незалежна і не підпорядковується Росії, а так як Бог один і церква в світі православна одна, то ми залишаємо духовну єдність як з російською православною церквою, так і з усім православ’ям у світі, тому що ми діти одного Бога, ми одна сім’я і тому ворогувати ми не можемо.

Ми в своїй країні молимось за свою країну...",- каже протоієрей Михаїл Павлюк, настоятель Спасо-Преображенського храму УПЦ с. Келеберда.

Священник Михаїл підтвердив, що отримував пропозицію щодо переходу до Православної церкви України, однак від неї навідріз відмовився. 

"Я 20 років служу в цій церкві і я знаю, що я служу Богові, що я знаходжуся в канонічній церкві. Що в ній дійсно діє Бог і та дуже велика кількість чудес, які я бачив, які проісходят по молитвам нашої церкви. Вони не можуть мені дати можливості перейти в ту церкву, яка по канонам церкви вважається безблагодатною",- каже протоієрей Михаїл Павлюк, настоятель Спасо-Преображенського храму УПЦ с. Келеберда.

Рішенням Вселенського патріархату саме ПЦУ є автокефальною Помісною православною церквою України, - переконував під час зустрічі у великій залі  Архієрей Федір Бубнюк, Архієпископ Полтавський і Кременчуцький ПЦУ.

"Коли цей Томос було надано українській церкві, то єдина церква, яка висловила протест проти Томосу і не просто, а постановив синод роз’єднати молитовне єднання з Вселенським патріархом ... молитовне єднання.

Розірвала молитовне єднання тільки та церква, яка називає себе українською, але є насправді частиною російської православної церкви, і якщо почитати статут РПЦ, то насправді та церква, яка називає себе  українською ЦПЦ у складі МП, вона за статутом є канонічна структура МП",- заявив Архієрей Федір Бубнюк, Архієпископ Полтавський і Кременчуцький ПЦУ.

Рішення Олександра Мороза щодо передачі приміщень храму ПЦУ — його законне право і патріотична позиція, - зазначив Архієпископ.

Настоятель Свято-Миколаївського храму м. Кременчук протоієрей Володимир Макогон від імені ПЦУ передав Олександру Морозу уклінну подяку за прийняте рішення.

"Подяку за те, що він знайшов у своєму житті можливість відроджувати і історичні і духовні цінності України, що він возвів храм у славу Божу. Не так часто зустрінеш в сьогоденні людину, яка витратить власні кошти для того, щоб не здобути якогось прибутку від своїх дій. Це те, що ми кажемо: віруючий на славу Божу.  Я кременчужанин і я завжди захоплювався цим храмом, хоча в більшості бачив його з човна, з Дніпра. Подяку за те, що він, будучи людиною не бідною, не залишився байдужим до долі України або українців...

Подяку за те, що знайшов в собі сили і взірцево почав відроджувати в Україні Українську православну церкву",- каже Протоієрей Володимир Макогон, настоятель Свято-Миколаївського храму м. Кременчук.

На завершення нагадаємо, що договір оренди приміщення Спасо-Преображенської церкви релігійною громадою УПЦ с. Келеберда добігає кінця 31 березня 2021 року. Наразі, за словами Михайла Павлюка,  громада, яка налічує близько півсотні осіб, готується залишити приміщення собору. Натомість ПЦУ обирає настоятеля, який би міг очолити громаду ПЦУ в келебердянському храмі.  Зазначимо, це буде перший храм ПЦУ в Горішньоплавнівській ОТГ.

Нагадаємо, віруючі УПЦ з Келеберди розповіли, як меценат позбавляє їх храму.

Церковні війни на Полтавщині: ситуація щодо передачі храму у Келеберді від УПЦ до ПЦУ

 

Наталія Манько, "ГОК ТБ"

Оператори "ГОК ТБ":  Володимир Вінтер, Михайло Кардалар

 

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

 

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися